Свържи се с нас

Новини

Свещеници отслужиха панихида на гроба на Тотю Иванов

Published

on

снимка: Александър Иванов

За събитията по време на Априлското въстание, в територията на някогашната голяма Топлешка община и Габрово, е разказвано и писано, но никога не е достатъчно, за да стигне до всички днешни патриоти. Затова е необходима традиция, която да държи будна народната памет.

снимка: Александър Иванов

В годините назад покойният художник Стефан Драголов, живял в село Тодорчета, подема инициатива за запазване на историята в родния му край, като събира снимков материал и разкази от старите хора.

снимка: Тодорка Мирчева

Поставя началото на землячески срещи с историческа насоченост. Преди да си отиде от този наш мирен свят, извоюван от дедите ни, художникът, с типичното ведро чувство на приказване, ни завеща да съхраним тази традиция: „Да се помни, за да не се повтаря! Да се помни, за да не се забравя усилието на хората, създавали българското село!“

снимка: Александър Иванов

Днес неговото семейство, заедно с родолюбиви наследници на изселници от Топлешка община, начело с всеотдайния Христо Лалев Митев, подкрепени от съмишленици продължават завещанието.

снимка: Александър Иванов

Всяка година свещеници и служители от Габровското Архиерейско наместничество участват и отслужват Панихида на гробът на подвойводата Тотю Иванов Хаджидосев.

снимка: Александър Иванов

Активното участие на туристите от дружество „Узана“, хора от бившите села Топлеш, Делижеци, Спасета, гости от Франция и граждани, които не са свързани с тези места, но са привързани към Отечеството си, показа силата и добротата на човешкия дух.

снимка: Александър Иванов

Отец Христо Червенски направи водосвет за здраве пред Параклиса „Света Троица“, носещ името на едноименната местност над селото.

снимка: Александър Иванов

За втора поредна година участваха и четници от Тревненското дружество „Традиция“. В лицето на Христо Митев, Калин Бонев, Христо Милев, Цветан Цанев беше даден почетен караул.

снимка: Александър Иванов

На събитието присъстваха кметове и кметски наместници от Габровска община, свързани пряко с историята на Априлското въстание.

снимка: Александър Иванов

Иван Поппетков Ненчов Гъбенски е свещеник и народен въстаник. През 1903 година неговите синове Петър и Христо Гъбенски събират и издават „История на града Габрово и Габровските въстания“.

снимка: Александър Иванов

Всеки, който милее за своя род и Отечество може да се докосне до техния увлекателен разказ, за да се усети духа на тези събития, градили историята ни. Докато ги има всички българи с устойчива памет – ще живее България!

снимка: Александър Иванов

Автор: Тодорка Мирчева, Кметски наместник на Кметско наместничество Зелено дърво.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“

Published

on

Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.

Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.

Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.

Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!

„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.

Зареди още

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица