Свържи се с нас

Култура

Габровската булка посрещала гостите си с кравай и хайвер

Published

on

снимка: ЕМО - Етър

снимка: ЕМО – Етър

„Конят е бил другар, помощник и имане. Балканджиите го почитали, а на Тодоровден изразявали обичта и преклонението си пред неговата сила“.

Това каза Росица Бинева, уредник отдел „Занаяти“ на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“, при откриването на изложбата „Кога си на кон – хем си седиш, хем си ходиш“ – конят в бита на балканджията.

Експозицията е представена в Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей – БАН.

снимка: ЕМО - Етър

снимка: ЕМО – Етър

Изложбата е любопитен поглед върху миналото и показва ролята на коня в ежедневието на балканджията през периода на българското Възраждане до началото на 30-те години на XX век.

Конят е бил един от критериите за социално положение, всяко семейство се стремяло да притежава поне няколко коня, а тяхната сила, красота и брой са олицетворение на социалния престиж на стопаните им.

Конете били както превозно средство, така и помощници в селското стопанство. Те осигурявали поминък на планинците, известен като кираджийство – това са търговците, които пътували из Османската империя и пренасяли стоките на габровските производители.

В изложбата са показани занаятите, свързани с поддръжката на коня – налбанство, самарджийство, сарачество.

снимка: ЕМО - Етър

снимка: ЕМО – Етър

Посетителите на изложбата могат да видят грапа, за направата на която се използвали стари подкови. Така известните с пестеливостта си габровци намирали практично приложение в селското стопанство на излезли от употреба подкови.

В експозицията могат да се видят различни подкови – зимни и летни. И при конете те се сменяли в зависимост от сезона. Турските подкови пък са специално за коне с болни копита – цяла основа с дупка в средата.

снимка: ЕМО - Етър

снимка: ЕМО – Етър

На Тодоровден габровската булка посрещала гостите си с кравай и хайвер. За габровския край на Тодоровден е характерно ходенето на гости на млада булка – жена, омъжена през изминалата година до настоящия Тодоровден. На нея всички и носели краваи. Смятало се, че колкото повече краваи събере, толкова е по-уважавана. Ако са четни или нечетни, се предвещавало мъжка или женска ще й е рожбата. Булката ги посрещала с кравай и хайвер.

Хайверът се поднасял, тъй като Тодоровден е по време на пости. Той е бил рядкост за трапезата на габровци и кираджиите го носили от далечните краища, когато идвали в Балкана. Хайверът е храна за празник в Габрово. Това е свързано с вярванията и традициите за Тодоровден, за които също може да се разбере от изложбата.

При откриването на изложбата посетителите имаха възможност да преживеят този интересен габровски обичай. С кравай и хайвер ги посрещна Павлина Дамянова, уредник отдел „Духовна култура“ в Етнографски музей на открито „Етър“.

С народната си носия и чудесното представяне на образа на младата булка тя предизвика интереса на посетителите, като повечето от тях се снимаха с нея за спомен.

Изложбата, която ЕМО „Етър“ представя в столичния музей, няма еквивалент в България.

От нея разбираме, че в съзнанието на нашите предци конят е бил връзка между световете и затова е имал важно значение за бита на балканджията и въобще на хората. Това разказа Павлина Дамянова при откриването на изложбата.

Конят привлича негативната енергия, затова конете са били закичвани със сини мъниста и големи червени пискюли против уроки. По думите на Павлина Дамянова това е амулет, който се е слагал на челото на коня, за да го предпази от зли очи. Хората вярвали, че конете предусещат злото. Когато пътниците минавали от някъде, а конят не иска да продължи напред и спира, значи там нещо лошо и има зли сили.

Изложбата на ЕМО „Етър“ привлече вниманието на респектиращи личности, свързали професионалния си път с различните клонове на историята – акад. Иван Йохновски, акад. Владимир Овчаров, чл.-кор. проф. Йордан Йорданов, проф. Валерия Фол, проф. Диана Гергова, проф. Иваничка Георгиева и други специалисти в областта на биологията, археологията, историята, етнологията.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица