Свържи се с нас

Новини

Възстановяват традиционното сушило в габровското село Гарван

Published

on

снимка:  ​Радостина Славкова

снимка: ​Радостина Славкова

На 30 август от 11.30 часа доброволци, майстор зидар и чираци ще приготвят кирпич за направата на традиционно сушило в с. Гарван, Габровско. Всички заедно ще запретнат не ръкави, а крачоли и ще мачкат кал и слама за кирпичени тухли каквито предците им са използвали за градеж на къщи и стопански постройки. Ще участват членовете на читалище „Христо Ботев 2008” – автори на проекта, местни жители и гости от партньорски читалища в Габрово. Събитието ознаменува началото на строителството на сушило за сини сливи, което се възстановява по проекта „НеЗабравено имане – 2“.

Сламата или по-точно мекината (най-дребният остатък при вършитба), с която ще бъде замесен кирпичът, ще пристигне от едноименното село в община Ситово. Ще го донесат самодейците от добруджанското село, откъдето тръгват корените на днешните балканджии в Гарван и съседните габровски села. В най-тежките години на робство преселниците изоставили плодородната си земя и се скрили във вековните гори на габровския балкан. Векове по-късно далечните роднини от крайдунавското и балканското село Гарван ще се съберат за поредна среща, за да забъркат здравата спойка на традиционните тухли от кал, в която ще вложат и шепа дребна слама от златното жито на Добруджа.

Желанието на доброволците от „НеЗабравено имане – 2” е да възстановят старо кирпичено сушило от с. Гергини, подлежащо на премахване, и да го преместят в двора на читалището в Гарван, където да заживее своя втори живот. Възстановяването на сушилото ще възроди местната традиция за преработка и съхранение на плодове и зеленчуци вместо варенето на компоти и конфитюри, ще даде възможност за ползването на биотехнологии при съхранението на храната и ще разнообрази менюто на местните като прибави вкусни и здравословни храни.

снимка:  ​Радостина Славкова

снимка: ​Радостина Славкова

За целта доброволците разчистиха терена, където вече са поставени основите на сушилото. Направена бе ограда, а стар кладенец бе възстановен и обезопасен. Постепенно се създава малък етнопарк до старото гарванско училище с читалищната библиотека, етнографската музейна сбирка и клуба на доброволеца.

Читалище „Христо Ботев 2008”, което инициира и осъществява проекта, провежда последователна дейност за запазването на местното биоразнообразие. При тяхната предишна инициатива „НеЗабравено имане” чрез ашладисване бяха съхранени около 20 вида устойчиви на вредители местни сортове овощни дръвчета, което дава възможност на стопаните да отглеждат плодове без или с ограничено ползване на вредни химикали. Сега с „НеЗабравено имане – 2” възстановяването на сушилото ще даде възможност и за здравословната преработка и съхранение на домашната биопродукция.

Сушилото е начин да бъдат възродени забравени местни практики, които могат да създадат поминък на семействата от района. Чистата природа, развитието на семейното стопанство и екологичното самосъзнание на местните хора допринасят за устойчивото развитие на малките населени места, а това е опит да се пречупи тенденцията за обезлюдаване на селата в Габровския балкан (най-много в страната). Чрез дейността си читалището се стреми да създава подкрепяща среда за дребното фермерство, поминъка и отдиха на жителите и собствениците на имоти. „НеЗабравено имане – 2” е успешна крачка напред именно в тази посока.

Пряката полза от сушилото е свързана най-вече със здравето. Постепенно то ще измести традицията за варене на компоти, комфитюри и сладка чрез използването на големи количества бяла захар. Освен това води до спестяване на електричество при приготвянето на храната. Не на последно място сушилото допринася за превръщането на една замърсена територия в центъра на селото в привлекателен за отдих парк. Възможността да се възползват от възстановеното сушило ще имат близо 1000 постоянни и пребиваващи жители на Гарван, както и всички от съседните населени места и областния град.

Организаторите на проекта очакват хората да използват сушилото ежеседмично през есента, когато масово се преработват плодове и зеленчуци, както и периодично от късна пролет до края на лятото – предимно за сушене на гъби и някои видове зеленчуци. Доброволците от читалището се надяват да предизвикат интереса на местните към консумацията на сушени продукти, която може да се превърне в удачна дейност за подпомагане на семейния бюджет. Сушилото ще обогати дейността на „Христо Ботев 2008” с възстановки и демонстрации и включването им в туристическите програми за гостите в региона.

До приключването на проекта през октомври предстоят още строителни работи. Завършването им ще бъде ознаменувано с ритуал по запалване на сушилото и демонстрации. Освен сушенето на плодове ще бъде показано как се прави традиционното ястие триенца, как се пекат на жар сланика, чушки и картофи и др. Децата от района ще се включат в уъркшоп „Вкусни картини“ и ще получат информация за местните традиции, здравословното хранене и природосъобразния начин на живот. Накрая на място до сушилото ще бъде поставена информационна табела. Цялата информация относно построяването и функционирането му ще бъде включена и в брошура, която да популяризира направата на съоръжението и да привлече любителите на здравословната храна. Освен това технологията ще бъде описана, илюстрирана и качена във Фейсбук, за да може всеки, който пожелае да я приложи, да има достъпни упътвания.

„НеЗабравено имане -2” се реализира с финансов ресурс от тазгодишното издание на конкурса „Направи си сам”, след като през март проектът се нареди сред победителите. Конкурсът за малки зелени идеи „Направи си сам” предостави микрогрантове на 24 зелени инициативи в цялата страна. „Направи си сам” подпомага гражданските зелени проекти и се организира от екологично сдружение „За Земята”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг

Published

on

Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.

Пътната ситуация през прохода Шипка

Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.

Пътната ситуация през прохода Шипка

В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.

Пътят Габрово – Трявна, в района на Сечен камък

*Снимки: Фейсбук.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Новини

Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар

Published

on

Предвид дъждовете през почивните дни и днешния снеговалеж в Трявна, който продължава и към момента, щетите в сградата на НГПИ „Тревнeнска школа“ започват да стават все по-големи и да има конструктивни изменения по стените и таваните на втория етаж.

Това заяви кметът на Трявна Денчо Минев, тази сутрин в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия, и подчерта, че съвместните действия за бързото възстановяване на покрива не са спирали. Работи се съвместно с държавата по издаване на необходимата документация за строеж.

„Това, което успяхме да свършим е да се свържем с архитект, който има архитектурно заснемане на сградата и част от екипа му, които са конструктори, които да могат да установят какво е състоянието на сградата. Правим план за действие съвместно с Областен управител на област с административен център Габрово, с пожарна, с полиция, с директора на училището и съответно на най-високо ниво с Томислав Дончев, от страна на правителството. Държим връзка с г-н Бачев от Министерство на културата“, допълни още кметът на Трявна.

В момента се води извънредна среща между директора на училището и учителите. По-късно днес се очаква да пристигне и експертна комисия от Министерство на културата, която да направи оглед на сградата. Следващата фаза е да се установи кога специалисти, в това число и алпинисти, ще могат да започнат разчистване на отломките вследствие на огромния пожар в петък през нощта, който изпепели до основи 722 кв. м. покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж с техника.

„Това, което водим като разговори със специалистите е, че първо трябва да се разчистят отломките, защото това е голяма площ – около 1000 кв. м. След това трябва да се започне да се изгражда т. нар. ново било, откъдето може да се пуснат найлони или други покривала, които да могат да спрат дъждовете и снеговалежите. Ако пуснем доброволци, в момента на покрива, има риск за живота на хората“, подчерта г-н Денчо Минев.

Учебният процес тази седмица е преустановен, като има създадена организация съвместно с ОУ „Проф. Пенчо Н Райков“ в Трявна. Там учениците ще водят своята теоретична подготовка, а практическата ще продължи в сградата на НГПИ – незасегнатите общежития и ателиета.

„Аз, обаче, все пак имам така оптимистична гледна точка и смятам, че ще успеем да се възстановим, тъй като все пак общежитието не е засегнато, долу – корпусът с машините не е засегнат, така че мисля, че без проблеми ще завършим учебната година“, сподели г-н Добрин Атанасов, който е преподавател по история в гимназията.

Ценните дърворезби и икони не са засегнати вследствие на пожара. Ще бъде необходима, обаче, техника, чиито загуби възлизат на около 82 хиляди лева. Допълнително ще бъде оповестено откога специалисти и доброволци ще могат да започнат работа по разчистване на изгорелите отломки.

Междувременно продължава набирането на средства в помощ на Националната гимназия, обявени от НЧ „Иван Вазов – 2014“ – гр. София и Фондация „Габрово – преди и сега“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица