Свържи се с нас

Култура

Трети национален фестивал „Семе българско”

Парад на цветята за първи път в България по време на третия национален фестивал „Семе българско”

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Първата национална конференция за запазването на българските храни, сортове и породи в България, в която ще участват най-добрите експерти от всички области, ще се проведе по време на третия национален фестивал Семе българско.

На 23 и 24 април, парк „Казармите“ в Севлиево отново ще събере над 100 български изложители и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители и други.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Новината съобщи пред местни медии кметът на община Севлиево Иван Иванов по време на своя брифинг, състоял се в началото на седмицата.

Партньори на събитието са Министерство на земеделието и храните, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП инж. Владимир Уручев и фондация „Искам бебе“, а организатор – фирма „Елмазови“ ООД.

„Станалият вече традиция за града фестивал преплита в едно каузата „Да съберем, засеем и съхраним семената български за бъдещите поколения“. Третото издание на фестивала има много нови инициативи, които ще накарат малки и големи да се гордеят, че са българи“, заяви Иван Иванов.

Още на входа на парка, гостите ще бъдат посрещнати с народна музика, пита, мед и сол. Всеки посетител ще получат пакетче семенца от лимец и информационно издание за цялата програма на фестивала, участниците и лекторите на конференцията.

В първия фестивален ден, на 23 април, в инициативата „Моята България“ официалните гости, заедно с посетителите на фестивала, ще засеят български рози, очертаващи националния флаг на България, информира Иванов.

На входа в парка ще има разположен пункт, в който изложителите и посетителите ще мога да попълнят анкетата „Традиционните местни сортове, които дават облика на България“, а резултатите ще послужат да стартира обществена дискусия за утвърждаване на списък с характерни местни сортове, които връщат специфичния регионален облик на малките населени места, и запазват поминъка на местното население.

Демонстрационни ателиета на ученици от училища, които съхраняват българските традиции и култура ще се включат в новата инициатива „Българските традиции в училище“.

В отделен кът от парка, наречен „Българските занаяти“, ще бъдат разположени занаятчии, които ще обучават децата в своите арт ателиета да изработват грънци и бижута от семена, да творят върху коприна на тема: ”Бяло, зелено, червено”, а всеки, който желае ще има възможността собственоръчно да замеси български хляб.

На 23 и 24 април, най-хубавите пролетни празници, в парк „Казармите“ ще проведе „Селскостопанска и цветна борса”, в която ще участват големи производители на семена, цветя, дървета, разсадници, селекционни центрове и научни институти в областта на овощарството, зеленчуко- и зърнопроизводството, стопани и местни производители от региона, които ще предлагат семена от местни сортове, домашно отгледан разсад, фиданки и информация за отглежданите от тях плодове и зеленчуци, производители на продукти от семена, плодове и зеленчуци, ядки, сушени плодове, конфитюри, напитки, сиропи, компоти, чайове, гъби, билки и др. включително лозарство и биопродукти.

Фондация „Искам бебе” тази година се включва с инициативата „Шанс за бебе“, в която „ин-витро” деца от цялата страна, заедно с родителите си, а също и деца от севлиевските училища, ще изложат за продажба предварително изработените от тях предмети, бижута, апликации, пана от естествени материали с акцент върху семената и растенията.

Инициативата има за цел да събере средства, за да подпомогне едно севлиевско семейство, което се нуждае от „ин-витро” процедура. Ще бъде обособено специално място, където всеки желаещ може да подкрепи идеята, като си закупи нещо от базара или предостави средства.

Вторият фестивален ден, 24 април, в парка ще бъде представен базарът „Забравени традиции, живи вкусове” (Селски Мол), в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предложат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в селския Мол ще представят традиционни предмети, облекла и културни ценности, характерни за района.

На 24 април – Цветница организаторите на фестивал „Семе Българско” ще посрещнат гостите на парк „Казармите” с китка здравец по случай най-красивия и цветен български празник.

„Парад на цветята”, който ще бъде основният акцент на втория фестивален ден. Всяко дете може да демонстрира своите артистични заложби като се подготви с тематичен „цветен” костюм, цветен боди арт, създаде уникална цветна икебана или други предмети от естествени материали с акцент върху цветята (бижута, апликации, пана).

Цветните творения ще се включат заедно в парад през парк „Казармите”, за да могат всички гости на фестивала да им се порадват, преди да се качат на сцената за Цветното ревю. Всяко дете ще представи себе си или своето творчество, а специално жури ще оцени най-красивите и оригинални „цветя”.

Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – за домашно приготвен сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти и съвремени технологии. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора хлебар ще бъде разпространена. Наградата ще бъде осигурена от мелница или зърнопроизводител.

По време на Националния фестивал „Семе българско“ ще бъде разположена открита сцена и през двата фестивални дни, на която ще се проведе „Надпей ме, надиграй ме” – фолклорен маратон за изпълнители на народни песни, танци, възстановки на народни обичаи, лакърдии и скечове.

Освен това на нея ще бъде дадена изява на местни ансамбли, певчески групи, танцови школи от Габровска, Ловешка и Великотърновска област. През първия ден участие ще вземат Валя Балканска и Поли Паскова, а през втория – Веселин Маринов и Славка Калчева.

Фестивалът „Семе българско” се осъществява с медийната подкрепа на: БНР, Асоциация дигитална външна реклама, като на LED екрани в цялата страна, Травел ТВ, Дарик радио, Агромедия Груп, Вестник „Росица”, Радио Севлиево, ТВ „Киви”, регионалния ежедневен вестник „100 вести”, информационното издание „Област Габрово сега”, радио Габрово, електронните издания www.gabrovosega.bg, www.dariknews.bg, www.sevlievo-online.com, www.gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, туристическите портали „Насам Натам” (www.nasamnatam.com), „Пейка”(www.peika.bg), списание „8” и различни медии в областта на селското стопанство.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица