Свържи се с нас

Култура

Вечерно меню в „Смешен филм фест 6“

Published

on

Веселият четвъртък в Музей „Дом на хумора и сатирата“ ще ни изненада с представянето на книгата „Надали, ама а дано/А дано, ама надали“ на Джеки Стоев и Джони Пенков. Събитието е част от съпътстващите прояви на „Смешен филм фест 6“ и ще бъде от 16.30 часа в четвъртък, 15 октомври.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Същият ден от 18.00 часа в модула „Златни комедии“ Ви предлагаме да опитате „Цариградска кухня“, макар и само от екрана. Филмът е с продължителност от 108 мин. и е с вход свободен, зала „Възраждане“.

Копродукция на Гърция и Турция от 2003 г. с режисьор и сценарист Тасос Булметис, оператор – Такис Цервулакос, а музиката е на Евантия Ребуцика. В ролите: Жорж Корафейс, Йероклис Михаелидис, Рения Луизиду, Тамер Карадагли.

Фанис е гръцко момче, родено в обикновено гръцко семейство, прекарало цялото си детство в Истанбул под грижите на дядо си, който е не само превъзходен готвач, но и философ. Основният житейски принцип на дядото е, че и животът, като храната, има нужда от малко пикантност. Под неговите наставления момчето израства като първокласен готвач, но съдбата ги разделя и Фанис прекарва зрелите си години в Атина, като се старае по примера на дядо си да бъде не само отличен готвач, но и да „подслажда” живота на заобикалящите го. След повече от три десетилетия той се връща в Истанбул при стария си дядо и при първата си любов и едва тогава разбира, че е пропуснал да придаде поне малко пикантност на собствения си живот…

ТАСОС БУЛМЕТИС е роден през 1957 г. в Истанбул. Учи физика в Атинския университет и режисура в Калифорнийски университет със стипендия от фондация “Онасис”. Снима няколко сериала като режисьор и продуцент за гръцки телевизии. Сценарист, режисьор и копродуцент на “Фабрика за мечти”, който печели 8 награди в Гърция и голямата награда на Хюстънския филмов фестивал. След 1988 г. режисира телевизионни реклами и се специализира в специалните ефекти. Последният му филм “Цариградска кухня”, на който е сценарист, режисьор и копродуцент, се смята за най-големия хит в историята на гръцкото кино (1 500 000 зрители) и е прожектиран в 36 държави. Филмът участва в няколко международни фестивала и печели 6 награди в Гърция, гръцката номинация за “Оскар” за чуждоезичен филм през 2005 г. Тасос Булметис е първият президент на Гръцката филмова академия.

ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДИ

Наградата „Махмут Тали Йонгьорен” за Тасос Булметис на Нюрнбергския филмов фестивал “Турция – Германия” 2005; наградата на публиката на Солунския филмов фестивал 2003; наградата за най-добър игрален филм, режисьор, сценарий, оператор, монтаж, художествено оформление, музика, звукооператор на Гръцкия филмов фестивал в категория “Национален филм”; наградата на Гръцкия съюз на филмовите и телевизионни киноспециалисти.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Какво е „Китайски пъзел“ ще разберете в 20.00 часа в зала „Възраждане“. Филмът е от конкурсната програма и цената на билета е 3 лева. Не се препоръчва за лица до 14 години.

Лентата е от 2013 г. и е съвместна продукция на Франция, САЩ, Белгия, с продължителност 117 минути. Режисьор и сценарист е Седрик Клапиш, оператор – Наташа Брайер, по музика на Кристоф Минк. В ролите: Ромен Дюри, Одри Тоту, Сесил де Франс, Кели Райли, Сандрин Холт, Флор Бонавентура.

Филмът с Одри Тоту и Кели Райли е третата част от поредицата комедийни драми на режисьора Седрик Клапиш, озаглавена „Испански апартамент”.

Историята разказва за 40-годишния Ксавие, баща на две деца, който смята, че животът е много по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед. Докато се опитва да намери мястото си в света, жена му заминава за Ню Йорк и взема децата им със себе си. Ксавие осъзнава, че не може да живее без семейството си, изоставя всичко и тръгва след тях. Това приключение ще го промени напълно.

СЕДРИК КЛАПИШ е роден на 4 септември 1961 г. в Ньой сюр Сен, Франция. Завършва философия. Режисьор и сценарист на „Испански апартамент” (2002), „Руски кукли” (2005) и „Париж” (2008).

Пълната програма може да разгледате на страницата на фестивала оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица