Свържи се с нас

Култура

Номинации за Събитие на Габрово в областта на културата – 2015

Започнаха номинациите за Събитие на Габрово в областта на културата – 2015

Published

on

снимка: Клуб на будителите – Габрово

снимка: Клуб на будителите – Габрово

„Жана д’Арк“ – спектакъл на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово; изложбата „Паралели“ на Росина Пенчева от НЧ „Христо Смирненски 1949“; поредицата прожекции на BG филми „Кино на поляната“ на НЧ“Хр. Смирненски 1949″, 22-рото Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2015, инициативата „Вторник кино“, концертът „Следи-2“ в памет на Маестрото вече са номинирани за събитие на годината в областта на културата 2015-та година.

Предложенията са направени от актьора Светослав Славчев, Татяна Цанкова, директор на Дома на хумора, музикантът Цветомир Цанков и психоложката Христина Минчева.

Всеки зрител или участник може да стори същото – да си спомни онова, значимо и любимо за него представление, изложба или събитие, което е докоснало сърцето му и да го номинира за годишната награда на Клуба на будителите в Събитие на годината. А после и да гласува за него.

Миналата година за пръв път Клубът на Будителите в Габрово учреди награда за събитие на годината в областта на културата. Номинирани бяха 23 събития, някои от които с дълга история. Сред тях бяха Фестивалът на духовната музика, Международният фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT“ ГАБРОВО, Конкурсът „Априловски награди за литература”, Културни маршрути „Локация Център 2014, Дните на камерната музика.

Водещи по бройка сред номинациите бяха концертите. Най-много гласове на зрителите получи спектакълът „Нощта на Еньовден“ в АЕК „Етъра“ и стана Събитие на 2014-та година.

Клубът на будителите тази година за втори път ще излъчи събитие на годината в областта на културата.

Предложенията се приемат на електронна поща buditelitee@mail.bg, както и на страницата Клуб на будителите във фейсбук.

Предложенията могат да бъдат написани на лист и пуснати в кутия за тази цел в Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“, касата на Театъра, Художествената галерия и на входа на Община Габрово под кулата.

След 14 февруари ще се състои обобщаване на предложенията и ще започне работа на комисията.

Ще бъде отличено събитието, събрало най-много от гласовете на публиката и на журито. При обсъждане на номинациите, журито ще се ръководи от следните критерии: актуална проблематика; традиционна тема по нов начин – иновативен или актуален подход на реализация; висока художествена стойност; ангажира публиката по нов начин и/или привлича нова публика; усвоява нови пространства; създава и развива нови партньорства; обогатява културния живот на града; има трайни резултати и продължително въздействие; прилага иновативен подход за популяризиране и реклама.

Наградата ще бъде връчена на специална церемония през март. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на фейсбук страницата на Клуба на Будителите.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица