Свържи се с нас

Любопитно

Един ден на Шипка

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Какво може да видите ако прекарате „Един ден на Шипка”? Това не е просто въпрос, а една от инициативите за 22 август, част от програмата за Националното честване, посветено на Шипченската епопея. Организатори са НПМ „Шипка – Бузлуджа” и не случайно, защото именно екскурзоводите от музея ще ви разказват любопитни факти за събитията през горещото лято на 1877.

Предвидени са посещения на Главната позиция, на 1 км. северно от Паметника на свободата, където се намират възстановените Команден пункт на генерал Столетов и Зимна войнишка землянка. Вероятно много от Вас ще се запитат какво е това или дори няма да знаят, че е част от парк – музея, но имено там – на Главната позиция, където е разположен командният щаб на генерал Столетов, се разкрива най-пълно величието на героичната местност. „На изток се извисява Паметникът на Свободата, безспорно най-яркият символ на борбите за свобода и обединение на българският народ през вековете. От мястото на Кръглата батарея, на запад се виждат турските артилерийски позиции, веднага се създава и съпреживява усещането, което са изпитвали защитниците на прохода, денонощно под вражески обстрел. – споделят ни екскурзоводите и допълват развълнувано – Тук, на тази забравена позиция можем да преживеем миговете от Зимното Шипченско стоене, този тих, продължителен период от войната, неотстъпващ с героизма си на най- големите сражения.”

С помощта на специалистите от музея на открито “Шипка”, посетителите ще се запознаят с всички тези моменти от героичните Шипченски сражения, ще добият ясна представа за епохалните размери на боевете и защо те са в основата на нашата свобода, за цялата дължина на фронтовата линия и ще си изяснят, защо и как малкият руско – български отряд е успял да стопира предвижването на елитната армия на север.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Подарете си една историческа разходка до Шипка, където ще ви посрещне екскурзовод на Националния парк-музей „Шипка – Бузлуджа” и ще можете да видите някогашното бойно поле през непознат досега ракурс.

Освен всичко това ето какво още предвижда програмата за целия тържествен ден 22 Август
7.45 – 8.30 часа ПАНАХИДА в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир

8.45 – 11.45 часа Туристически ПОХОДИ – 3 лъча
Място:
• Лъч 1 – Соколски манастир,
• Лъч 2 – м. Узана,
• Лъч 3 – храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка

9.30 – 12.30 часа СЪСТЕЗАНИЕ по изкачване на СТЪЛБИТЕ към Паметника на свободата
Място: подход към Паметник на Свободата

11.00 – 12.30 часа СЪСТЕЗАНИЕ по ОРИЕНТИРАНЕ
Място: в района на голямата батарея

10.00 – 12.00 часа ПОХОДНА КУХНЯ от НПМ „Шипка – Бузлуджа“ и НД „Традиция“
Място: подножието на Паметника на свободата

10.30 – 17.00 часа ЕДИН ДЕН НА ОТКРИТО ИЛИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БОЙНИТЕ ПОЗИЦИИ С ЕКСКУРЗОВОД

10.30 – 20.00 часа ИЗЛОЖБА „Паметници на признателността”
Място: морената със знамената на връх Шипка

10.30-15.00 часа ЖИВИ КАРТИНИ от НС „Единение“
Място: паркингът на връх Шипка

10.30 – 17.00 часа Прожекция на ФИЛМИ
Място: Мултимедийна зала, административна сграда на НПМ „Шипка-Бузлуджа”

10.30 – 17.00 часа Детска занимателна РАБОТИЛНИЦА
Място: западно от Паметника на свободата, до голямата батарея

12.30 – 12.50 часа Открит УРОК с доц. д-р Марко Златев
Място: Паметник на Свободата

13.00 –13.15 часа НАГРАЖДАВАНЕ на победителите в състезанието по изкачване на стълби и планинско ориентиране
Място: Паметник на Свободата

13.15 – 13.45 часа ОФИЦИАЛНА част
Място: Паметник на Свободата

13.45 – 14.15 часа ВЪЗСТАНОВКА на боевете от НД „Традиция“
Място: източно от Паметника на Свободата

19.30 – 20.30 часа Концерт на АНСАМБЪЛА НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ
Място: площад „Възраждане”, Габрово

20.45 – 21.45 часа Тържествена ВЕЧЕРНА ПРОВЕРКА по повод 138-та годишнина от Шипченската епопея
Място: площад „Възраждане”, Габрово

Осигурени са безплатни автобуси за тържесвата от Габрово за връх Шипка и обратно и за туристическите походи до изходните позиции – Соколски манастир и Узана.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица