Общество
115 години от рождението на Кольо Василев Карагьозов

Кольо Карагьозов
Роден на 17 юли 1896 г. в Габрово. Син на индустриалеца Васил Карагьозов и Дешка Калпазанова, внук на родоначалника на модерната индустрия в Габрово и в Новоосвободеното Княжество България Иван Колчев Калпазанов, роднина на габровския първенец, общественик и борец за черковна независимост Иванчо Пенчо чорбаджи, племенник на първия търновския чорбаджия, общественик, дарител и първи търновски фабрикант Стефан Карагьозов, братовчед на Ангел Карагьозов – адвокат в София и председател на ВКС, племенник на дарителката Стоянка Калпазанова и габровския краевед д-р Петър Цончев
Кольо Карагьозов получава основно образование в Габрово, рисува и посещава уроци по цигулка.

Вторият син Божидар Карагьозов 1934 г. – Габрово
Кольо Карагьозов учи в Априловската гимназия, отбива военна служба и заминава да следва в чужбина. Първо учи право в Ерланген, после търговия в Лайпциг – „Handel Hochschule” и се завръща в България дипломиран търговец. Известно време работи в Габрово като банков служител в „Индустриална банка”, клон Габрово, след което е назначен като счетоводител в Първа придворна княжеска фабрика „Ив. К. Калпазанов”. Благодарение на своите качества, амбиция и знания, той се издига до Първи директор и член на Управителния съвет.

Кольо Карагьозов и първородният син Васил Карагьозов 1936 г. - Габрово
Той дарява средства за червения кръст, за Женско благотворително дружество „Майчина грижа”, за читалището, за Народна библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово.
Кольо Карагьозов помага на своя баща преп. Вениамин Схимонах – секретар на Зографски манастир „Св.вмч. Георги” при доставка на провизии, като закупува нужните продукти, освобождава ги от митница, води кореспонденция с посолството и др.
Кольо Карагьозов прави крупно дарение от 50 000 лв. за изработване на иконостас в църквата на Дряновски манастир през 1946 г.

Дъщерята Веселинка Карагьозова 28 август 1954 г. – Соколски манастир
Заема длъжността почетен немски вицеконсул в Габрово през 1934 г. (от 1935 консулството е преместено във Варна).
Преживява национализацията от 23 декември 1947 г. и лагера в Ножарево. Работи като счетоводител в различни предприятия до 12 декември 1972 г., когато завършва земния му път в Габрово.
Негови снимки има в подредената изложба в РБ „Априлов – Палаузов” – Габрово и документи за дарения (която представихте миналия месец).
Снимки от старо Габрово са изложени във фоайето на библиотеката на ТУ – Габрово, подредени от директорката инж. Йолина Христова. На една от тях са деца, които държат инструменти в ръце. На първия ред в средата е седнал малкият Кольо Карагьозов с цигулка в ръце.
Снимковият материал ни е предоставен специално от личния семеен архив на инж. Веселинка Карагьозова.
Крими
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!


Полицейски инспектор Христофор Божинов и Даниела Маринова, заместник-областен управител на област Габрово и председател на Областната комисия по безопасност на движението, посетиха учениците от 12-ти клас в ПГТ „Пенчо Семов“ по повод предстоящите абитуриентски балове.
Превантивните беседи с най-големите ученици започнаха в средата на седмицата. Инсп. Божинов обърна внимание не само на водачите на МПС, а и на поведението на пътниците в автомобила преди и по време на баловете.
Той обясни рисковете от опасните маневри, неправилното превозване на пътници и на онези, показващи се от люковете и прозорците или седнали на рамките на вратите. Униформеният служител призова за повече отговорност и обмислени действия на пътя.

Той информира за последиците, които следват за водачите на МПС след употреба на алкохол или наркотици. Инспектор Божинов подчерта, че управлението на автомобил не е привилегия, а огромна отговорност.
„Предстоят ви едни от най-хубавите празници – абитуриентските балове. Животът е пред вас и той изцяло зависи от вашите осъзнати решения. Мислете преди да вземете решение, защото едно неволно и необмислено движение на пътя може да доведе до необратими последици“, каза на учениците Даниела Маринова.
„Апелирам за сериозно отношение и отговорност както от ваша страна, така и от онези, които ви превозват в автомобилите си. Сигнализирайте на ЕЕН 112 за водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол или наркотици, независимо дали са ваши близки или приятели – така може да спасите човешки живот“, добави инсп. Божинов.

Новини
Завърши кампанията „Моето първо работно място“ на КНСБ в училищата


Екипът на Регионалния съвет на КНСБ – Габрово, със съдействието на Регионалното управление на образованието – Габрово, проведе среща със зрелостниците от Национална Априловска гимназия в Габрово.

Тя бе финална в региона за учебната 2024/2025 година по националната образователна кампания „Моето първо работно място“ на Конфедерация на независимите синдикати в България и Синдиката на българските учители към КНСБ, в партньорство с Министерството на образованието и науката, която се реализира от 2012 година насам.

Областният координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова запозна дванадесетокласниците от петте паралелки на гимназията с темите за социално- осигурителните права, за безопасния и квалифициран труд и за това, кой следи за спазването на трудовото законодателство в България.

В срещите, които КНСБ – Габрово проведе в училищата от месец януари до момента, участваха над 500 зрелостници от образователните институции в Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново.



Новини
Християнската църква празнува днес Благовещение!


Християнската църква празнува днес Благовещение. Празникът напомня за Благата вест, с която Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария, че ще стане майка на Божия син – Спасителя на света. В българската традиция денят се свързва с идващата пролет и е известен като Благовец или половин Великден.
Според народното вярване на този ден се връщат щъркелите, лястовиците и кукувиците. Идващи от Юдейските земи те съобщават благата вест за възраждането на природата. Зимата си отива и настъпва пролетта. По този повод хората почистват и изгарят сметта с вярата, че всичко лошо ще изгори в очакване на добри вести.
През деня и нощта на Благовец започват начинания, за да им върви през годината. Момичета месят за пръв път пита и раздават с мед на съседи и роднини, за да е сладък хлябът през годината. На Благовещение се прескача огън, за да сме здрави и пъргави и да не ни хапят змии.
На този ден се яде риба, обредна питка и каша от прясна коприва. Вярва се, че ако денят бъде ясен, слънчев и топъл копринените буби ще бъдат здрави и ще има добър плод за един от най-силно развитите занаяти от ХV до средата на ХХ век -копринарството.
Вярва се, че ако вали на Благовещение, годината ще бъде плодородна. В този ден не се ръкоделства, за да не се срещат змии през лятото. Не се спи до късно, за да не се разболява човек или да не изпусне късмета си. Който съзре за пръв път на Благовец щъркел в полет, ще е щастлив.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева