Свържи се с нас

Любопитно

126 майстори представиха своите занаяти в Етъра

Published

on

снимка: АЕК "Етъра"

снимка: АЕК „Етъра“

Рекорден брой изложители събра XIII-тото издание на Международния панаир на народните занаяти в Архитектурно-етнографския комплекс „Етър“ от 4 до 6 септември 2015 г. Общо 126 майстори предложиха на публиката своите занаятчийски изделия: 78 от България, 30 от Азърбайджан, Беларус, Италия, Румъния, Русия, Сирия, Украйна, Шотландия, Южна Корея и Япония и 18 производители на народни музикални инструменти. Панаирът бе посетен от 7 225 гости, от които 336 чужденци.

 XIII-ят Международен панаир на народните занаяти се проведе под патронажа на г-жа Цецка Цачева, Председател на Народното събрание на Република България. В словото си тя сподели, че е впечатлена от многото млади хора, които продължават традицията, правят я достъпна за следващите поколения и отправи призив към старите майстори успешно да предадат на младите творческата искра, за да няма занаяти, за които младите не знаят.

По време на панаира се проведе заключителния етап от майсторската надпревара, която тази година бе в занаята „Дърворезбарство“. Според регламента на състезанието, участниците изработиха точно копие на конзола с акантов лист и предмет по свой избор. Голямата награда „Сребърна хлопка“ бе присъдена на Антон Николов от гр. Трявна. Победителят получи също парична награда, право на собствена изложба-базар през 2016 г. и почетен диплом.

В панаирните дни АЕК „Етър“ и Музикална компания „Родолюбие“ организираха Първа национална среща на майсторите-производители на народни музикални инструменти. Жури от солисти от Оркестър за народна музика на Българското национално радио в състав: Кръстьо Димов, Любомир Владимиров, Петьо Костадинов, Росен Генков и гл. ас. д-р Биляна Попова – етнограф от Регионалния етнографски музей – Пловдив, определи най-добре изработения музикален интрумент в пет категории: гъдулка – Илю Димитров от гр. Камено; тамбура – Светослав Митев от гр. Габрово; гайда – Николай Николов от гр. Варна; тъпан – Ивайло Стоев от гр. Варна; кавал – Тодор Дросев от гр. Габрово.

Съпътстващо събитие на Панаира бе XI-та Международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“, в която взеха участие 37 специалисти от страната и чужбина.

В дните на панаира гостите на музея се насладиха на богата фолклорна програма с участието на Николина Чакърдъкова, ансамбъл „Тракия“, група „Вакали“, на спектакъла „Фолклорна магия“ на Държавен куклен театър – Стара Загора и други.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица