Свържи се с нас

Култура

Габрово отново е подвластно на комедийните филми

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

От 12 до 19 октомври в Столицата на хумора и шегата отново ще властват комедийните филми, а почитателите на седмото изкуство, ще имат възможност да заситят глада си за стойностно кино със сериозната селекция, която шестото издание на „Смешен филм фест“ ще предложи. Това информира Калина Вагенщайн, която представи пред журналисти поредното издание на филмовия фестивал.

Кулинарната тема е силно застъпена, затова и програмата тази година изглежда като добре балансирано меню – за всеки вкус и възраст. Вместо обичайните до сега 7 дни, имаме ден повече, сервиран като предястие.

31 са филмовите заглавия, разпределени във фокуси: „Кино и кухня“, „Испанско и латиноамериканско кино“, „100 години българско кино“, „Световен екран“, „Златни комедии“, „Детско кино“.

11 са продукциите, включени в конкурсната програма, а носителя на приза Най-смешен филм на Габрово, ще определи тричленно жури в състав: председател – проф. Николай Лазаров – оператор, преподавател в НАТФИЗ (габровската следа във фестивала), членове: доц. Юлия Кънчева – режисьор, преподавател в Нов български университет и Иван Попйорданов – дългогодишен директор на СИФ „Бояна“, на БНТ, член на финансовата комисия на НФЦ.

Публиката също ще има възможност да избере своя фаворит, като гласува с анкетна карата в зала „Възраждане“ или на сайта на „Смешен филм фест“.

100-годишнината на българското кино ще бъде отбелязана с представяне на два нови пълнометражни филма: „Събирач на трупове“ в присъствието на сценариста на филма Марин Дамянов и „Любов и инженерство“, а за малките зрители селекция на най-доброто от българската анимация, създадена специално за фестивала от Надежда Маринчевска.

Децата ще могат да гледат и един от най-награждаваните сръбски филми „Хартиеният принц“. Сценаристката на филма – Владислава Войнович, ще бъде специален гост на фестивала и освен на прожекцията, почитателите на киното и литературата ще могат да се срещнат с нея още веднъж, по време на представянето на едноименната и книга в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.

Двете прожекции за детска аудитория ще са в събота и неделя от 11.00 ч.

За Смешен филм фест ще бъде изключителна чест да посрещне грузинската режисьорка Нана Джорджадзе. Тя ще представи филма си „1001 рецепти на влюбения готвач“, носител на редица престижни награди и номиниран за „Оскар”, включен в модул „Златни комедии“.

И тази година фокусът „Златни комеди“ ще премине под формата на филмови лектории с лектор Деян Статулов – Дидо.

В две последователни вечери на 14 и 15 октомври (сряда и четвъртък) от 18.00 ч. зрителите ще могат да се запознаят с творчеството на гостенката ни Нана Джордадзе и гръцкият режисьор Тасос Булметис и ще гледат техните най-награждавени филми – споменатият вече „1001 рецепти на влюбения готвач“ и „Цариградска кухня“ на Булметис. Входът за прожекциите е свободен!

В модула „Страна на фокус” тази година попада Испания – с 5 филма. За първи път в програмата участва филм от Аржентина. За представянето му в последната вечер на фестивала – 19 октомври от 20.00 ч. очакваме в Габрово да пристигне посланикът на Аржентина Н. Пр. Гийермо Асрак.

Поради технически причини филмът «Паметник на Майкъл Джексън» отпадна от програмата. Вместо него на 17 октомври, събота, от 18.00 ч. зрителите ще имат удоволствието да се насладят на филма-шедьовър на братята Тавиани «Чудният Бокачо», който е с безспорни кинематографски качества, с престижни номинации и награди.

Смешнен филм фест никога не е само кино, защото любителите на седмото изкуство по правило са любопитни, интелигентни и интересуващи се хора. Затова и тази година фестивалът ще бъде гарниран със съпътстващи събития, тематично обвързани със седмото изкуство и смеха, които ще направят преживяването по-пълно и очарователно.

„Смешен филм фест“ 6 започна с „Треска за кино”, като препратка към незабравимия филм на Чарли Чаплин, само че в главните роли видяхме и чухме музикантите от оркестър „Габрово“. Вчера (12 октомври, понеделник), от 17 часа на откритата сцена на ул. „Радецка”, с изпълнения на популярни мелодии от филми, музикантите се усмихнаха на габровци и ги настройваха на фестивална вълна.

Музей „Дом на хумора и сатирата” се включи в програмата на „Смешен филм фест” 6 , с домакинството си на изложбата „Свобода на словото: Независимостта на медиите през погледа на белгийски и български карикатуристи”, в рамките на Дните на Белгия в България. Изложбата бе от Посланика на Кралство Белгия Н. Пр. Аник Ван Калстър. Гости на традиционния Весел четвъртък ще бъдат Джеки Стоев и Джони Пенков, които ще представят книгата си „Надали, ама а дано/А дано, ама надали“.

Още две литературни срещи в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ ще зарадват любителите на киното и книгите. На 14 октомври драматургът Марин Дамянов ще представи книгата си „Самурай от Надежда“, а в последния ден на фестивала 19 октомври сръбската писателка Владислава Войнович ще разкаже как интересът към филма и „Хартиеният принц“ я е провокирал да разгърне историята в книга.

Книжен базар, разположен във фоайето на „Възраждане”, ще даде възможност на зрителите да си тръгнат с приятни преживявания от гледания филм и с интересно четиво.

Съпътстващите събития и прожекциите от модул „Златни комедии“ са с вход свободен. За всички останали прожекции цената е 3 лв.

Българско кино, премиерни световни заглавия, златни ленти, филми за деца и юноши, гости от страната и чужбина, музика, карикатура, литература, това и още приятни изненади очакват публиката на Смешин филм фест 6 .

Пълната програма може да разгледате на страницата на фестивала оттук.

Изберете си филм и не забравяйте – апетитът идва с гледането!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица