Свържи се с нас

Общество

Колко бърза е спешна помощ и как да се добереш до нея

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

За абсурдите в здравната система, препятствията през които трябва да премине човек, за да спаси свой близък и кога бюрокрацията е по – силна от човешкия живот, ни разказа наша читателка. Публикуваме следващите редове без редакторска намеса, за да се види къде е нашето здравеопазване в 21 век.

„На 8 април съпругът ми получи инсулт. Беше приет по спешност в нервно отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово. Подложен бе на лечение. Състоянието му бе стабилизирано и на 19 април той бе изписан в задоволително състояние и поради изтичане срока на „пътеката”.

На 21 април вечерта състоянието му започна да се влошава. От сутринта на 22 започнах цяла одисея, за адекватно внимание от страна на здравната система.

Сутринта се обадих на 112, откъдето ми обясниха ,че личният лекар трябва да даде направление. Личният лекар бе втора смяна. Каза ми,че той (пациента)30 дни след изписването от болницата е в „пътеката” на съответно отделение.

Обадих се в отделението, откъдето медицинският секретар ми каза, че не могат да го приемат просто така и ще пита главния лекар, а за резултата да се обадя след 10 минути. След 10 минути телефонният оператор ми каза ,че абоната (тел. Централа 800 243) няма връзка по технически причини.

Отидох в отделението. Разговарях с дежурния лекар, който склони да го приеме по друга „пътека”, тъй като нямал право да ползва същата (дори заболяването да е същото). Посъветва ме да се обадя на 112, да се позова на този разговор. Със спешна помощ да го закараме и ще го приемат в отделението за „рехабилитация”.

Обадих се на 112. От там ми отговориха,че дежурният лекар трябва да ми даде направление. Предложих заплащане. Отказаха – нямали право.

След кратка консултация с личния лекар го транспортирахме с колата на сина ми, като до нея го занесоха седнал на кухненски стол. Накрая след няколко часа, който не работиха в негова полза ,го приеха в болницата. Останах с впечатление, че все пак по документи го е „докарала линейка”. През цялото време пред приемно отделение стояха 5-6 линейки, които не напуснаха болницата в следващите 2-3 часа.

В болницата го вкараха в интензивното на нервно отделение. Беше оказано медицинско съдействие. Вярвам,че медицинският персонал е постъпи професионално.

На следващия ден по обяд съпруга ми почина. Вероятно след втория инсулт положението е било неспасяемо, но когато загубиш близък по този начин остава съмнението, ако го бяха приели в болницата и му бяха оказали помощ веднага…

Освен мъката ни остава и унижението да молиш медицинската бюрокрация да ти обърне внимание, да получи болният полагащото му се по конституция! Съпругът ми е работил повече от 40 години за държавата. Той имаше право да се отнесат към него с внимание и уважение.

Много хора се оплакват от подобно отношение. Ромите налитат на бой… А нима тази джунгла от клинични пътеки внушава сигурност и доверие в здравната система, че принужда всеки гражданин ще получи необходимата му помощ?!

Най-добре никому да не се случва да опира до т.н. спешна помощ. А на мъртвите – светла им памет!“

Новини

Деца, с противообществени прояви, отбелязаха Деня на християнското семейство

Published

on

Деца, преминали през Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/, техните семейства, обществени възпитатели, социални работници, специалисти от ПИЦ към ОбСНВ и представители на християнската църква, се включиха в организираното от МКБППМН и ЦОП “Вяра“ събитие по повод Деня на християнското семейство.

С огромен интерес децата слушаха беседа за Въведение Богородично от отец Станислав, който говори за основните християнски ценности и напомни колко важни са обичта, разбирателството и сплотеността в живота на всеки. Те научиха, че да почиташ родителите си, означава да им помагаш, да ги слушаш и уважаваш, а родителите-колко е важен личният пример и че всяко дете се нуждае от подкрепа, топлината и уюта на дома, в който расте и се развива.

Денят на християнското семейство е един от най-светлите християнски празници – повод да се съберат близките и покажат колко много означават един за друг. Традиционно на този ден цялото семейство се събира около трапезата. Домът е мястото, където децата научават ценни житейски уроци и откриват света. Оттук започва пътят, който продължава през втория дом – училището.

След беседата всички замесиха хляб – защото хлябът за българина е свято нещо – символ на слънцето, на изобилието, на плодородието, здравето. Разговаряха за родовите ценности, които се предават от поколение на поколение, за семейството и за хората, които се явяват в живота ни, за да ни покажат къде сме сгрешили, какво да променим и какво следва да направим.

С любов и старание участниците изработиха листенца с най-важните според тях лични морални стойности, които окачиха на специалното „Дърво на ценностите“.

Зареди още

Новини

Благотворителен боксов турнир в Габрово: Надежда за Краси

Published

on

На 22 декември, неделя. спортна зала „Орловец“ в Габрово ще бъде домакин на благотворителен боксов турнир, в подкрепа на Краси. Турнирът ще започне в 14.00 часа, а входът е само 10 лв, като всички събрани средства ще бъдат дарени за каузата.

Събитието се организира със съдействието на Община Габрово и обещава да обедини спортната общност и гражданите около една благородна цел – да дадем шанс за по-добро бъдеще на Краси.

Специален гост на турнира ще бъде Григор Саруханян, който със своята страст към спорта и отдаденост на каузите заема важно място в събитието.

Желаещите да участват в турнира могат да се запишат до 13 декември 2024 г. на телефон: 0888 720 250.

Краси и семейството му са от Плачковци. На 24 юни тази година семейната им ваканция се превръща в кошмар, когато той и баща му претърпяват катастрофа. За съжаление, бащата на Краси губи живота си, а младото момче оцелява, но с тежки наранявания. След животоспасяваща неврохирургична операция в Пловдив, лекарите установяват парализа на долните крайници и загуба на чувствителност от мишниците надолу. Въпреки мрачните прогнози в България, надежда се появява в Турската клиника ACIBADEM, която предлага интензивна рехабилитация със специализирана техника. За първоначалната фаза на лечението е необходима сума от 33 850 евро – непосилна за семейството на Краси, но жизненоважна за възстановяването му.

„Тази кауза е единственият шанс за сина ми да има по-добър живот,“ споделя майката на Краси. „Вярвам в добротата на хората и че заедно можем да постигнем това чудо.“

Не оставайте безразлични – бъдете част от това вдъхновяващо събитие и помогнете на Краси да се върне към живота, който заслужава.

Зареди още

Новини

155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!

Published

on

На 21 ноември, в Деня на християнското семейство, Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово отбеляза своята 155-годишнина. Организацията, основана през 1869 г., е съхранила своята мисия да бъде опора за обществото, реализирайки проекти, които насърчават културното и духовното общуване, благотворителността и гражданската активност.

Представяне на Проекта „Дарителите на Габрово“ пред учениците на Националната
Априловска гимназия

През 2021 г. дружеството стартира проекта „Електронен пътеводител на паметните знаци“, който събра информация за паметници и дарители в Габрово. Той бе осъществен с участието на ученици от Националната Априловска гимназия и с подкрепата на „Обществен дарителски фонд – Габрово“ и Фондация „Америка за България“. Инициативата популяризира историческото наследство и съдейства за развитието на туризма.

Откриване на скулптурната фигура на Александър Керков. 1 ноем. 2022 г.

През 2022 г. дружеството изгради скулптурна фигура на композитора Александър Керков – първия български автор на фанфарна музика. Проектът, подкрепен от Община Габрово и дарители, събра средства чрез дарителски кампании. Той превърна пространството около скулптурата в място за отдих и почит към исторически личности.

Медицински прегледи в селата на Община Габрово

„Майчина грижа“ реализира проекта „За качествено здраве на село“ през 2022–2023 г., който осигури медицински прегледи за възрастни хора в отдалечени села на община Габрово. Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на Община Габрово и дарители.

Допълнително бе създадена инициативата „Не сте сами“, предоставяща продукти от първа необходимост за самотни възрастни хора по празниците.

Среща в „Училище за родители“

През 2022 г. бе възстановено „Училище за родители“, където се обсъждат важни теми за настоящи и бъдещи родители.

Дружеството също подкрепи млади хора от терапевтичен център „Св. Илия“, демонстрирайки съпричастност към усилията им за преодоляване на зависимости.

Традиционните кулинарни базари – през май на празника на града и на 14 окт.
на Петковден

Кулинарните базари, организирани от дружеството, продължават да бъдат вдъхновяващи събития, обединяващи хора, готови да подкрепят благотворителни каузи. На тях са събирани средства за деца и семейства в нужда, благодарение на щедростта на гражданите и бизнеса.

На кръгла маса на тема „Дарителството днес – традиции и предизвикателства“ организацията отбеляза значимостта на съвременната благотворителност. Събитието се проведе под патронажа на областния управител Мария Башева и привлече участници от сродни организации.

smart

Дружеството изказа признателност към своите дългогодишни партньори – от местни институции и медии до индивидуални дарители. Благодарение на тях, инициативите на „Майчина грижа“ остават устойчиви и вдъхновяващи.

На юбилейното честване бе отправено послание: смелостта и добротата са основите на всяко успешно начинание, а традицията на благотворителността трябва да се предава на следващите поколения.

*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица