Свържи се с нас

Любопитно

До Москва и обратно с таланта на Стефани Минчева от НАГ

Published

on

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

През юни тази година в Националния ученически конкурс „Не се гаси туй, що не гасне”, в категория „Пътеписи, очерци, интервюта“ бе отличена с първо място габровката Стефани Минчева от Националната Априловска гимназия. Като награда за участието си тя получи огромната възможност заедно с група от цяла България да посети столицата на Русия, Москва.

След завръщането си, изявената млада дама е още по-мотивирана и с нетърпение очаква тазгодишната надпревара, за да се включи за трети път. Миналата година тя отново взе участие, извоювайки си трето място и наградата за нейната борбеност е вече факт.

Ето какво ни разказа Стефани Минчева за впечатленията си от руската столица.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

„Изключително съм развълнувана и горда от постижението си. Отпътувахме с още четирима младежи и ръководител от България, като всеки от нас бе представител на различен град. Престоят ни продължи 5 дни. Докато бях в Москва, освен че успях да видя толкова красиви и спиращи дъха места, успях да създам и нови приятелства с интелигентни млади хора. Получих още много опит, мотивация и желание за участие в бъдещи конкурси и изяви. Докосвайки се до една различна култура и начин на живот, успях да оценя родното, да видя нещо по-красиво от него, но и да не позволя да бъде заличена красотата му.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

В град като Москва ти си никой. Можеш да научиш много, но трябва бързо да съумееш да пренесеш опит в своята родина. Стъпвайки по Червения площад, не спирах да се удивлявам на красотата около мен, но и на това как руснаците ценят родното, грижат се за него, бранят го и го развиват. Пазят историята си, обектите на културата, реставрират някои от тях, за да могат да бъдат запазени възможно най-бързо. Всичко, което те правят, е толкова мащабно, здраво и неразрушимо. Живеят в единство и хармония, стремейки се към бъдещо развитие и общ успех.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Първият ден успяхме да видим малко повече от Москва, чрез разходка с автобус и така научихме доста за историята и устройството на града. Видяхме отблизо начина на живот на московчани.

Но няма как да не започна с „Червения площад“ („Красная площадь“). Това е място, за което всеки знае и мечтае да посети. Той е най-старият, централен площад на Москва. Намира се край североизточната стена на Кремъл. На запад от него се разполага Московският кремъл, на изток – ГУМ и Китай-город, на север -Историческият музей и Съборът на казанската икона на Божията майка (Собор Казанской иконы Божией Матери), а в южната му страна пред Спаската кула се намира катедралният Храм „Свети Василий Блажени“. Забележителни са и размерите му: дължината на площада е 330 м., а ширината е 70 м.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Следващата удивителна забележителност е Музеят на Пушкин. Той е сред най-големите руски музеи за европейско и световно изкуство.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Богато разнообразие от животински видове може да се срещне единствено и само в Московския зоопарк. Той е най-старият и един от най-големите в Русия. Дом е на повече от 7 500 животни от над 1000 различни вида. На територията на зоопарка се намират Пресненските езера, като Голямото езеро е запазено във вида си, в който е било при създаването на зоопарка през далечната 1864 г.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Когато решиш, да се разходиш със сигурност няма по-красива улица от „Арбат“. В това се убедих лично и я препоръчвам на всички бъдещи посетители. Тя е живописна пешеходна улица в центъра на Москва и е сред най-известните в града. Поради многото уникални исторически сгради и известни артисти, живели и работили там, днес „Арбат“ представлява важна туристическа атракция.

Ето някои от забележителностите: сгради, като: къща-музей „Александър Пушкин“, доходни здания, театър „Вахтангов“; заведения за хранене, например: ресторант „Прага“; статуи на: Александър Пушкин и жена му Наталия Гончарова, Булат Окуджава, както и фонтан-статуя на принцеса Турантод, намираща се пред театър „Вахтангов“. От тази най-скъпа улица си закупих матрьошка за спомен.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Другият известен голям площад е „Площадь Победы“. Под него се намира и московското метро. То е второто най-натоварено метро в света след токийското и има обща дължина на линиите от почти 314 км. Има 12 линии с общо 188 станции. Всяка една от линиите се идентифицира с цифра, име и цвят. Нещо велико, което не може да се опише с думи!

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Театърът е другата слабост на Москва – „Большо́й теа́тр“. Най-големият в Русия и един от най-значителните в света театри за опера и балет. Разположен е в центъра на Москва.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

Друго вълнуващо преживяване беше разходката с корабче по река Москва. Видяхме стените на „Кремъл“ от един по-различен ъгъл. Усетихме величието на огромния паметник на Петър Първи, който успя да ни остави без думи, поради своята мащабност. Той е с височина 100 метра и е най-високата скулптура в Русия.

снимка: Стефани Минчева

снимка: Стефани Минчева

И нещото,  с което бих завършила е Мемориалният музей на космонавтиката. Посветен е на руската космонавтика. Представя много експонати, свързани с технологиите, космическата храна, космическите кораби, космическите екипи и оборудване, както и препариран двойник на кучето Лайка“, сподели още Стефани.

В края на разговора с енергичната млада писателка Стефани Минчева стана ясно, че Москва е град на успеха, сбъднатите мечти и милионите възможности.

Автор: Симона Иванова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица