Свържи се с нас

Култура

Струнен квартет „Аркадия” гостува днес

Published

on

http://gabrovo.bg/files/images/Arkadia.jpg

снимка: Община Габрово

Тази вечер от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, дебют в Габрово ще направи румънският струнен квартет „Аркадия“ от град Клуж.

Програмата е посветена на квартетната класика и включва първият струнен квартет на Йозеф Хайдн, квартет № 3 от Лудвиг ван Бетховен и последният квартет, № 6 на Феликс Менделсон. Концертът е част от програмата на Международния фестивал „Дни на камерната музика”, Габрово 2015 и се осъществява с финансовата подкрепа на швейцарските партньори от община Тун и фондация DEZA.

Те са победители на:
– Международния конкурс за камерна музика в Осака 2014 г.,
– Международния конкурс за струнни квартети в „Уигмор хол“ в Лондон, 2012,
– Международния конкурс за камерна музика Алмере през 2011 г.
– Международния конкурс за камерна музика в Хамбург през 2009 г.,

Аркадия квартет бързо се утвърждава като един от най-вълнуващите струнни квартети от своето поколение. Създаден през 2006 г., докато са студенти в Музикалната академия „Георге Дима“ в Румъния, квартетът свири по целия свят, включително изяви на Пролетния фестивал в Будапеща, фестивала „Георге Енеску“ в Хайделберг, Cité International des Arts в Париж, Alte Oper Франкфурт, Pollack Hall в Монреал, Концертгебау в Амстердам, зала „Уигмор“, фестивала „Q’arto Mondi“ в Полша, Salle Gaveau в Париж, Тел Авив, Португалия, фестивала „Vorpommern“ в Мекленбург, Kammermusiktage в Метлах, фестивала „Zeist Music Days“ в Нидерландия, в Обединеното кралство и в Пекин.

Сезонът 14/15 включва турне от 12 концерта в Япония и концерти из Европа, в това число в зала „Уигмор“, Musikverein във Виена, фестивала „Алдебург“, фестивала Grafenegg, фестивала „Сребърна лира“ в Санкт Петербург, Konzerthaus в Берлин, фестивала в Норуич, фестивала „Енеску“ и в Мадрид.

Квартетът прави дебюта си в радио Би Би Си 3 с концерт на живо от зала „Уигмор“ през март 2015 г., а от април 2015 г. той е под покровителството на Националния център по изкуствата „Tinerimea Română“ от Букурещ. Дебютният диск на Аркадия квартет с творби на Менделсон и Брамс е издаден от „Fontenay Classics“ през 2009 г. и печели одобрението на критиците.

Списание „Ensemble“ пише за „тяхното интимно изпълнение“, „тяхното изключително благозвучие“ и тяхната „изразителна сила, която оставя дълбоки впечатления у слушателя“. Техен запис на Яначек квартет № 1 и № 2 беше издаден от компанията „Orchid Classics“ през октомври 2013 г.

В-к „Сънди Таймс“ пише за „красота, която пронизва сърцето“ и че „и двете произведения са изсвирени с поразителна интензивност от изискания млад румънски квартет“. „Файненшъл таймс“ пише, че квартетът „създава настроение на провокативен експресионизъм, който със своите бурни ритми и хроматични акценти е шокиращо директен и драматичен – като опера или кошмар“, че „резултатът е атака върху сетивата, пронизваща сърцето на тази тревожна музика.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица