

Новини
За шуробаджанащината и задкулисието в габровското здравеопазване
В продължение на разменените реплики на първите хора в здравеопазването на Габрово, за които в началото на месец април тази година ви информирахме, нови твърдения, позиции и разкрития скандализират местна общественост.
В тази връзка екип на „Габрово Нюз“ разговаря с Веселин Димитров, доскорошен директор на РЗИ – Габрово, който застана зад всяка своя дума и изнесени от него факти, заклевайки се в най-ценното, което е загубил, за истинността и достоверността на представените пред нас данни.
Разговорът ни започна с малко история от недалечната 2009 г. и засегна проблеми, прераснали във времето до ден днешен, в нечувани висоти и размери.
Ето какво разказа пред „Габрово Нюз“ габровският доктор Димитров:
„Познавам габровското здравеопазване от дълги години, може би от средата на 80-те. Тогава цареше дух на толерантност, колегиалност, етика и взаимно уважение. Нещата коренно се промениха след 2009 г. Голяма роля за това има сегашният изпълнителен директор на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово д-р Нели Савчева. Такива взаимоотношение никога не е имало.“
Какво имате предвид, казвайки че такива взаимоотношения никога не е имало?
– На 18.09.2009 г. се откри едно от най-важните звена в габровската болница, а именно отделението по Инвазивна кардиология. Откри го д-р Божидар Нанев, областният управител Мариан Костадинов, депутати и други отговорни лица. По време на откриването министърът даде оценка за много добър мениджмънт от страна на д-р Паралчев при управлението на болницата. Само след 2 месеца бе извършен гнусен преврат. На Общото събрание на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ на 16.11.2009 г. е имало решение да се гласува частична промяна на Борда на директорите, тъй като един от членовете му е починал. Д-р Нели Савчева, която по това време бе заместник – кмет на Габрово и представител на Общината в Общото събрание на болницата, изненадващо избира за председател на Борда на директорите представителката на Министерството на здравеопазването – читалищен деятел, председател и съосновател на Жени ГЕРБ – София. Д-р Савчева влезе като изпълнителен директор в МБАЛ – Габрово, освобождавайки д-р Божидар Паралчев.
Тогава изказах мнението си, че това е долно, подло и гнусно, и то пред колеги, които после взеха участие в събитията, а именно д-р Петър Стефанов – директор на РЦЗ и неговият зет д-р Николай Пенчоков – епидемиолог в Инспекцията. Явно това не се понрави на д-р Савчева и резултатите последваха през януари 2011 г. Тогава беше следващото й и поредно задкулисие.
– Как си разпределиха места тогава „основните герои“?
– Обединиха РЦЗ с РИОКОЗ в РЗИ. Единствено само в Габрово и Кюстендил колеги останаха без работа. Всички други бяха включени в новата структура.
– Какво се получи тогава?
– За директор на РЗИ – Габрово бе определен д-р Петър Стефанов. Той не може да работи заедно с д-р Николай Пенчоков, защото е брат на неговата жена. И тогава със заповед „шурея“ дава на „зетя“ шест брутни заплати, средства от издръжката на Инспекцията. Тези пари не са от някакъв фонд. По този начин се ощетява колектива. Става това, за което много пенсионери си мечтаят – да получат поне шест заплати при пенсиониране. А той ги получава за това, че не могат да работят на едно и не остава на Борсата. Д-р Савчева веднага му намира една много хубава длъжност – АСЧ. Когато съм ходил на посещения в болницата често го виждах като фотограф. Основно правеше снимки за големите строителства.
В цялата страна се изпълнява една програма за профилактика на рака на маточната шийка, като във всички инспекции координатори са епидемиолозите на РЗИ. В Шумен и Габрово единствените координатори са външни лица. И отново както бе награден от „шурея си“, координатор на програмата става „зетя“, тъй като и за нея се плаща. Той работи епидемиолог в МБАЛ – Габрово, а едновременно е координатор на програмата, която я изпълнява персонала на Здравната инспекция. Той взема парите само.
През 3-годишен и повече период мястото директор на дирекция Надзор на заразните болести е пазено от д-р Стефанов, без да се назначава човек. На практика той е пазел мястото вакантно заради „зетя си“. Едва, когато аз отидох в Инспекцията назначих човек на този пост, защото не е редно една от най-важните дирекции да бъде титуляр.
– Какво друго важно пропускате?
– Д-р Савчева за „благодарност“, предполагам, дава възможност на д-р Стефанов, който е директор на Здравната инспекция, да дава дежурства и да бъде в трудови правоотношения с МБАЛ – Габрово. Това е недопустимо, тъй като не може контролиращ орган да бъде в трудови правоотношения с един от най-важните обекти, подлежащи на контрол!
Случаят „лъсна“ с нещастието, когато почина родилката Десислава и нейното бебе. Недопустимо е все пак контролиращ орган да извършва проверки по случай, при положение че той е във финансови взаимоотношения с тази болница. В случая имаме отявлен пример за конфликт на интереси.
– Какво последва оттам насетне?
– През 2012 г. една от министърките на Здравеопазването Десислава Атанасова спомена по телевизията няколко болници, за които са получавали сигнали за корупция. И на второ място тогава посочиха габровската МБАЛ „Д-р Тота Венкова“. Вероятно може сигналите да са били неправомерни, но въпросът е, че ги е имало. Още на следващия ден след изказването на Атанасова, в габровски печатен ежедневник беше публикувана на първа страница статия, озаглавена „В габровската болница корупция няма!“. Това според мен е пример за указан „чадър“ и говори само по себе си.
– Защо според вас напускат служители на габровската болница?
– Имаше едно писмо, вярно анонимно, на служители на болницата за заплатите, които получават. Оказа се, че изнесеното в писмото е вярно и колективът на здравното заведението незаслужено и неприемливо е ощетяван за сметка на някои приближени на ръководството лица. Давам за пример, че инвазитен кардиолог получава колкото цялото Вътрешно отделение, с целия персонал. Това, което той получава за един месец, това получава цялото отделение. Същата сума! Хора, с по две специалности, даващи по 7-8 дежурства месечно, на практика са работили за 700 – 800 лв. Едно от напреженията, което също го имаше, беше спрямо това, което получава д-р Пенчоков, назначен от д-р Нели Савчева на длъжността АСЧ. Недопустимо е отговорни лекари, даващи толкова дежурства, да получават по-малко от един човек, на който му е намерена работа само, за да не бъде на Борсата.
– А по отношение на кадровия колапс?
– Още през пролетта казах, че напускат много добри специалисти. Имам една молба за напускане, която позволете ми да зачета: „Поради нетърпима обстановка, лош психоклимат, двойни стандарти в отношенията към работещите от страна на ръководството и недостойно заплащане на лекар с 2 специалности. 30-годишен стаж.“
Кадровият колапс е най-добре изразен във Вътрешно отделение и в отделението по Хирургия. Но не само там. Хората напускат, защото не виждат реализация и добро отношение към тях. Оказва се, че не само строителството е важно! Важно е и отношението към хората и кадрите. Познавам всички главни лекари на габровската болница. Определено мога да кажа, че най-слабият мениджмънт е в момента, най-слабото управление на болницата.
– Какво е положението в момента в МБАЛ – Габрово?
– Бордът на директорите отново е съставен от близки до управлението на Габрово! Нямам какво друго да добавя!
– А по отношение на Регионалната колегия на лекарския съюз?
– Член на Борда – брат на депутат. Председател на Регионалната колегия на лекарския съюз – съпруга на брат на депутат. На практика и Лекарският съюз в Габрово се превръща в една партийно – съсловна структура, която е зависима. Според мен тя трябва да бъде неутрална и да защитава интересите на пациентите и лекарите, а не на депутатски кръгове.
В момента се прави опит и за овладяване на Здравната инспекция, където без да е освободен титулярът е назначено лице, за което вече става въпрос – д-р Николай Пенчоков. По този начин директорът на МБАЛ – Габрово се стреми да овладее тази инспекция, превръщайки я в „едно отделение“, на пряко подчинение.
В същото време има огромно напрежение в отношенията между габровската и севлиевската болница. Свързано е с отделението по хемодиализа. Докато бях директор на РЗИ – Габрово, а аз считам че съм все още такъв, тъй като нещата по повод на моето освобождаване не са изяснени и са предмет на следствие в Прокуратурата и съдебната система, не допусках да има толериране на едната болница спрямо другата.
– Кой носи отговорност за случващото се в габровското здравеопазване?
– В Разград, Благоевград и други болници в страната, където имаше инциденти и смъртни случаи, лично министърът ходи и „ритуално вземаше главите“ на колегите на д-р Савчева, а тя досега няма достойнството и доблестта да поеме отговорност за това, което се случва в нашата болница. За случая с Десислава и бебето, за други станали случаи, но не оповестени в медиите. Един ръководител трябва да поема отговорност. В Разград почина едно детенце и още веднага го освободиха. В Габрово родилката е стояла 3 седмици с преносена бременност в болницата. Обсъждана е на рапорти. Наблюдавано е състоянието й. И в крайна сметка съдят само дежурните лекари, персонала в АГ – комплекса. Къде отговорността на д-р Савчева? Няма я!
Възмутен съм от поведението й, когато на 18.12.2014 г. в присъствието на министър Москов и зам.-министър Шарков, по повод откриването на ремонтираното Кардиологично отделение, в отсъствието на д-р Стефанов – бившият директор на РЗИ, който в момента работи по специалността си като нефролог в севлиевската болница, Савчева отправи недопустими обвинения и „оплювания“ спрямо него и ръководството на севлиевската болница без да има техен представители там. Недопустимо е в отсъствието на човек и институция да говориш, и да ги нападаш по такъв груб и подъл начин. Когато д-р Стефанов помагаше на габровската болница беше добър и беше удобният. Когато я напусна и намери по-добра реализация във „вражеската севлиевска болница“ стана предател и враг.
– Само в здравеопазването ли е подобна „картинката“?
– И в здравеопазването, и в други области тотално навлезе партизанщината, шуробаджанащината, задкулисието и конфликтите на интереси, което за съжаление е във вреда на обществеността на Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 7 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 7 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!