Свържи се с нас

Култура

Фотоинсталация „Паралели“ – културно събитие за 2015 г. на Габрово

Published

on

снимка: Клуб на Будителите

снимка: Клуб на Будителите

Голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата“ – Габрово 2015 и 300 лева, осигурени от Асоциацията на индустриалния капитал в България, спечели фотоинсталацията „Паралели“ с автор Росина Пенчева, посветена на 70-годишнината на Драматичен театър Габрово.

Проектът, подкрепен от НЧ“Христо Смирненски 1949“, кв. Русевци, получи най-висок резултат по точки от гласовете на публиката и оценките на журито: 71 гласа, или 10 на сто от подкрепата на всички гласували /с превес на вота в интернет/ и 345 точки от журито /с две точки по-малко от най-високия резултат/.

Фотоинсталацията предизвика огромния интерес на минувачите и посетители на изложбата на открито. Стотици габровци се спряха да разгледат интересно поднесения паралел между миналото и настоящето на нашия театър, да видят лицата на любимите си артисти и да се върнат към спомените си от съпреживяното в салона. Тази награда е признание на габровци и на журито за любимия им театър и разбира се за таланта на фотографката, която не можа да присъства на церемонията снощи.

Спектакълът „Жана д’Арк“ на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово с режисьор Петринел Гочев, концертът „Следи 2“ в памет на маестро Манол Цоков, организиран от Клуба на будителите, 22-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата с организатори Музей „Дом на хумора и сатирата“, Община Габрово, Министерство на културата и Министерство на здравеопазването, инициативата „Хора за хората“ на Клуба на будителите и Община Габрово са в петицата на най-харесваните събития от габровци с минимална разлика в общия резултат по точки след оценката на журито и гласуването на публиката.

Комисията по организацията и провеждането на конкурса, с подкрепата на УС на Клуба на будителите, реши тази година в рамките на наградата от 500 лева, осигурена от Асоциацията на индустриалния капитал в България, да отличи и фаворитите на публиката и на журито. Победител в класацията на гражданите, участвали в гласуването по електронен път и с анкетни карти стана инициативата Хора за хората. Христина Минчева, която поведе хорото и не се отказа докато не го направи ежеседмично, получи наградата от 100 лева. Тя бе връчена от Силвия Неделчева, председател на Народно читалище „Св.св. Дамаскин и Онуфрий Габровски 2011“, което подкрепи организацията за хората на габровския площад всяка неделя вечер. Инициативата получи повече от една четвърт от гласовете на публиката – 26.5% .

Най-висока комплексна оценка – 347 точки от журито при максимален брой 400, получи 22-то издание на Международното биенале на хумора и сатирата. Директорката на Веселата къща Татяна Цанкова получи наградата от 100 лева с думите, че в 22 годишната история на Биеналето у нас никой не се е сетил да го награди, макар че в чужбина то отдавна е получило признание.

В оценката на номинираните събития по предварително зададени критерии участва комисия от 8 членове: д-р Тодор Шандурков –художествен ръководител на „Мим – театър“- Габрово и един от сценаристите на габровския карнавал, Надежда Тихова – дългогодишен журналист в сферата на културата, репортер във вестник „100 вести“, доц. Лиляна Русанова – заместник-ректор „Международно сътрудничество и връзки с обществеността“ на Техническия университет в Габрово, партньор на Клуба на будителите, Нела Рачевиц – зам. кмет на Община Габрово, Мариана Николаева – председател на УС на Сдружение „Фабриката“, един от авторите на проекта, който спечели миналогодишния конкурс: спектакълът „Нощта на Еньовден“, Доротея Комитска – представител на Лайънс Клуб- Габрово, спонсор на първия конкурс „Събитие на Габрово в областта на културата“, Николай Григоров – регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България , която осигури паричната премия за тазгодишния конкурс и Велина Махлебашиева – председател на Клуб на будителите. Всяко от номинираните събития беше оценено от членовете на журито според: актуалност на проблематиката; представяне на традиционна тема по нов начин – иновативен или актуален подход на реализация; художествена стойност; ангажиране на публиката по нов начин и/или привличане на нова публика; усвояване на нови пространства; създаване на нови партньорства; свързаност на жанрове, изкуства, сектори (например, свързва изкуство и образование, изкуство и технологии); обогатяване и разнообразяване на културния живот на града; трайни резултати и продължително въздействие; прилагане на иновативен подход за популяризиране и реклама.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица