Свържи се с нас

Култура

Домът на хумора отново на карнавална вълна

Южна Америка и Южна България в …Географския център на България

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Може ли под покрива на Веселата къща да се съберат багри от карнавала в Монтевидео (Уругвай), от Ямболската „Кукерландия” и тукашния любим карнавал? Може, ако календарът показва единадесетия ден от единадесетия месец, когато по традиция в Габрово в единадесет часа и единадесет минути часовниците започват да отброяват Петото годишно време – карнавалното.

Празникът, организиран от Община Габрово, ще бъде изненада за всички, затова го очакваме с нетърпение.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

А Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще добави към празничната атмосфера любопитни багри, събрани в три изложби в зала 5. В Дома за този ден винаги гостува и се представя някой карнавален град, но този път чрез цветни и чернобели фотоси ще се озовем в далечен Уругвай. Изложбата, сполучливо наречена „Багри от карнавален Уругвай”, е организирана със съдействието на консулството на южноамериканската държава в България и се показва за първи път у нас.

Уругвайската карнавална фиеста се отличава от останалите по света по това, че съчетава латиноамериканската традиция на мургас (група музиканти) с африканската традиция на чернокожото население в така наречения Парад на барабанния зов, привнесен от робите в колониалните времена. И друга отлика: в същината си карнавалът е театрален, макар да тече по улиците и площадите. На много места из града се разполагат сцени на открито, където всяка вечер различни карнавални ансамбли забавляват публиката със своите представления. Първата подобна сцена е от 1890 г. и е имала такъв успех, че през 1930 г. сцените само в Монтевидео вече са триста. Уругвайският карнавал е и най-продължителният в света – богът на карнавала живее сред уругвайците в продължение на повече от четиридесет дни, от края на януари до началото на март. Само за шест седмици карнавалът успява да продаде повече билети от всички останали културни и спортни събития през годината, включително и футбола.

След Южна Америка ще „прескочим” до Южна България, където община Ямбол и община „Тунджа” провеждат своя маскараден фестивал „Кукерландия”. Така се нарича и международната фотоизложба-конкурс. Специално за тазгодишния празник в Габрово Художествената галерия „Жорж Папазов” в Ямбол е подбрала творби от шест поредни конкурса (2010-2015 г.). Така ще попаднем на Земята на кукерите, както подсказва и самото име, ще видим маскирани и костюмирани от различни краища на страната. „Кукерландия” разполага с най-богатата и качествена колекция от фотографии на кукери – маскирани фигури, които прогонват всички злини, а гостите на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще имат удоволствието да се любуват на част от тях.

Третата изложба – „Габровският карнавал – 50 години не стигат” е посветена на 50 г. от Първата седмица на хумора и сатирата в Габрово (1965 г.). С плакати и фотографии от фонда „Хумор на народите” ще си припомним красиви мигове от нашето детство и младост, както и на поколения преди нас, умеели не само да създават блага, но и да се веселят, маскират и правят по-цветен делника си. От фотосите ни гледа многолюдното пъстроцветно гъмжило по улици и площади в първите години след възстановяването на празника, оживяват моменти от бал маске с емблематични личности от 30-те години на миналия век, прочутият Александър Керков с неговите чудатости и питомците му от фанфарната музика на габровски училища, съвременният мини карнавал за най-малките. Фотографиите пазят спомена за рязането на котешката опашка от народен артист (Георги Калоянчев) и кмет до министър (Томислав Дончев). Заповядайте, може да се разпознаете сред щастливите участници в габровските карнавали!

Срещите с трите карнавала в зала 5 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще продължат до края на настоящата година.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, М ДХС

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица