Свържи се с нас

Новини

Асоциацията на географите има място в образователната сфера

Published

on

Промени в учебния план изкараха учители по география от цялата страна на протест пред Министерството на образованието, на който изразиха своето недоволство относно готвената реформа в сектора. В тази връзка разговаряхме с Регионален координатор на „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“ за Габрово Анатолий Антов по въпросите, свързани с образователната и възпитателната сфера.

протест

снимка: АПГР

Г-н Антов колко представители на АПГР – Габрово участваха на протеста в столицата?
– „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“ – Габрово взе активно участие в протеста на 23 януари с двама свои представители. Аз, като Регионален координатор на асоциацията и г-н Христо Кичиков, почетен член и активен географ от нашия град.

Приблизително колко бяха протестиращите географи и бяхте ли подкрепени от други ваши колеги?
– На протеста пред Министерството на образованието взеха участие над 100 колеги географи от цяла България. Освен членове на „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“, активно участие взеха и преподаватели от висшите училища в страната, където се преподава дисциплината География, и членове на Българското Географско Дружество.

– Какви бяха обсъжданите теми?
– Темите, които обсъждахме, бяха представени под формата на подписка на бившия вече министър Тодор Танев. Те бяха свързани с липсата на предмета „География и икономика“ в 11 и 12 клас, и безумието при запазване на 51 часа „География и икономика“ в 5 клас, да се увеличи обемът на учебния материал с още два континента – Африка и Антарктида. Това стресира учениците и компресира понятийния апарат, което пък води до това, че децата намразват тази дисциплина.

– Какви предложения бяха направени, за да се съхрани обучението по география в училище?
– Ние сме за това въвеждането на новите учебни програми да се отложи с една година и да се седне на масата на преговорите с учители и специалисти в отделните области. Целта е да се достигне до максимална ефективност  при усвояването на учебния материал, при увеличаване и запазване на часовете по „География и икономика“ от 5 до 12 клас. При варианта, който предлага Министерството на образованието и науката, се отваря врата за сенчестата икономика и частните уроци при явяване на ДЗИ и кандидатстване във ВУЗ.

– Какво е мястото на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти при вземане на важни решения, касаещи реформата в образованието?
– Мястото на АПГР в системата на образование в страната става все по-голямо. Членската ни маса се увеличава и заявка за членство има, и от колеги специалисти по история и цивилизация, и биология и здравно образование. Смятаме, че нашата асоциация има място и по места, при решаване на важни въпроси от образователната и възпитателната сфера. Внесени са над 4100 подписа в МОН за подкрепа на исканията ни и готвим петиция до Комисията по образование към Народното събрание.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица