Общество
Преподавател по философия в Софийския университет доц.Цветина Рачева: „Държавата трябва да инвестира в процесите на усъвършенстване по всички направления на образованието“
Какво мислите за образованието като цяло?
Въпрос на законодателство и държавна политика, мисля че трябва да се раздели академичното от мениджмънта. Проектите са екстри, чрез проектите се решават конкретни проблеми, пример: с един проект не могат да се обзаведат всички лаборатории.
Икономиката трябва да бъде добре профилирана. Връзките на университетите са много рискови. Всяка държава има национален университет, който се стреми към идеята да бъдат представени всички науки,тъй като нито едно общество не може да бъде лишено от хуманитарни науки. Имаме специалисти , които са доказали че са ефективни в областта си. Хуманитаристиката разкроява духа, прави човекът стабилен. Теснократското управление не трябва да взима превес, и не трябва да има противопоставяне между различните науки.
Какво мислите за пазара на труда?
В България няма развит пазар на труда, което всъщност е проблем на обществото като цяло. Бизнесът заедно с държавата трябва да реши кои са му приоритетите. Връзката, която да обезпечи тези процеси между двете страни е политиката на държавата и тя не трябва да бъде репресор на образованието. Промяната в образованието трябва да се обмисли и подготви постепенно.
Държавата трябва да инвестира в процесите на усъвършенстване по всички направления на образованието и да не пести сили и средства за това.
Как да се гарантира правилното направление на парите?
Политиците трябва да имат ясна идея и критерии за това.Въпрос на дългосрочна визия и стратегия.
Няколко думи за рейтинга на вузовете?
По последната създадена рейтингова система възникна съмнение, заложени ли са всички необходими критерии в нея. Изобщо съществуват много въпроси относно висшите училища и правомерно ли се увеличават техния брой и филиали към тях. Важен е и проблемът с недостиг на академичен състав. Важно е прави ли се разлика между завършилите една и съща специалност, но в различни университети.
Какво мислите за реализацията на специалистите?
Въпрос на престиж и познания . Съществуват уникални вузове с натрупан потенциал , постигнат с не големи усилия от страна на държавата. Ако имаме едно култивирано образование, тогава и потреблението на специалистите ще бъде актуално. Държавата трябва да създаде програми за сътрудничества между вузовете в международен план. Като пример мога да посоча нанопроизводството , което има нужда от такава връзка с Русия, Англия, Германия, където е добре развито.
Трябва да променим оформената тенденция у нас ” да неглижираме” това което имаме и да започнем да ценим малкото богатство, което притежаваме.
Как да върнем българските специалисти в родината?
Не можем да върнем тези, който са излезли, тъй като те имат достатъчно автономен характер. Ако държавата изгради подходящи центрове, за да можем да ги пращаме с оглед връщането им обратно, ще бъде ползотворно.
Единствен критерии ли е заплащането за излизане в чужбина? Съществува ли рецепта за оставане?
Младите специалисти са изкушени от целия свят дори в своето образование. Един млад човек ”трябва да види”. Не е единствен критерии заплащането, тъй като работещите в чужбина плащат друга цена. Нека хората не мислят в частност само за себе си, а да се научат да гледат през благото на общността.
Крими
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!


Полицейски инспектор Христофор Божинов и Даниела Маринова, заместник-областен управител на област Габрово и председател на Областната комисия по безопасност на движението, посетиха учениците от 12-ти клас в ПГТ „Пенчо Семов“ по повод предстоящите абитуриентски балове.
Превантивните беседи с най-големите ученици започнаха в средата на седмицата. Инсп. Божинов обърна внимание не само на водачите на МПС, а и на поведението на пътниците в автомобила преди и по време на баловете.
Той обясни рисковете от опасните маневри, неправилното превозване на пътници и на онези, показващи се от люковете и прозорците или седнали на рамките на вратите. Униформеният служител призова за повече отговорност и обмислени действия на пътя.

Той информира за последиците, които следват за водачите на МПС след употреба на алкохол или наркотици. Инспектор Божинов подчерта, че управлението на автомобил не е привилегия, а огромна отговорност.
„Предстоят ви едни от най-хубавите празници – абитуриентските балове. Животът е пред вас и той изцяло зависи от вашите осъзнати решения. Мислете преди да вземете решение, защото едно неволно и необмислено движение на пътя може да доведе до необратими последици“, каза на учениците Даниела Маринова.
„Апелирам за сериозно отношение и отговорност както от ваша страна, така и от онези, които ви превозват в автомобилите си. Сигнализирайте на ЕЕН 112 за водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол или наркотици, независимо дали са ваши близки или приятели – така може да спасите човешки живот“, добави инсп. Божинов.

Новини
Завърши кампанията „Моето първо работно място“ на КНСБ в училищата


Екипът на Регионалния съвет на КНСБ – Габрово, със съдействието на Регионалното управление на образованието – Габрово, проведе среща със зрелостниците от Национална Априловска гимназия в Габрово.

Тя бе финална в региона за учебната 2024/2025 година по националната образователна кампания „Моето първо работно място“ на Конфедерация на независимите синдикати в България и Синдиката на българските учители към КНСБ, в партньорство с Министерството на образованието и науката, която се реализира от 2012 година насам.

Областният координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова запозна дванадесетокласниците от петте паралелки на гимназията с темите за социално- осигурителните права, за безопасния и квалифициран труд и за това, кой следи за спазването на трудовото законодателство в България.

В срещите, които КНСБ – Габрово проведе в училищата от месец януари до момента, участваха над 500 зрелостници от образователните институции в Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново.



Новини
Християнската църква празнува днес Благовещение!


Християнската църква празнува днес Благовещение. Празникът напомня за Благата вест, с която Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария, че ще стане майка на Божия син – Спасителя на света. В българската традиция денят се свързва с идващата пролет и е известен като Благовец или половин Великден.
Според народното вярване на този ден се връщат щъркелите, лястовиците и кукувиците. Идващи от Юдейските земи те съобщават благата вест за възраждането на природата. Зимата си отива и настъпва пролетта. По този повод хората почистват и изгарят сметта с вярата, че всичко лошо ще изгори в очакване на добри вести.
През деня и нощта на Благовец започват начинания, за да им върви през годината. Момичета месят за пръв път пита и раздават с мед на съседи и роднини, за да е сладък хлябът през годината. На Благовещение се прескача огън, за да сме здрави и пъргави и да не ни хапят змии.
На този ден се яде риба, обредна питка и каша от прясна коприва. Вярва се, че ако денят бъде ясен, слънчев и топъл копринените буби ще бъдат здрави и ще има добър плод за един от най-силно развитите занаяти от ХV до средата на ХХ век -копринарството.
Вярва се, че ако вали на Благовещение, годината ще бъде плодородна. В този ден не се ръкоделства, за да не се срещат змии през лятото. Не се спи до късно, за да не се разболява човек или да не изпусне късмета си. Който съзре за пръв път на Благовец щъркел в полет, ще е щастлив.


-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 4 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Културапреди 7 дни
20 години кино в Севлиево
-
Културапреди 7 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Любопитнопреди 5 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май