Свържи се с нас

Новини

Родител и дете заедно трябва да решат къде да учи осмокласникът

Решението за избор на профил или професия при кандидатстването след седми клас трябва да се вземе заедно от родителите и детето

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 5 юли, приключи подаването на документи за участване в първо класиране за приема в средните училища. Учениците са направили своя избор и вече е време да насочим вниманието си към бъдещите седмокласници и техните родители.

За съжаление практиката показва, че изборът на образование след завършване на 7 клас продължава да се пренебрегва.

Все още има учениците, а и родители, за които петте години в средното училище са начин да се прекара безметежно времето до постъпването във висшето училище или започването на работа, вместо те да бъдат използвани за трупане на знания и умения, които да помогнат на детето да се изгради и реализира като професионалист.

Не е тайна, че улесненият достъп до висшето образование кара някои да мислят, че може да спестят усилия в средното образование.

Резултатите от това са крайно негативни. Имаме немотивирани и неангажирани с учебния процес ученици, което натоварва максимално педагогическите специалисти в училище. Това пречи на учебния процес и на онези деца, които искат да получават знания. Немотивираният и посредствен ученик става некомпетентен и немотивиран специалист, който е недоволен от предоставяните му възможности за реализация на пазара на труда.

В практиката често се случва да се работи с деца, които избират една или друга алтернатива с меко казано „несериозни“ аргументи. Сред тях са близост на училището до дома, „лесното“, според тях, завършване на избраната специалност, наличието на определен приятелски кръг в избраното учебно заведение и т.н.

Центърът за подкрепа на личностно развитие „Кариерно ориентиране – Габрово“, от своя страна се стремим да накара децата и родителите да осъзнаят, че ако сега се спестят усилия, то в бъдеще на детето ще му бъде много трудно в професионалната реализация.

Тези пет годни, в които ученикът трябва да бъде активен, (все пак той е ученик и неговата основна дейност и задължение е ученето), в никакъв случай не се равняват на 40-45 години, в които ще трябва да работи, докато се пенсионира.

По-добре е децата да се мобилизират сега, отколкото да се наложи да се обучават и преквалифицират, когато станат възрастни и вече имат съвсем други задължения и отговорности, но нямат достатъчно свободно време за учене.

Съществува опасност ние, родителите, да допуснем две грешки при избора на образование за нашите деца. И двете, еднакво пагубни за тяхното бъдещото професионално развитие. Ето защо е удачно да бъдат споменати.

Първата грешка е да оставим детето да направи избора само. Да му кажем: „Ти си достатъчно голям. Можеш да избереш сам. Имаме ти пълно доверие“. На пръв поглед това изглежда съвсем естествено. Всеки, които е възпитавал деца, знае, че е важно да им гласуваме доверие. Това изгражда силна връзка с детето. Но това до голяма степен е и бягство от отговорност. Замислете се! С какво познание за себе си, за света на професиите и за възможностите на образователната система разполага едно дете на 14 годишна възраст? Върнете се назад във времето! С какво познание разполагахте Вие на тези години?

Това решение е важно. То ще предопредели живота на детето не само през следващите 5 години, но и още по-напред. Да дадем право на дето само да избира, означава да откажем да го подкрепим в това важно за него решение. Тежестта на бъдещите очаквания към него могат да окажат негативно въздействие върху мотивацията и представянето на детето в училище.

Втората грешка е да изберем, вместо детето. В практиката ми се е случвало родител да каже: „Аз ще кажа какво ще учи. Той не знае какво иска“. Дори да е така. Наша роля, като значим възрастен в живота на детето е да му помогнем да разбере какво иска и да избере нещо, което му харесва. Вземането на решения вместо детето, не само при избора на образование, а и в другите сфери на живота, води до неспособност в бъдеще то да взема самостоятелни решения.

Това ще затвърди у него модел, при който ще търси винаги чуждо мнение и одобрение.
Ясно е, че едно дете на 14 години трудно ще избере нещо, което ще продължава да иска толкова силно и когато дойде време да се реализира като професионалист. Може би изключение правят децата с изявени дарби и таланти. Но всяко дете е личност, макар и личност в развитие. То има интереси, умения, способности, ценностна система и т.н.

Всички тези индивидуални особености могат да ни насочат към избора на подходящо за него образование- профил или професия. Ако изберем вместо него, има опасност, когато срещне трудност в училище, то да се откаже и да се обърне към нас с обвинения. Това ще се случи, защото не е ангажирано с направения от нас избор.

И още нещо. По този начин, изключвайки детето от процеса на вземане на решение ние показваме незачитане на собствената му личност. Най-тежки са случаите, в които има противоречие между желанието на детето и това на неговите родители, но въпреки това родителите налагат своя избор.

Както често се случва – истината е някъде по средата.

Решението за кандидатстване в средните училища и гимназиите след седми клас следва да се вземе от родителите и детето заедно. Необходимо е на този процес да се отдели достатъчно време.

Ако чакаме последния момент е много вероятно, притиснати от крайния срок да вземем решение, което не е оптимално за детето. Тазгодишните седмокласници вече направиха своя избор. Но нека бъдещите такива и техните родители започнат още от сега!

Препоръчително е бъдещите шестокластници също да помислят по въпроса. Колкото по-рано- толкова по-добре!

Нека съберат повече информация за предлаганите профили и професии в средните училища и гимназиите в област Габрово. Да научат повече за реда и условията за кандидатстване. Да набележат няколко профила и специалности от професия, и да се опитат да си се представят в тази или онази професионална роля. Да съпоставят изискванията на професията с техните индивидуални особености.

Екипите на училищата, Регионално управление на образованието – Габрово и разбира се ние от Център за подкрепа на личностно развитие „Кариерно ориентиране – Габрово“, можем да бъдем в помощ на родителите в процеса на вземане на решение.

Екипът на ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“ през тази учебна година стартира една нова инициатива „Приемен ден в училище“, която ще продължи и през следващата. В този ден, предварително уговорен с ръководството на училището, кариерен консултант от Центъра ще бъде на разположение на учениците, родителите и педагогическия екип в училище. Това се прави с цел да сме по-близо до родителите и да сме максимално полезни при подпомагане на избора.

И нека не забравяме. На всеки един етап от процеса за вземане на решение детето трябва да участва активно.

Автор: Пенко Атанасов – кариерен консултант, Директор на Център за подкрепа на личностно развитие „Кариерно ориентиране – Габрово“.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Зала „Орловец“ приема Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан

Published

on

Зала „Орловец“ ще приеме Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан тази неделя, 13 април. Проявата, организирана от СК „Киокушин“ (Габрово) със съдействието на Община Габрово, е за момчета и момичета на възраст до 8, до 10 и до 12 години.

На татамито ще демонстрират уменията си деца от 13 клуба в страната – от Габрово, Павликени, София, Бургас, Русе, Черноморец, Ямбол, Асеновград, Нови Пазар, Ловеч, Монтана и Несебър. Домакините от СК „Киокушин“ ще се представят с 4 момичета във възрастовите групи до 10 и до 12 години.

„Очаква Ви вълнуващо събитие, изпълнено с енергия, дисциплина и спортен дух! Децата ще демонстрират умения, характер и уважение – ценности, които карате киокушин-кан изгражда. Подкрепете младите състезатели и станете част от този вдъхновяващ ден!“, призовават организаторите от от СК „Киокушин“.

Началото на проявата е в 11.00 часа, а входът в зала „Орловец“ е свободен. Ден преди Национална купа „Габрово“ в конферентната зала на СЗ „Орловец“ ще се проведе и традиционният треньорски семинар преди първото състезание в дисциплината кумите за годината.

В него ще вземат участие представители на всички клубове от Българска федерация киокушин-кан.

Зареди още

Култура

„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден

Published

on

Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.

От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.

Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Диян Павлов – Джими и „Школото“ на сцената на „Семе българско“

Published

on

Създателят и стопанин на „Творителница О‘Писменехъ“ Диян Павлов – Джими е сред специалните гости на тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево.

Известният творец от Плевен ще предложи на посетителите да се впуснат във вълнуващо пътешествие далеч назад във времето чрез спектакъла „Школото”. 

Интерактивното представление увлича публиката и по атрактивен начин представя периода на създаване на глаголицата и кирилицата, разказва за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска”, за годините на духовното пробуждане и израстване на българския народ.

Защо трябва да знаем и помним историята си, защо писмеността ни е ценност, с която да се гордеем? На тези и още много други въпроси, свързани с българщината, Диян Павлов-Джими ще даде своите отговори на 26 април (събота), по време на националния фестивал „Семе българско`2025” в Севлиево. Входът е свободен!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица