Култура
„Сватбата – единство и многообразие“ в Етъра (СНИМКИ)
Балкански фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие” бе открит днес в АЕК „Етър” и ще продължи до утре – 30 август. Участниците,които се включиха в празненствата са от: Сърбия, Македония, Турция и Румъния. Те имат възможността да ни запознаят с традиционни обреди от своите земи, а фолклорното многообразие по българските ширини е онагледено, чрез сватбените обичаи на турлаци, хърцои, тракийци и шопи.
Архитектурният комплекс приюти стотици гости и жители на Габрово, за да се запознаят с традициите и обичаите на този голям празник, през годините.
Още в ранни зори започнаха приготовленията за честванията. Такъв повод не минава без празничен хляб. Баба Райна със своята запазена рецепта, омеси сватбения, обреден хляб. Месят се общо шест хляба, които се наричат: Момин, Момков и Кумов.
По същото време в друга част на музея, една от стопанките се зае с приготвянето на сватбарското жито. То е характерно за Троянския край и от тази година за пръв се приготвя на открито, точно от габровци.
По входовете на музея, гостите бяха посрещани от калесници.
Събитието бе открито от г-жа Росица Бинева, която приветства гостите и им пожела приятно гледане.
Първи на сцената излязоха самодейците от НЧ „Христо Ботев 1898“ – от старозагорското село Дъбене. Те представиха момента: „Извеждане на булката“, като част от автентичната дъбенска сватба, която носи колоритността и красотата на Карловския регион. В с. Дъбене сватбата е започвала в събота и е завършвала в сряда, когато се разбулвала булката.
На всички участници бяха връчени грамоти и рекламни материали. Дъбенската група изрази своята благодарност, като поднесе на организаторите една необикновена и вкусна пита, на която бе изписано Дъбенска сватба.
Втори на сцената излязоха гостите от Румъния. Това е фолклорен ансамбъл за обичаи и традиции „Роуа – Клошани“ от област Горж.
Тяхната цел бе да представят сватбени обичаи от двата дни на традиционната румънска сватба; канене на сватба; украсата на сватбеното дърво – бяла ела; бръснене на младоеженеца; поливането на булката и пристигането на младоженеца и кръстника в дома на булката. Всички тези обредни моменти са съпроводени с много музика, танци и ритуали за щастие и благоденствие на цялото семейство.
Другият български състав, който излезе и представи сватбата за своя регион е ТС „Средногорски полъх“. Тези българи идват от Ихтиман. Показаха своите автентични ихтимански носии и традиционната копаница, както и представиха обичая „наричане“.
Докато чакаха своята изява, гостите от Одрин, се проведе викторина, с която любопитните гости можеха да спечелят символичен подарък от АЕК „Етър“. Това бе ръчно направено колие с фигурка, представяща всеки един от занаятите в музея.
Оказа се, че дошлите граждани са подготвени по всички въпроси и в гласност отговаряха на всеки от тях. Подаръците връчи Павлина Дамянова, уредник Духовна култура в АЕК „Етър“.
Турският състав привлече вниманието на посетителите. Това е фолклорна танцова група от община Одрин, която представи „Арет Чичей“ – обичай, запазен до 1976г. в Одрин, а днес все още е жив в някои села в Одринско. Изпълнява се, когато едната от две посестрими – неразделни приятелки, се омъжва.
Младоженката се приготвя от посестримата си, която й подарява букет от борова клонка или цвете с много листа и клонки, наречен „арет чичей“, което в превод означава „цвете на отвъдното“.
Към него се прибавят пакет цигари, запалка, броеница, биберон, бебешка шапка, мъжко чорапи, детски обувки, балон, джобно огледало, гребен. ароматен сапун, дъвка, ябълка, портокал, дюля, Всичко това се обвива, около цветето с червена дантела.
Букетът „арет чичей“ се взема на втория ден на сватбата (събота), той участва във всички последващи сватбени ритуали и накрая се отнася във втория дом на булката.
Близо до сцената бе поставен и изложен моминският чеиз. Той бе нареден в каруца за втора поредна година, а желаещите, можеха да се снимат с него.
А до чешмата, дамите можеха да носят менци с кобилица.
За най-малките посетители, организаторите бяха предвидили допълнителни занимания, като едно от тях събра голяма част – това е изготвянето на сватбено герданче, с което се окачиха децата.
През цялото време доброволци на АЕК „Етър“ раздаваха рекламни материали и правеха анкети на посетители, с въпроси, като : „Доволни ли сте от обстановката?“ и „Какво желаете да бъде променено или добавено в събитията в музея?“
В края на събитието на всички посетители бе раздаден вкусен хляб, ръчно направен и печен на пещ.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
Култура
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
Габровският драматичен театър отбелязва 95 години от своето основаване, а юбилеят е ознаменуван с важно признание. Спектакълът „Портретът на Дориан Грей“, поставен от Веселка Кунчева, бе номиниран за Културно събитие на 2024 година в годишната класация на „Площад Славейков“.
Новината бе съобщена от кмета на Габрово Таня Христова на своята официална страница във фейсбук. Кметът поздрави директора на театъра Петко Койчев и целия екип за техния труд, всеотдайност и принос към културата в града.
„Номинациите са знак за чувствителността на публиката към културата и нейното извисяване,“ подчерта Христова, като изрази гордостта си, че Габрово остава средище на таланти, които оставят трайна диря не само на местно, но и на световно ниво.
„Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл, който вече е завладял сърцата на зрителите, превръщайки се в символ на високото ниво на театралното изкуство в Габрово. Съчетанието от впечатляваща режисура и талантлив актьорски състав подчертава културния облик на града, който почти век пази и развива театралната традиция.
В обръщението си Христова насърчи почитателите на изкуството да гласуват за спектакъла в класацията, като припомни, че театърът е място, което „разширява кръгозорите, вдъхновява и помага на зрителите да изразяват емоциите си без притеснение.“
Пожелаваме на екипа на театъра още успехи, вдъхновение и заслужено признание! Можете да подкрепите Габровския драматичен театър оттук.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 7 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 7 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Любопитнопреди 7 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание
-
Културапреди 7 дни
„Да обичаш Гершуин“ – Хилда Казасян с концерт в Габрово на 5 декември
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!