Свържи се с нас

Култура

Културен календар за месец ноември

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

1 ноември

11.00 ч. „Облачна приказка“

Държавен куклен театър – Габрово

2 ноември

Витрина по повод 130 години (2 ноември 1885) от Сръбско-българската война и участието на габровци в нея. Фоайе. Заемна за възрастни.

Витрина по повод 80 г. от рождението на Георги Мишев (3 ноември 1935), български белетрист. Заемна за възрастни.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

4 ноември

17.30 ч. Демонстрации по калиграфия с японския майстор-калиграф Кихачиро Нишиура

Художествена галерия „Христо Цокев”

19.00 ч. „Един Джаксън повече“ – премиера

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

5 ноември

16.00 ч. Представяне на в. „За буквите“ и среща с главния редактор Илия Пехливанов

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

6 ноември

14.00 ч. Изложба „Централен Балкан – с очите на младостта“ – творби на участниците в Националния конкурс 2015, в категориите – изобразително изкуство, приложно изкуство и сувенири. Награждаване на победителите в конкурса.

Художествена галерия „Христо Цокев”

20.30 ч. Концерт „Легендите” – песните, които всички обичаме

Спортна зала „Орловец”

7 ноември

10.30 ч. VIII Регионален музикално-фолклорен конкурс “Златен славей”

Зала „Възраждане”

8 ноември

11.00 ч. „Хензел и Гретел“

Държавен куклен театър – Габрово

9 ноември

Витрина по повод 135 г. от рождението на Йордан Йовков. Заемна за възрастни.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

10 ноември

14.00 ч. „Йордан Йовков – учителят по житейска мъдрост“ – презентация с литературно четене на откъси от Йовковото творчество по повод 135 г. от рождението на писателя (1880–1937 г.) с ученици от ОУ „Ран Босилек“

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

19.00 ч. „Юбилей“ по А. П. Чехов, моноспектакъл на Мариус Куркински

Зала „Възраждане“

11 ноември

11.11 ч. Откриване на Карнавалния сезон

Представяне на изложбите:

Габровският карнавал – 50 години не стигат – изложба плакат и фотография от фонда „Хумор на народите“, посветена на 50-годишнината от Първата седмица на хумора и сатирата в Габрово (1965 г.)
Най-доброто от Кукерландия – гостуваща изложба фотография от ХГ „Жорж Папазов” – Ямбол
Багри от Карнавален Уругвай – фотоизложба, организирана със съдействието на Посолството на Уругвай и почетния консул на страната в София д-р Й. Каламарис

Музей „Дом на хумора и сатирата”

13 ноември

18.00 ч. Съвместна изложба „ГЛЕДНИ ТОЧКИ“: живопис – Петринел Гочев, макети на костюми – Рин Ямамура, фотография – Росина Пенчева (по проект “Памет – минало, памет – настояще, памет – бъдеще” на НЧ “Христо Смирненски 1949”, финасиран по програма Култура на Община Габрово)

Художествена галерия „Христо Цокев“

19.00 ч. – „МаксиМално“ – премиера

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

14 ноември

Преглед на художествената самодейност на читалищата от община Габрово

зала „Възраждане”

17.00 ч. Среща-разговор с Петринел Гочев „Художественият образ – основа на родова, гражданска и национална памет в света на изчезващите граници“

Художествена галерия „Христо Цокев”

15 ноември

11.00 ч. „Червената шапчица“

Държавен куклен театър – Габрово

16 ноември

17.30 ч. Изложба „Светлината в детските очи“ – посветена на Международната година на светлината, организатори: габровският клон на Съюза на физиците в България, Европейски център за образование наука и иновации, Художествена галерия „Христо Цокев”, Целодневна детска градина „Радост”, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”

Художествена галерия „Христо Цокев”

17 ноември

Изложба “Реставрирани и консервирани културни ценности в РИМ – Габрово”

Регионалин исторически музей – Габрово

17.30 ч. Втори международен фотосалон Пловдив „Избрано“

Художествена галерия „Христо Цокев”

18 ноември

19.00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър. Диригент – Мария Бикова, солист: Галина Апостолова – пиано. В програмата: Иржи Бенда, Концерт за пиано и оркестър, Сен–Санс – „Сватбена торта“ за пиано и оркестър, Астор Пиацола – Пиеса за пиано и оркестър, Николай Мясковски – Симфониета

Художествена галерия „Христо Цокев”

19 ноември

17.30 ч. „Раждане на светлината“ – изложба живопис и оригинална музика на Валентин Атанасов (България), посветена на Международната година на светлината (съвместно със Съюза на физиците – Габрово)

Музей „Дом на хумора и сатирата“

20 ноември

Изложба „Как оживява дървото. Непознати мотиви в художественото дървообработване от Троянско” – гостува МНХЗПИ Троян – Изложбена зала /до средата на м. февруари 2016 г./

АЕК „Етър“

19.00 Концерт на Габровски камерен оркестър по авторска музика на Илко Илиев, посветен на 70-годишнината на музиканта

Художествена галерия „Христо Цокев”

21 ноември

11.00 ч. Съботно детско утро с Габровски камерен оркестър, с участието на деца – пианисти от Музикален клуб „Весела“ с преподавател Весела Пенева

Художествена галерия „Христо Цокев”

22 ноември

11.00 ч. „Принцесата и граховото зрънце“

Държавен куклен театър – Габрово

23 ноември

19.00 ч. „Класиката среща Куин“ – Държавна опера Русе

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

27 ноември

20.00 ч. Концерт на група „Кайно Йесно Слонце“

Зала „Възраждане“

29 ноември

11.00 ч. „Красавицата и звярът“

Държавен куклен театър – Габрово

30 ноември

11.30 ч. Андреевден – Андреевденска обредност

АЕК „Етър”

Витрина по повод 180 години от рождението на Марк Твен (30 ноември 1835 – 21 април 1910), американски писател, журналист и хуморист.

„Веселите приключения на Том Сойер и Хъкълбери Фин“ – презентация с прожекция на филма и дискусия по повод 180 г. от рождението на Марк Твен (1835–1910 г.) Посещение на ученици от НУ „Васил Левски”.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

Още през ноември :

Ателие за приложна работа.

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Културна ценност за месец ноември – план-проект на църквата „Св. Троица” от майстор Генчо Новаков /послучай 135 години от полагане на основния й камък/

Регионален исторически музей

Майстор Генчо Новаков и неговият план-проект на църквата „Св. Троица”

Витрина на РИМ-Габрово в МОЛ-Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица