Свържи се с нас

Новини

В Габрово ще бъде открит монумент на д-р Никола Василиади

Published

on

На 19 декември от 10.00 часа в двора на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ ще бъде открит паметникът на патрона на техническата гимназия д-р Никола Василиади. Той е създаден по инициатива на Сдружение с нестопанска цел (СНЦ) „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“ – Габрово, във връзка с възкресяване на историческата памет за изключителния дарител за професионалното образование.

Датата на откриването е специално избрана – на 19 декември се чества денят на Св. Никола /Никулден по стар стил/ и тогава е патронният празник на професионалната гимназия. Управителният съвет и членовете на Сдружението канят габровската общественост, учителите, учениците и своите дарители на знаковото събитие – тържественото откриване на изградения монумент в цял ръст на д-р Никола Василиади – радетелят и благодетеля за развитието на техническото образование в Габрово и страната.

Водени от уважение пред родолюбивия жест на д-р Никола Василиади и верни на неговите прогресивни идеали, членовете на СНЦ „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“ изпълняват своя дълг към личността на възрожденския будител и благодетел, като осъществяват последната му воля, заявена в завещанието му, а именно, че дарените средства са: за построяване на едно политехническо училище в „родното място на баща ми – Габрово“ и че „Господа легаторите и наследниците ми ще се погрижат за моето погребение и за правене на помени, според християнските обичаи и за един скромен паметник“ (10 юни 1881 г., Букурещ).

Видният член на Българската добродетелна дружина и личен ковчежник на братя Евлоги и Христо Георгиеви неслучайно е избрал Габрово за построяване на техническото училище, което да носи името му. Градът е имал славата на промишлен център още през Възраждането, затова политехническото училище ще изпълни най-добре задачата да способства икономическото развитие на района и освободената държава.

В историята на училището годината 1895 г. е знакова, когато е направена първата реална стъпка към изпълнение на завета на д-р Никола Василиади. Кожарският еснаф в гр. Габрово се обръща с молба към Министерството на търговията и земеделието да се открие кожарско училище.

Легаторите на завещанието на д-р Василиади Евлоги Георгиев и Иван Гешов преценяват, че кожарството в Габрово е един от главните занаяти, осигуряващи поминък, и намират за уместно откриването на училище за подготовка на школувани кожари. Те избират подходящо място и тогава се пристъпва към строежа на сградата до фабриката на братя Калпазанови. На 26 август 1895 г. сградата е открита. За директор на училището е назначен Йонко Калпазанов, завършил кожарско образование във Франция.

Монументът на д-р Василиади е проектиран и изработен от талантливия габровски скулптор г-н Адриан Новаков, като фигурата на патрона е с височина 2.40 метра. Скулпторът прави и лично дарение на сдружението – проектното предложение за композицията и постамента. Паметникът е отлят от бронз в София на части, детайлиран и патиниран на място. Постаментът е изработен от тъмносив гранит, като на лицевата част са изписани имената на д-р Никола Василиади, годините на раждане и смърт. Под тях са поставени думите от неговото завещание, които всеки един Василиадиевец знае и не забравя през целия си живот.

Заветът, благодарение на който днес я има техническата гимназия е: „Ще основат и поддържат в града Габрово, родното място на моя баща, едно политехническо училище, според както средствата позволят, или едно занаятчийско училище, което да носи името ми“.

Архитектурният проект е дело на арх. Мария Хлебарова. На 25 ноември 2022 г. в Националния пресклуб на БТА в Габрово бе учредено Сдружение от възпитаници на техническото училище, което си постави първа цел да възкреси историческата памет за дарителството за образование, като активира габровската общественост и набере средства за изграждане на паметник на патрона на ПТГ „Д-р Никола Василиади“. За председател на сдружението беше избрана Ренета Колева, дългогодишен главен учител и преподавател по български език и литература в Професионалната техническа гимназия (ПТГ) „Д-р Никола Василиади“. В Управителния съвет на Сдружението влизат: инж. Николай Дачев, инж. Радослав Първанов, инж. Васил Христов и инж. Димитър Димитров. Г-н Николай Дачев е уважаван бивш кмет на Габрово, Радослав Първанов е възпитаник на гимназията, настоящ кореспондент на БТА в Габрово, Васил Христов е дългогодишен директор на училището, а Димитър Димитров зам.-директор в училището.

Същинското начало на дарителската кампания започна на 20 февруари 2023 г. на събитие, при което бе представен проектът на паметника в зала „Габрово“ на хотел „Балкан“. Зам.- кметът на Габрово арх. Николай Меразчиев връчи на Ренета Колева Положителното решение за поставяне на паметник на д-р Никола Василиади в двора на ПТГ „Д-р Никола Василиади на Комисията за разглеждане на въпроси, свързани с паметници, паметни плочи и възпоменателни морени на територията на община Габрово“.

В края на месец февруари 2023 г. и ръководството на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ в лицето на нейния директор Корнелия Мотова подкрепи изграждането на монумента в цял ръст, който да бъде поставен в двора на техническата гимназия.

На 17 октомври 2023 година Сдружението организира голяма дарителска кампания и благотворителен концерт в зала „Възраждане“ – Габрово, на който присъстваха над 400 граждани, ученици, учители, дарители, възпитаници на училището. Тяхната лепта в полза на каузата е над 8 000 лева.

Рекламните визии на цялата кампания бяха дарени от художничката Лилия Кунева. В периода от 2023 – 2024-та година в благородната инициатива се включиха повече от 80 дарители, които със събраните над 85 000 лева подпомогнаха проектирането и изграждането на паметника.

В тази инициатива се включи и Общинският съвет на Габрово, който дари 10 000 лева за благородната инициатива. Екипът на Сдружението, скулпторът и архитектът защитиха през месец юни 2024 г. проекта за паметник на д-р Василиади пред Специализирания експертен съвет по изобразителните изкуства към Министерството на културата. Авторът на проекта изработи първо глава от глина, след това и проект 1:1 в реален размер.

След одобрение от Сдружението се пристъпи към отливане на фигурата от бронз. Мястото, където ще бъде поставен паметникът, е в градинката, вдясно от главния вход на основната сграда на техническата гимназия, което е облагородено и озеленено според проекта на ландш. архитект Виктор Христов.

19 -те учредители на Сдружението „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“ от 25 ноември 2022 г. си поставиха амбициозната цел да продължат днес, в ХХІ век – в чест на 200 години от рождението на патрона /2022/, неговото благородно дело, за да се помни и предаде на поколенията заветът на ерудирания и образован възрожденски будител д-р Никола Василиади, превърнал се в изключителен пример за безкористен дарител и радетел за развитието на професионалното образование в Габрово и страната.

Така се стига и до 19 декември т.г., когато е тържественото откриване на монумента на д-р Никола Василиади и се отбелязва патронният празник на училището. Реализацията на родолюбивото дело нямаше да се случи без огромната и сърцата подкрепа на всички съвременни дарители и следовници на Василиадиевото дело, на които Управителният съвет и членовете на СНЦ „Фонд 200 години д-р Василиади“ – Габрово благодарят от сърце и душа, че повярваха в родолюбивата идея и със своята лепта помогнаха тя да стане реалност.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица