Свържи се с нас

Новини

Безработицата е проблем №1 за две трети от областните градове

Published

on

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Безработицата е проблем №1 за жителите на две трети от областните градове в страната, показва проучване на „ДНЕС“, проведено в периода 15-30 септември 2015 г., в рамките на инициативата „Да изберем и решим заедно проблемите на нашата община!“.

Проучването обхвана 27 426 души във всичките 27 областни центрове и прилежащите им общини, сред които и Габрово. Изследването е проведено чрез анкетни карти, разпространявани в електронен вид чрез сайта на „ДНЕС“ и чрез партньорски медии по места, както и на хартия чрез анкетьори (доброволци на „ДНЕС“ от съответните общини).

Като цяло, проучването на „ДНЕС“ потвърждава изводите за съществуващите регионални дебаланси, които са в основата на дефинираните от гражданите проблеми. Освен специфични регионални проблеми се открояват и такива, които имат общонационално звучене, тъй като се посочени от жителите на повече от половината градове.

Общонационални проблеми

Проблемът с безработицата и, в частност – младежката безработица, е посочен като такъв в 19 от общо 27 регионални анкети, като заема челните места в съответните класации (между първо и трето, с изключение на София). Вторият по важност проблем е в голяма степен свързан с първия, а именно – липсата на инвестиции и работни места. В 11 региона този проблем е откроен като спешен за преодоляване и е поставен средно между втора и трета позиция.

Трети като среден коефициент, но посочен в най-много регионални анкети (24 бр.) е проблемът с некачествената инфраструктура (дупки по улиците и тротоарите, неподдържане на вътрешните улици в кварталите и др.). В известна степен свързан с инфраструктурния проблем е и посоченият на четвърта позиция от гражданите на 19 области – неправилното паркиране и липсата на достатъчно паркоместа.

Средно на пета позиция в класациите на отделните градове са поставени проблемите с бездомните кучета (в 14 града), качеството на чистотата и озеленяването (в 12 града) и зле поддържаните или липсата на места за отдих, детски и спортни площадки (11 града).

Качеството на обществения транспорт (вкл. състояние на автопарка, разписание, маршрути, чистота и качество на обслужване) е проблем за жителите на 14 областни центрове, поставен средно на шеста позиция в съответните класации.

Специфични регионални проблеми

Сред специфичните регионални проблеми се откроява този със замърсяването на въздуха. Той е класиран от гражданите на Русе, Перник София, Стара Загора, Хасково и Шумен средно между трето и четвърто място.

Анкетираните във Видин, Шумен и Ямбол открояват средно на трета позиция проблемът с организирането и поддържането на междублоковите пространства, а в Габрово и Пловдив е отбелязано неподдържането на крайните квартали.

В Добрич, Перник, Сливен, София и Ямбол гражданите се оплакват от проблеми с ВиК – чести аварии, недобре планирани ремонти (например, разкопаване на прясно асвалтирани улици) и дори липса на канализация и/или пречиствателна станция.

Жителите на Пловдив и Благоевград недоволстват от „синя зона“, а пловдивчани се оплакват и от проблемите, свързани с „Топлофикация“.

Жителите на Кюстендил, Разград и Ямбол изразяват неудовлетворение от работата на местната администрация. Русенци пък очакват от администрацията програма за опазване на паметниците на културата, а варненци – програма за интеграция на ромите. Жителите на Бургас, Габрово, Пловдив и Разград не одобряват начина на формиране на местните данъци и такси.

В Ловеч и Монтана анкетираните се притесняват от демографския срив, а жителите на Габрово, Плевен, Пловдив и София се оплакват от липсата на места в детските градини.

Здравеопазването (Плевен и Хасково), образованието (Бургас, В. Търново, Ловеч и Русе) и опазването на обществения ред (Бургас, Перник, Плевен и Шумен) също са сред идентифицираните на местно ниво проблеми, като средно заемат между четвърта и шеста позиция в класацията.

В Благоевград, Пловдив, Смолян и Ямбол е откроен проблемът с уличното осветление, а в Пловдив – този със справедливото разпределение на общинските жилища. За столичани проблем е презастрояването за сметка на зелените площи, а в Кърджали част от анкетираните са отбелязана липсата на кино в областния град.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица