

Култура
Фотоинсталация „Паралели“ – културно събитие за 2015 г. на Габрово
Голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата“ – Габрово 2015 и 300 лева, осигурени от Асоциацията на индустриалния капитал в България, спечели фотоинсталацията „Паралели“ с автор Росина Пенчева, посветена на 70-годишнината на Драматичен театър Габрово.
Проектът, подкрепен от НЧ“Христо Смирненски 1949“, кв. Русевци, получи най-висок резултат по точки от гласовете на публиката и оценките на журито: 71 гласа, или 10 на сто от подкрепата на всички гласували /с превес на вота в интернет/ и 345 точки от журито /с две точки по-малко от най-високия резултат/.
Фотоинсталацията предизвика огромния интерес на минувачите и посетители на изложбата на открито. Стотици габровци се спряха да разгледат интересно поднесения паралел между миналото и настоящето на нашия театър, да видят лицата на любимите си артисти и да се върнат към спомените си от съпреживяното в салона. Тази награда е признание на габровци и на журито за любимия им театър и разбира се за таланта на фотографката, която не можа да присъства на церемонията снощи.
Спектакълът „Жана д’Арк“ на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово с режисьор Петринел Гочев, концертът „Следи 2“ в памет на маестро Манол Цоков, организиран от Клуба на будителите, 22-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата с организатори Музей „Дом на хумора и сатирата“, Община Габрово, Министерство на културата и Министерство на здравеопазването, инициативата „Хора за хората“ на Клуба на будителите и Община Габрово са в петицата на най-харесваните събития от габровци с минимална разлика в общия резултат по точки след оценката на журито и гласуването на публиката.
Комисията по организацията и провеждането на конкурса, с подкрепата на УС на Клуба на будителите, реши тази година в рамките на наградата от 500 лева, осигурена от Асоциацията на индустриалния капитал в България, да отличи и фаворитите на публиката и на журито. Победител в класацията на гражданите, участвали в гласуването по електронен път и с анкетни карти стана инициативата Хора за хората. Христина Минчева, която поведе хорото и не се отказа докато не го направи ежеседмично, получи наградата от 100 лева. Тя бе връчена от Силвия Неделчева, председател на Народно читалище „Св.св. Дамаскин и Онуфрий Габровски 2011“, което подкрепи организацията за хората на габровския площад всяка неделя вечер. Инициативата получи повече от една четвърт от гласовете на публиката – 26.5% .
Най-висока комплексна оценка – 347 точки от журито при максимален брой 400, получи 22-то издание на Международното биенале на хумора и сатирата. Директорката на Веселата къща Татяна Цанкова получи наградата от 100 лева с думите, че в 22 годишната история на Биеналето у нас никой не се е сетил да го награди, макар че в чужбина то отдавна е получило признание.
В оценката на номинираните събития по предварително зададени критерии участва комисия от 8 членове: д-р Тодор Шандурков –художествен ръководител на „Мим – театър“- Габрово и един от сценаристите на габровския карнавал, Надежда Тихова – дългогодишен журналист в сферата на културата, репортер във вестник „100 вести“, доц. Лиляна Русанова – заместник-ректор „Международно сътрудничество и връзки с обществеността“ на Техническия университет в Габрово, партньор на Клуба на будителите, Нела Рачевиц – зам. кмет на Община Габрово, Мариана Николаева – председател на УС на Сдружение „Фабриката“, един от авторите на проекта, който спечели миналогодишния конкурс: спектакълът „Нощта на Еньовден“, Доротея Комитска – представител на Лайънс Клуб- Габрово, спонсор на първия конкурс „Събитие на Габрово в областта на културата“, Николай Григоров – регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България , която осигури паричната премия за тазгодишния конкурс и Велина Махлебашиева – председател на Клуб на будителите. Всяко от номинираните събития беше оценено от членовете на журито според: актуалност на проблематиката; представяне на традиционна тема по нов начин – иновативен или актуален подход на реализация; художествена стойност; ангажиране на публиката по нов начин и/или привличане на нова публика; усвояване на нови пространства; създаване на нови партньорства; свързаност на жанрове, изкуства, сектори (например, свързва изкуство и образование, изкуство и технологии); обогатяване и разнообразяване на културния живот на града; трайни резултати и продължително въздействие; прилагане на иновативен подход за популяризиране и реклама.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“