Свържи се с нас

Култура

Балкански сватбен фолклорен фестивал на Етъра

Published

on

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Балкански фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие” ще се проведе в АЕК „Етър” на 29 и 30 август 2015 г. Той ще ни запознае с традиционни обреди на македонци, сърби, турци и румънци; с фолклорното многообразие по българските земи, чрез сватбените обичаи на турлаци, хърцои, тракийци и шопи.

Участниците в събитието ще участват в шествие и концерт в центъра на гр. Габрово, който ще се проведе на 29 август  (събота) от 18.30 до 19.30 часа.

Всички посетители на АЕК „Етър” могат да се включат в различни демонстрации, свързани със сватбената обредност.

Началото на фестивала „Сватбата – единство и многообразие” беше поставено през 2008 година. Неговата основна цел е да представи етническото, религиозното и етнографското многообразие в България,  чрез възстановки на отделни моменти от сватбената обредност, изпълнени на фона на единствения музей под открито небе в България.

В досегашните седем издания (2008-2014 г.) са представени ритуали, характерни за етнографските групи балканджии, добруджанци, капанци, тракийци, родопчани, хърцои, шопи и др. Гостите на музея се запознават със специфичните особености на турски, гагаузки, гръцки, руски, арменски, каракачански, армънски и ромски сватби. Наблюдавани са възстановки на сватбени обреди на българите мюсюлмани от Чепинския край, на наследниците на банатските българи и др.

През 2015 г. за първи път Фестивалът се превръща в Балкански. Идеята получава одобрение и финансова подкрепа от програма „Култура” на Община Габрово.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

ПРОГРАМА НА ФЕСТИВАЛА

29 август (събота)

Извеждане на булка  –  НЧ „Христо Ботев 1898” с. Дъбене, област Стара Загора

Сватбена обредност от гр. Ихтиман град Ихтиман, област София

Традиционна румънска сватба Фолклорен ансамбъл за обичаи и традиции Роуа-Клошани, област Горж, Република Румъния

Сватбен обичай „AHRET ÇİÇEĞİ“ (Арет Чичеи) – Фолклорна танцова група към община Одрин, Република Турция

18.30 часашествие и концерт в Габрово – градинка „Глинени гърнета”

30 август (неделя)

Кичене на уруглица от с. Бели мел, Монтанско – НЧ „П. К. Яворов – 1926”

с.Бели мел, област Монтана

Сватбена обредност на хърцоите – НЧ „Познай себе си 1911” с. Ряхово, област Русе

Сватбени обичаи от Банат и Косово – Културното дружество „Станко Паунович“ , град  Панчево, Република Сърбия

Водене на невестата на вода – Фолклорен ансамбъл „Китка“ – село Истибаня от Република Македония

Гостите на Балканския фестивал могат да се включат в:

  • приготвяне на традиционни сватбени храни;
  • представяне чеиза на булката и обличане на традиционни костюми
  • разучаване на сватбени народни песни и хора;
  • калесване за сватба
  • тематична работилница с различни занимания, свързани със сватбените обичаи в Музейният детски кът и т.н.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица