Свържи се с нас

Новини

Областният: Габрово има потенциал за професионален колеж!

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

“Готови сме да извървим заедно пътя, който не е лесен, но е интересен и вдъхновяващ и ни дава възможността да направим нещо, с което да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени!”. Това заяви областният управител на Габрово Николай Сираков по време на среща – дискусия, посветена на професионалното образование и организирана от вестник Стандарт и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), част от кампанията „Да! На българската икономика“.

В изказването си областният управител подчерта, че вероятно за някои от участниците това е поредната среща, на която се дискутира липсата на професионални кадри за бизнеса, но смята, че вече е дошло времето за нещо ново.

„Ние считаме, че Габрово и регионът ни има потенциала за новото, каквото е професионалния колеж. Разчитаме на онзи предприемчив и новаторски дух на региона ни, за да можем да поставим стабилни основи на нещото, което всички наричат пилотен проект за страната”, обясни Николай Сираков и декларира готовността на местната власт и Областната администрация за реализиране на тази прекрасна идея.

Той сподели, че от години следи процеса и си дава сметка колко дълбока е вече пропастта между бизнеса и образованието. „В момента всички ясно трябва да отчетат, че за първи път от десетилетия насам се дава възможност – от една страна бизнесът да каже какво конкретно му е необходимо, Министерството с помощта на работодателите да го превърне в учебни програми, а ние да осигурим условията по места всичко това да се реализира”, каза още областният управител на Габрово и пожела чрез образованието учениците да разкриват своя потенциал, да го развиват и да го реализират.

По време на срещата, в която участва и министърът на образованието проф. Тодор Танев стана ясно, че основните промени в закона за професионалното образование ще бъдат две.

Едната предвижда учениците да получават професионални кредити за усвояването на определени знания по професията като с тях те ще могат да започнат работа, ако желаят или се налага, а след това да се върнат в колежа и да продължат образованието си.

Другата промяна в закона е свързана с разработването на т. нар. „стандартни пътеки“, по които учениците могат да се развиват съобщи проф. Танев и поясни, че учениците, завършили десети клас, ще имат възможност да продължат направо в колеж, където да получат професия, без да полагат матура. Според министъра на образованието така ще се създаде по-голяма вертикална и хоризонтална проводимост в образователната система.

Пред представителите на бизнеса и на браншовите организации Министърът гарантира на фирмите, че ще им даде реална възможност да участват във валидирането на дипломите и сертификатите за професионална подготовка и отправи покана бизнеса да се припознае като съавтор на учебните планове и програми.

Той поясни, че първите такива учебни планове вече са подготвени, в резултат на това в страната започна пилотно дуалното обучение през тази учебна година в няколко професионални гимназии, една от които е „Д-р Никола Василиади” в Габрово.

Пред министъра на образованието участниците в срещата – представители на фирми от региона, браншови организации, директори на професионални гимназии, представиха проблемите, с които се сблъскват ежедневно и конкретни предложения за преодоляването им.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица