Свържи се с нас

Новини

Бoрислав Сандов: Зелената политика в света е водеща сила!

лобалните проблеми и местните решения са в основата на зелените политики в света, където осъзнавайки общите проблеми, се търсят локалните решения , защото глобалната проблематика всъщност е създадена от множеството местни проблеми .

Published

on

снимка: Фейсбук

снимка: Фейсбук

Борислав Сандов е съпредседател на ПП Зелените, член е на Коалиция за климата, „Фондация за околна среда и земеделие“, а също така и на множество формални и неформални обединения на екологична основа. В Габрово той бе специален лектор на заключителната конференция по проект „Екологично образование на младите хора мост към устойчиво развитие на местната общност” организирана от Сдружение „Младежки форум 21 век“ и Народно читалище „Бъдеще сега“, която се проведе на 24 и 25 юли. Неговата презентация на тема глобалните проблеми и местните решения предизвика интересна и ползотворна дискусия. В тази връзка е и нашият разговор с него.

Бихте ли ни разказали малко повече за това какъв е пътят и връзката между глобалните проблеми и локалните решения?

Глобалните проблеми и местните решения са в основата на зелените политики в света, където осъзнавайки общите проблеми, се търсят локалните решения, защото глобалната проблематика всъщност е създадена от множеството местни проблеми. Начинът да решаваме тези проблеми, в голямата си степен е чрез стъпките на всеки един от нас, на нашата общност, на нашите общини и нашите държави. В тази връзка, виждайки кризите, свързани с климатичните проблеми с изчерпването на питейната вода, с изчезването на видове и пчелите, както и с изчерпването на ресурсите, обезлесяването, ние трябва да търсим решения на местно ниво, които да правят нашия живот по-добър, по-здравословен, по-евтин и по-ефективен.

Какво влияние оказва това на общите процеси в света?

Всичко това дава отражение върху общите процеси, защото съвкупността от нашите действия поражда общия проблем. Това, което днес направихме е да представим редица примери както от чужбина, така и от България по отношение на енергийната ефективност. Използването на възобновяеми енергийни източници и енергийна независимост на общностите, залесяване и спиране на обезлесяването, потребяването на повече местни продукти, особено на земеделски храни, които се произвеждат на наши пространства, опазването на водните ресурси, транспорта и това да намалим ползването на кола, автобус, преминавайки повече на велосипед, ходене пеша, споделено пътуване, пътуване с влак или тролейбус – онези начини, които водят до по–малък вреден ефект на нашите действия спрямо общото.

снимка: Личен архив

снимка: Личен архив

От глобалното да се върнем на местното. Справят ли се Общините в стремежа си да приложат зелените политики?

В тази връзка, тъй като сме в Габрово, тук отчитаме някой доста положителни елементи – тези местни действия като например енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници. За съжаление сме свидетели и на някой негативни политики като например замяната на тролейбусите, които са едно екологично средство за превоз в града, което не генерира вредни емисии. При тях не се налага да използваме фосилни горива и въглеродни емисии. Още повече, че ползвайки ток, особено ако има възможност той да е произведен от местни фотоволтаични панели или вятърни панели, които на местно ниво произвеждат енергията, необходима за тези тролейбуси, можем да имаме наистина екологичен транспорт. Така че в този смисъл има още много какво да правят Общините и по отношение на транспорта, и по отношение на инфраструктурата, и по отношение на енергетиката, отоплението и охлаждането на сгради публична собственост, като и в посока на информираността за всичко това. От формалното образование за малките до неформалното образование за възрастните. За преминаването към един начин на поведение, който би бил щадящ околната среда и би бил по-сигурен за нашата собствена сигурност и тази на следващите поколения, които вече живеят в една много по-драстично променена среда, на повече бедствия, на повече проблеми и замърсявания, на повече болести, именно породени от нашите действия като общество, като човечество.

Къде тук е мястото на младите хора, към които е насочен и този форум ?

Младите хора са ключов модератор, медиатор, мост в тези процеси, напредването на технологиите дават много решения, които вече са налични и са въпрос на воля на отделния гражданин или на политическия му представител да ги придвижи.

Как можем да променим негативните процеси на които ставаме свидетели всеки ден?

Един от начините е чрез нашето потребителско поведение. Това, което ние определяме като политики чрез нашия джоб, чрез това как ние харчим парите си, дали плащаме за продукти, които идват от много далеч или за продукти създадени от компании, които доказано замърсяват околната среда. Ние като потребители заради комуникацията, която имаме по между си все по – удобна заради интернет, социалните мрежи, можем да влияем върху това как да се случват нещата. Така както с един замах на пеперудата в единия край на света се променя нещо в другия край, така и ние трябва да знаем, че сме част от една обща свързана система и нашите действия пораждат процесите, които се случват.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица