

Култура
Трети национален фестивал „Семе българско”
Парад на цветята за първи път в България по време на третия национален фестивал „Семе българско”
Първата национална конференция за запазването на българските храни, сортове и породи в България, в която ще участват най-добрите експерти от всички области, ще се проведе по време на третия национален фестивал Семе българско.
На 23 и 24 април, парк „Казармите“ в Севлиево отново ще събере над 100 български изложители и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители и други.
Новината съобщи пред местни медии кметът на община Севлиево Иван Иванов по време на своя брифинг, състоял се в началото на седмицата.
Партньори на събитието са Министерство на земеделието и храните, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП инж. Владимир Уручев и фондация „Искам бебе“, а организатор – фирма „Елмазови“ ООД.
„Станалият вече традиция за града фестивал преплита в едно каузата „Да съберем, засеем и съхраним семената български за бъдещите поколения“. Третото издание на фестивала има много нови инициативи, които ще накарат малки и големи да се гордеят, че са българи“, заяви Иван Иванов.
Още на входа на парка, гостите ще бъдат посрещнати с народна музика, пита, мед и сол. Всеки посетител ще получат пакетче семенца от лимец и информационно издание за цялата програма на фестивала, участниците и лекторите на конференцията.
В първия фестивален ден, на 23 април, в инициативата „Моята България“ официалните гости, заедно с посетителите на фестивала, ще засеят български рози, очертаващи националния флаг на България, информира Иванов.
На входа в парка ще има разположен пункт, в който изложителите и посетителите ще мога да попълнят анкетата „Традиционните местни сортове, които дават облика на България“, а резултатите ще послужат да стартира обществена дискусия за утвърждаване на списък с характерни местни сортове, които връщат специфичния регионален облик на малките населени места, и запазват поминъка на местното население.
Демонстрационни ателиета на ученици от училища, които съхраняват българските традиции и култура ще се включат в новата инициатива „Българските традиции в училище“.
В отделен кът от парка, наречен „Българските занаяти“, ще бъдат разположени занаятчии, които ще обучават децата в своите арт ателиета да изработват грънци и бижута от семена, да творят върху коприна на тема: ”Бяло, зелено, червено”, а всеки, който желае ще има възможността собственоръчно да замеси български хляб.
На 23 и 24 април, най-хубавите пролетни празници, в парк „Казармите“ ще проведе „Селскостопанска и цветна борса”, в която ще участват големи производители на семена, цветя, дървета, разсадници, селекционни центрове и научни институти в областта на овощарството, зеленчуко- и зърнопроизводството, стопани и местни производители от региона, които ще предлагат семена от местни сортове, домашно отгледан разсад, фиданки и информация за отглежданите от тях плодове и зеленчуци, производители на продукти от семена, плодове и зеленчуци, ядки, сушени плодове, конфитюри, напитки, сиропи, компоти, чайове, гъби, билки и др. включително лозарство и биопродукти.
Фондация „Искам бебе” тази година се включва с инициативата „Шанс за бебе“, в която „ин-витро” деца от цялата страна, заедно с родителите си, а също и деца от севлиевските училища, ще изложат за продажба предварително изработените от тях предмети, бижута, апликации, пана от естествени материали с акцент върху семената и растенията.
Инициативата има за цел да събере средства, за да подпомогне едно севлиевско семейство, което се нуждае от „ин-витро” процедура. Ще бъде обособено специално място, където всеки желаещ може да подкрепи идеята, като си закупи нещо от базара или предостави средства.
Вторият фестивален ден, 24 април, в парка ще бъде представен базарът „Забравени традиции, живи вкусове” (Селски Мол), в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предложат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в селския Мол ще представят традиционни предмети, облекла и културни ценности, характерни за района.
На 24 април – Цветница организаторите на фестивал „Семе Българско” ще посрещнат гостите на парк „Казармите” с китка здравец по случай най-красивия и цветен български празник.
„Парад на цветята”, който ще бъде основният акцент на втория фестивален ден. Всяко дете може да демонстрира своите артистични заложби като се подготви с тематичен „цветен” костюм, цветен боди арт, създаде уникална цветна икебана или други предмети от естествени материали с акцент върху цветята (бижута, апликации, пана).
Цветните творения ще се включат заедно в парад през парк „Казармите”, за да могат всички гости на фестивала да им се порадват, преди да се качат на сцената за Цветното ревю. Всяко дете ще представи себе си или своето творчество, а специално жури ще оцени най-красивите и оригинални „цветя”.
Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – за домашно приготвен сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти и съвремени технологии. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора хлебар ще бъде разпространена. Наградата ще бъде осигурена от мелница или зърнопроизводител.
По време на Националния фестивал „Семе българско“ ще бъде разположена открита сцена и през двата фестивални дни, на която ще се проведе „Надпей ме, надиграй ме” – фолклорен маратон за изпълнители на народни песни, танци, възстановки на народни обичаи, лакърдии и скечове.
Освен това на нея ще бъде дадена изява на местни ансамбли, певчески групи, танцови школи от Габровска, Ловешка и Великотърновска област. През първия ден участие ще вземат Валя Балканска и Поли Паскова, а през втория – Веселин Маринов и Славка Калчева.
Фестивалът „Семе българско” се осъществява с медийната подкрепа на: БНР, Асоциация дигитална външна реклама, като на LED екрани в цялата страна, Травел ТВ, Дарик радио, Агромедия Груп, Вестник „Росица”, Радио Севлиево, ТВ „Киви”, регионалния ежедневен вестник „100 вести”, информационното издание „Област Габрово сега”, радио Габрово, електронните издания www.gabrovosega.bg, www.dariknews.bg, www.sevlievo-online.com, www.gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, туристическите портали „Насам Натам” (www.nasamnatam.com), „Пейка”(www.peika.bg), списание „8” и различни медии в областта на селското стопанство.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април


Според едно проучване хората са най-щастливи на 53 години – това е моментът, когато повечето са постигнали основните си житейски цели и могат да се наслаждават на живота със спокойствие и мъдрост. На тази възраст е и Домът на хумора и сатирата, който на 1 април 2025 г. ще отпразнува своя 53-ти рожден ден с богата програма, изпълнена със смях, изкуство и весели емоции.
Традиционно, на рождения си ден Музеят на хумора и сатирата отваря врати с вход свободен, а за посетителите са подготвени редица събития, които ще заредят малки и големи с добро настроение. Програмата започва в 10.00 часа с детски театрални изпълнения и среща с бивши служители на музея.
На обяд гостите могат да се включат в семейната игра „Шеговито издирване в музея“, а следобед – в творческото ателие за комикси с участието на известни художници като Петър Станимиров, Румен Чаушев и Иван Беров.
Вечерта завършва с откриването на Четвъртата национална изложба на българския комикс.
Освен в Габрово, празненствата ще се разпространят и в други градове. В Търговище музеят ще гостува с изложбата „Майстори на българската карикатура от XX и XXI век“, представяща знакови български карикатуристи. В Бургас пък ще се проведе специална среща с Клуба за хумор и сатира „Морски раци“, като музеят ще изпрати видеообръщение до писателската общност.
Кулминацията на празника е Четвъртата национална изложба на българския комикс, която ще покаже 152 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра като Александър Денков и Любен Зидаров до съвременни майстори като Пенко Гелев и Александър Въчков. Гостите ще имат възможност да гледат и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, посветен на емблематичното комикс списание. Една година повече – още повече смях!
На 1 април всички пътища водят към Габрово – защото смехът е най-добрият начин да празнуваме живота!
Празнична програма
10:00 – 12:00 ч.
„Малки актьори, големи усмивки“
Деца от габровските детски градини на сцената в зала 3 „Стефан Фъртунов“
10:00 – 12:00 ч.
„В служба на смеха – среща на колегите с история“
„Габровско“ парти за бивши служители на Музея
13:00 – 15:00 ч.
„Шеговито издирване в музея“
Семейна игра с емоции, предизвикателства и добро настроение за цялата фамилия
16:00 – 17:30 ч.
Творческо ателие за комикси
С участието на художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов
Зала 3 „Стефан Фъртунов“
Подходящо за участници от 8 до 101 години. Брой места: 20. Необходима е предварителна заявка: https://bit.ly/4kIVbJ1
18:00 ч.
Откриване на Четвъртата национална изложба на българския комикс
Зала 3 „Стефан Фъртунов“


Култура
Българският фолклор завладя сърцата в Бали


След триумфа си в Тайланд през 2023 година танцовата формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ продължават да покоряват световните сцени.

Тази година те бяха специални гости на Buleleng International Rhythms Festival 2025 в Индонезия – първото международно събитие на изкуствата в Бали, препоръчано от ЮНЕСКО и Международната организация за фолклорно изкуство (IOV).

Фестивалът, провел се от 10 до 15 март, събра арт делегации от Тайван, Южна Корея, Тайланд, България и Япония, които представиха уникалните си традиции чрез музика, танци и културни работилници.
Българската група бе единственият представител от Европа, а изпълненията ѝ предизвикаха бурни аплодисменти и възторжени реакции сред публиката.

Особено вълнуващ момент бе, когато две балийски момичета, вдъхновени от българските артисти, облякоха народни носии, изиграха традиционни хора и гордо развяха българския трибагреник.

„Този фестивал доказа, че изкуството свързва култури и народи“, споделиха организаторите при закриването на събитието.

Формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ не само популяризираха българския фолклор, но и оставиха трайна следа в сърцата на участниците и публиката в Бали.


Култура
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново


В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.
Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.
Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.
Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.
Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.
Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.
„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.
Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.


-
Културапреди 3 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Кримипреди 7 дни
Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си
-
Културапреди 7 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“
-
Икономикапреди 7 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“
-
Културапреди 6 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Новинипреди 4 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново