Свържи се с нас

Новини

Призив за спешни действия по ускоряване на образователната реформа

Published

on

снимка: АИКБ

снимка: АИКБ

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) разпространи в медиите своя призив за спешни действия по ускоряване на реформата в образованието.

На първо място АИКБ изразява своята дълбока загриженост от все по-острата липса на подготвени кадри в широк спектър професии в областта на машиностроенето, електротехниката, транспорта и логистиката, здравеопазването, образованието и информационните технологии – както с висше, така и със средно професионално образование.

На второ по-ниското равнище на грамотност сред младите хора в страната – измерено, както посредством абсолютни показатели, отразяващи неграмотните лица в България, така и посредством все по-лошото качеството на говоримия и писмен български език, ползван ежедневно от гражданите на страната ни, а на трето фактът, че през 2015 г. свободните кандидат – студентски места бяха с 15 000 повече от броя на завършващите ученици.

АИКБ напомня за спешната необходимост от реформи в областта на професионалното и висшето образование и ориентиране на образованието към нуждите на бизнеса. Асоциацията настоява още за спешни действия за повишаване броя на учениците в професионалните училища, особено по дефицитни, но непопулярни професии и специалности. Увеличаване броя на лицата, завършили висше образование по търсени от бизнеса професии и подобряване на адекватността на системата за образование спрямо потребностите на пазара на труда, по начин, който да гарантира прехода от образование към заетост.

Реформата на професионалното образование задължително трябва да включва:

  • мерки за повишаване на привлекателността на търсените от бизнеса професии , за които липсват кандидати в професионалните училища;
  • мерки за промяна на план-приема на ученици в професионалните училища;
  • разширяване на обхвата на т.нар. „защитени“ професии и допълнителни стимули за учениците, желаещи да се обучават по тях, включително и чрез отпускане на държавни стипендии;
  • допълнителна мотивация и стимули за учителите, работещи в професионалните училища.

АИКБ напомня, че това може да бъде постигнато само посредством развитие и задълбочаване на връзките между образование и бизнес, както и с оптимално оползотворяване на средствата от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“. Смятаме, че е необходимо прецизиране и оптимизиране на процедурата по определяне на така наречените „защитени професии“.

АИКБ апелира към новия екип на Министерството на науката и образованието да потърси и постигне консенсус с работодателите и други заинтересовани страни по отношение на основните параметри на образователната реформа.

„Настояваме също за устойчивост на предприетите мерки и за прекратяване на непрекъснатите промени на условията в областта на образованието, които водят до допълнително дестабилизиране на системата.

Смятаме, че трябва да се ускори работата по изготвянето и внасянето в Народното събрание на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионално образование и обучение. Необходимо е да се изостави порочният принцип на финансиране на образованието „парите следват ученика/студента“ и да се ограничи разкриването на нови висши училища, като се завишат изискванията.“

Асоциацията призовава новия екип на Министерство на образованието за незабавни консултации с бизнеса по поставените въпроси и изразява своята готовност за активно сътрудничество за намиране на работещи решения.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица