Свържи се с нас

Новини

Импровизиран фестивал на копривата в квартал Лютаци (снимки)

В синхрон с природата

Published

on

снимка: Тодорка Мирчева

Регионален център „Читалищата – Габрово“ и Народно читалище „Искра – 1954“ – кв. Лютаци организираха Празник в синхрон с пролетното настроение. Таня Георгиева и Пенка Ненкова положиха тази година усилия да се случи един импровизиран фестивал на копривата.

снимка: Тодорка Мирчева

Под мотото „Да се хванем за зеленко“ в театралния салон на читалището в квартал Лютаци се събраха хората, които поддържат творческия дух през годините в населените места на нашия град.

снимка: Тодорка Мирчева

Участие с вокални групи, кулинарни гозби и изкушения взеха домакините, народните читалища в кварталите Недевци, Хаджицонев мост, Русевци, “Будителите – 2017“, селата Гарван, Съботковци, Козирог, Райновци.

снимка: Тодорка Мирчева

Българският народ по показването на копривата и кукувичата песен е знаел, че вече твърдо пролетта е дошла. Жените се захващали да правят гозби от коприва, лапад и див чесън.

снимка: Тодорка Мирчева

В миналото те не са били запознати с химичния състав на копривата и дивия чесън, но безгрешно са познавали лечебните им свойства. Копривата при рани се използвала като кръвосъсирващо средство, а дивият чесън срещу високо кръвно.

снимка: Тодорка Мирчева

Днес вече са направени редица изследвания и всеки може да разбере безбройните ползи от консумацията и потреблението на тези зелени природни храни.

снимка: Тодорка Мирчева

Сред красивия декор на сцената, дело на днешния професор Никола Хаджитанев, се изявиха най-малките участници в празничната програма.

снимка: Тодорка Мирчева

Вероника и Дияна Светославови Петрови от квартал Лютаци, Иван и Ани Пеневи от квартал Лисец представиха на гостите тематични стихотворения.

снимка: Тодорка Мирчева

Децата от село Гарван, под ръководството на Васил Папазов, и музикант в ансамбъл „Габровче“, представиха един творчески експеримент на база на ритъм.

снимка: Тодорка Мирчева

Ритъмът се използва като терапия, но тук целта на Васко Папазов не бе терапевтичният ефект, а да види заложбите на деца, които никога не са свирили на музикален инструмент. Дали могат на „АУФТАКТ“, т.е. върху музика да прескачат силното време и да изсвирват слабото. Интересен, забавен подход за работа с малки деца да се тренира техният слух и внимание.

снимка: Тодорка Мирчева

Впечатляващ е фактът с изографисването на стенописа на сцената на читалището от художника Никола Хаджитанев. В началото на 70-те години на миналия век стените са някак постни. Художникът решава да направи дарение на читалището като ги изпише.

снимка: Тодорка Мирчева

Както казва шеговито той: „много яйца и туткал са отишли за боите“. Стената първо е обработена с обезмаслено мляко – суроватка. После цялото село е идвало да дава предложения, даже и копривата къде да бъде изографисана.

снимка: Тодорка Мирчева

Извор на духовност и неповторимост по дейност са нашите читалища. Предстоят им следващи съвместни работи, от които ще имат полза, заради обменения опит и културата, която съхраняват и представляват.

Автор: Тодорка Мирчева.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица