Свържи се с нас

Новини

50 години човек в Космоса

Published

on

Трудно е за вярване, че от онези осем минути, в които младият руски летец Юрий Гагарин обиколи Земята „отвън“ в едноместния кораб „Восток“, са минали едва 50 години. За половин век науката даде на човечеството толкова много, че някогашната фантастика стана реалност, а днес много от младите хора не знаят за първопроходеца нищо, освен може би името му.
Казват, че навремето Хрушчов е избрал Гагарин за полета сред всички кандидати – харесала му усмивката на младия човек. Макар че реално го е посочил ръководителят на съветската космическа програма Сергей Корольов, който го е обичал като свой син. На Корольов пренадлежат думите: „В него се съчетават щастливо природното мъжество, аналитичният ум, изключителното трудолюбие… Ако той получи добро образование, ние ще чуем името му сред най-гръмките имена на учени!“Юрий Гагарин не успя да стане голям учен. Загина нелепо седем години след историческия си полет около Земята – на 27 март 1968 г. Какви ли не версии за тази гибел и фантасмагории ни заливаха в годините оттогава, стигна се дори до „намеса на извънземни“. Докато накрая се изясни нелепото – смъртта на двамата пилоти – Гагарин и Владимир Серьогин, е заради много ниската облачност в деня на полета им. Апаратурите на самолета не са могли да се справят с бързото спускане под облаците и той буквално се е забил в земята.
Гагарин обаче отвори пътя към Космоса за стотици космонавти след себе си, за стотици научни космически експерименти, създадени нови материали за земната индустрия, за модерната навигация и екология, за цяла епоха в развитието на човечеството. Затова на 12 април в Москва ще се съберат представителите на космическите държави от целия свят. С указ на президента Дмитрий Медведев Русия обяви 2011 г., в която се навършва половин век от полета на Гагарин, за година на Космоса и за своеобразен рубеж в космическата история на света. Подготвена е огромна програма от юбилейни събития. Премиерът Владимир Путин обяви в началото на годината програмата на Русия за космически изследвания в следващите 25 години, за да може страната да бъде достойна конкуренция за американските и европейските космически изследователи. Програмата предвижда само тази година на околоземна орбита да бъдат изведени около 50 космически апарата и да бъде приет план за федералната целева програма „Глонас“ за навигационни спътници до 2020 г. За руските космически проекти през 2011 г. са предвидени 115 млрд. рубли (около 4,1 млрд. долара) от федералния бюджет.
България, която участва в космическите пространства от времето на първия изкуствен спътник през 1957 г.; която през 1969 г. стана 18-а космическа страна в света; през 1979 г. изпрати на орбита Георги Иванов и стана шестата страна със свой космонавт, след това създаде втора научна програма през 1988 г. за втория си космонавт Александър Александров; чийто акад. Димитър Мишев е сред 10-те учени в света с награда за космически изследвания, също има всички основания да чества юбилея. На 12 април в РКИЦ в София ще се открие голяма космическа изложба, ще бъдат валидирани юбилеен плик и марка, ще има научна конференция, а от 17 до 22 април у нас гостуват трима руски космонавти – Василий Циблиев, Виктор Савиних и Юрий Лончаков, които ще посетят български училища в страната. Но България днес не може да се похвали с пари за космически изследвания. Защото науката е презряна дума, а космическите изследвания не са приоритет. Бяхме една от водещите бивши социалистически страни в овладяването на Космоса, днес участваме в единични космически проекти, финансирани „отвън“.

автор: Велиана Христова

източник: в-к Дума

Новини

„Янтра“ посреща „Струмска слава“ в търсене на трета поредна победа

Published

on

„Янтра“ приема „Струмска слава“ в двубой от 18-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Мачът е утре от 14.30 часа на стадион „Христо Ботев“ и ще бъде ръководен от Антонио Антов от град Кюстендил. Негови асистенти в срещата ще бъдат Венелин Иванов (Сандански) и Велин Димитров (София). За четвърти съдия е назначен Кристиан Бучев (София). Делегат на мача ще бъде Нели Лозева от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Камен Алексиев, също от старата столица.

Съставът ни ще се опита да зарадва габровските футболни привърженици с втора поредна домакинска победа, след тази срещу „Миньор“ преди две седмици. Евентуален успех би бил и трети пореден за отбора в първенството и би запазил позицията му близо до челото на класирането.

След 17-я кръг „Янтра“ е с актив от 27 точки, само на една зад четвъртия – „Марек“. С 28 е и съставът на „Спартак“ (Плевен), а с по 27 са също „Беласица“ и „Етър“. Тимът от Радомир е под чертата във временното класиране само с 11 точки, но в никакъв случай не бива да бъде подценяван. „Струмска слава“ ще се бори със зъби и нокти да измъкне нещо в Габрово, предвид незавидното място, на което се намира.

Статистиката показва, че „Янтра“ играе трудно срещу този съперник и обикновено двубоите се решават от един гол разлика. Показателите от срещите между двата отбора през последните четири сезона към момента са в превес на „Струмска слава“. Тимът от западния град има четири победи, срещу три на „Янтра“. Един мач е завършил наравно – 2:2.

В предстоящия сблъсък няма да могат да вземат участие възстановяващите се от контузии Константин Иванов, Димитър Видев и Виктор Спасов. Мартин Тошев ще има възможност да увеличи още преднината си в голмайсторската листа на първенството. След двата гола, които заби в миналия кръг в Петрич, топ реализаторът на „Янтра“ вече има 16 на сметката си в 17-те изиграни мача до момента. С 6 по-малко е вторият – Филип Ежике от „Монтана“.

И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – северният и южният, ще бъдат отворени за привържениците на „Янтра“. На мача не се очакват организирани привърженици на тима от Радомир.

Зареди още

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица