Свържи се с нас

Новини

Представиха идеята за изграждане на паметник на д-р Никола Василиади

Published

on

Проект за изграждането на паметник на патрона на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ в двора на школото, бе представен от инициаторите на родолюбивото дело – Сдружение „Фонд 200 години д-р Никола Василиади“.

Събитието събра представители на местната власт, бизнеса, културни институции, благотворителни организации и бивши възпитаници на училището. Областният управител на Габрово Кристина Сидорова поздрави двигателите на инициативата и пое ангажимент Областна администрация – Габрово да съдейства в рамките на законовите правомощията, с които разполага.

„Паметта за светлите личности от нашето минало дарява и светло бъдеще за нас като нация“, каза още Сидорова.

Ренета Радичкова, председател на Сдружението и дългогодишен преподавател в гимназията, припомни приноса на д-р Никола Василиади, който е дарил цялото си състояние за изграждането на едно „политехническо или занаятчийско училище“в родния град на баща му Васил Георгюв (Василия Георгеску).

Първото дарение за каузата е вече факт. То е от видния общественик и бизнесмен Стефан Моров, в размер на 10 000 лв. Ренета Радичкова му връчи свидетелство и разясни, че всички дарители получават документ за средствата, които предоставят. Когато сумата надвишава 500 лв, се съставя и договор за дарение.

Проектната стойност на монумента е около 70 000 лв. „Стартира се с мащаб 1:10, а после се изготвя и модел в мащаб 1:5“, обясни скулпторът Адриан Новаков. Той се е заел със задачата за създаването му, а проектното предложение, което възлиза на 8 000 лв, ще бъде неговото дарение за каузата.

Новаков е създател на паметника на Пенчо Семов, вечния огън в Паметника на свободата на връх Шипка и паметниците на Пенчо Славейков в Трявна и в Милано. За настоящия проект скулпторът залага на фигурална композиция, която представя Никола Василиади в цял ръст. За целта следва да се издирят пропорциите на тялото му и да се следват наличните образци на лика на видния благодетел.

Заместник – кметът на Габрово арх. Николай Меразчиев разясни, че в Общината е внесено предложение, което е приветствано и подкрепено от местната власт. Проведени са заседания на Общински експертен съвет по устройство на територията и на Комисията за разглеждане на въпросите за паметниците.

Д-р Никола Василиади е роден през 1822 година в Букурещ. Гимназиалното си образование завършва в същия град, а после следва медицина в Атина, Париж и Берлин. Има медицинска практика в Букурещ. Там се запознава с много от пребиваващите българи като Евлоги Георгиев, д-р Г.Атанасович, Стати Станкович, Юрдан х. Димитров, д-р Петър Протич. Те са свързани и в завета на доктора, като Евлоги Георгиев е легатор на завещанието му заедно с Георги Атанасович. Патронът на техническата гимназия не е работил в Габрово. В Царство България практикува хуманната си професия в Дупница, където пребивава след Освобождението. Член е на настоятелството на болницата „Свети безсребреници Козма и Дамян“ в Търново. Земният му път завършва в родния му град Букурещ през 1882. Година по- рано д-р Никола Василиади изготвя и подписва своето завещание, в което дарява двата си хотела в Букурещ за изграждането на техническото училище.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица