

Култура
„Сватбата – единство и многообразие“ в Етъра (СНИМКИ)
Балкански фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие” бе открит днес в АЕК „Етър” и ще продължи до утре – 30 август. Участниците,които се включиха в празненствата са от: Сърбия, Македония, Турция и Румъния. Те имат възможността да ни запознаят с традиционни обреди от своите земи, а фолклорното многообразие по българските ширини е онагледено, чрез сватбените обичаи на турлаци, хърцои, тракийци и шопи.
Архитектурният комплекс приюти стотици гости и жители на Габрово, за да се запознаят с традициите и обичаите на този голям празник, през годините.
Още в ранни зори започнаха приготовленията за честванията. Такъв повод не минава без празничен хляб. Баба Райна със своята запазена рецепта, омеси сватбения, обреден хляб. Месят се общо шест хляба, които се наричат: Момин, Момков и Кумов.
По същото време в друга част на музея, една от стопанките се зае с приготвянето на сватбарското жито. То е характерно за Троянския край и от тази година за пръв се приготвя на открито, точно от габровци.
По входовете на музея, гостите бяха посрещани от калесници.
Събитието бе открито от г-жа Росица Бинева, която приветства гостите и им пожела приятно гледане.
Първи на сцената излязоха самодейците от НЧ „Христо Ботев 1898“ – от старозагорското село Дъбене. Те представиха момента: „Извеждане на булката“, като част от автентичната дъбенска сватба, която носи колоритността и красотата на Карловския регион. В с. Дъбене сватбата е започвала в събота и е завършвала в сряда, когато се разбулвала булката.
На всички участници бяха връчени грамоти и рекламни материали. Дъбенската група изрази своята благодарност, като поднесе на организаторите една необикновена и вкусна пита, на която бе изписано Дъбенска сватба.
Втори на сцената излязоха гостите от Румъния. Това е фолклорен ансамбъл за обичаи и традиции „Роуа – Клошани“ от област Горж.
Тяхната цел бе да представят сватбени обичаи от двата дни на традиционната румънска сватба; канене на сватба; украсата на сватбеното дърво – бяла ела; бръснене на младоеженеца; поливането на булката и пристигането на младоженеца и кръстника в дома на булката. Всички тези обредни моменти са съпроводени с много музика, танци и ритуали за щастие и благоденствие на цялото семейство.
Другият български състав, който излезе и представи сватбата за своя регион е ТС „Средногорски полъх“. Тези българи идват от Ихтиман. Показаха своите автентични ихтимански носии и традиционната копаница, както и представиха обичая „наричане“.
Докато чакаха своята изява, гостите от Одрин, се проведе викторина, с която любопитните гости можеха да спечелят символичен подарък от АЕК „Етър“. Това бе ръчно направено колие с фигурка, представяща всеки един от занаятите в музея.
Оказа се, че дошлите граждани са подготвени по всички въпроси и в гласност отговаряха на всеки от тях. Подаръците връчи Павлина Дамянова, уредник Духовна култура в АЕК „Етър“.
Турският състав привлече вниманието на посетителите. Това е фолклорна танцова група от община Одрин, която представи „Арет Чичей“ – обичай, запазен до 1976г. в Одрин, а днес все още е жив в някои села в Одринско. Изпълнява се, когато едната от две посестрими – неразделни приятелки, се омъжва.
Младоженката се приготвя от посестримата си, която й подарява букет от борова клонка или цвете с много листа и клонки, наречен „арет чичей“, което в превод означава „цвете на отвъдното“.
Към него се прибавят пакет цигари, запалка, броеница, биберон, бебешка шапка, мъжко чорапи, детски обувки, балон, джобно огледало, гребен. ароматен сапун, дъвка, ябълка, портокал, дюля, Всичко това се обвива, около цветето с червена дантела.
Букетът „арет чичей“ се взема на втория ден на сватбата (събота), той участва във всички последващи сватбени ритуали и накрая се отнася във втория дом на булката.
Близо до сцената бе поставен и изложен моминският чеиз. Той бе нареден в каруца за втора поредна година, а желаещите, можеха да се снимат с него.
А до чешмата, дамите можеха да носят менци с кобилица.
За най-малките посетители, организаторите бяха предвидили допълнителни занимания, като едно от тях събра голяма част – това е изготвянето на сватбено герданче, с което се окачиха децата.
През цялото време доброволци на АЕК „Етър“ раздаваха рекламни материали и правеха анкети на посетители, с въпроси, като : „Доволни ли сте от обстановката?“ и „Какво желаете да бъде променено или добавено в събитията в музея?“
В края на събитието на всички посетители бе раздаден вкусен хляб, ръчно направен и печен на пещ.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева