Свържи се с нас

Общество

Честит празник – Ден на народните будители!

Published

on

снимка: Община Севлиево, Архив

снимка: Община Севлиево, Архив

Уважаеми учители и дейци на културата,

скъпи жители на Община Севлиево,

Приемете моите най-сърдечни и искрени поздрави по повод 1 ноември – Денят на народните будители.

На този ден всички ние се прекланяме пред творците и пазителите на българската духовна и културна традиция.

Припомняме си светлите личности, посветили живота си на една свещена цел – да видят народа си възроден и свободен!

Нека с делата си днес да продължим делото на будителите и съхраним своето родолюбие.

Убеден съм, че вие успешно следвате пътя на духовността и предавате на наследниците ни българските традиции, необходими за да гледаме със самочувствие в бъдещето на нашето мило Отечество.

Пожелавам здраве и всеотдайност!

Честит празник!

Д-р Иван Иванов
Кмет на община Севлиево

Новини

Пролетен празник на географията ще бъде организиран в Габрово

Published

on

Пролетен празник на географията ще бъде организиран в Габрово, съобщи за „Габрово Нюз“ Анатолий Антов, главен учител по география в Основно училище „Неофит Рилски“ – Габрово и регионален координатор на Асоциацията на регионалните географи и регионалисти (АПГР) – Габрово.

Събитието ще се проведе на 23 април в Ритуалната зала на Община Габрово. Очаква се за него да пристигне  професор Марин Русев, председател на АПГР. По време на Празника ще бъдат наградени изявени ученици, постигнали успех по география и икономика при извънкласни изяви през учебната 2023/2024 година, ще бъде организирана викторина за училищни отбори от четирите общини на областта, след която ще бъдат наградени победителите от нея. посочиха организаторите.

Инициативата за провеждане на Пролетния празник е на Основно училище „Неофит Рилски“ – Габрово, представено от неговия директор – Мая Колева и Анатолий Антов, главен учител по география в същото училище. Празникът се провежда с домакинството на Община Габрово и със съдействието на Регионалното управление на образованието – Габрово и Областна администрация – Габрово.

Участие във викторината са заявили девет отбора от местните училища. Пет отбора от първа възрастова група пети – седми клас и четири отбора, от втора възрастова група от осми до дванадесети клас.

Класираните на призови места ученици ще получат награди във вид на книги и други предметни награди, осигурени от Община Габрово и фирми с икономическа дейност на територията на област Габрово. Всички участници във Викторината ще получат специални грамоти.

Зареди още

Новини

Отбелязваме Светли понеделник!

Published

on

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.

В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.

Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.

Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Зареди още

Новини

Великден е! Христос Воскресе!

Published

on

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.

В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.

До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.

Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица