Свържи се с нас

Култура

РИМ – Габрово представя своята културна ценност за юни

Published

on

спомени на ДТ-Димитрото

снимка: РИМ – Габрово

Културна ценност на месец юни в Регионалния исторически музей – Габрово са „Спомени“-те на Димитър Тодоров – Димитрото, ботевият четник свидетел на гибелта на войводата. РИМ – Габрово съхранява второто им издание от 1940 г. Съставител на записките му е Георги Караиванов (поет, писател, драматург). В своя „Завет“, публикуван в изданието на спомените от 1928 г., Димитър Тодоров пожелава на поколенията „безкористно служене на народната и безгранична любов“ към родната земя.

Димитър Тодоров – Донков е роден на 19 февруари 1855 г. в с. Новата махала (дн. квартал на Габрово), Габровско. Дядото Донко Трошкин, принуден да напусне Габрово, заедно със свои другари се заселва в Балкана като един от основателите на колиби Нова махала. По-големият му брат Донко Тодоров е заподозрян след неуспеха на Габровското въстание от 1862 г., арестуван заедно с други габровци е заточен в Диарбекир. Около месец след разгрома на Хаджидимитровата чета (юли 1868 г.), 13-годишният тогава Димитър заминава заедно с габровците братя Тутнишеви за Румъния в гр. Питещи. Известно време работи в техния магазин, след което се премества в Букурещ, където работи като надзирател в чифлика на Гица Пенку.

С Ботев се запознава в частната къща на един българин две-три го¬дини преди бунтовната пролет на 1876 г. В началото на м. май 1876 г. Димитър Тодоров заминава за Крайова, за да се включи в подготовка¬та на четата – „приготвих си въстаническа униформа и помогнах при правенето на фишеци и при купуването на пушки“. На 17 май се качва на парахода „Радецки“ от пристанището Бекет. По нареждане на военния ръководител, габровецът Никола Войновски, отговаря за реда и дисциплината на парахода. Слиза на Козлодуйския бряг с първата група четници. Участва във всички сражения на четата и става свидетел на гибелта на войвода¬та Хр. Ботев. След разпръскването на четата се присъединява към групата на Войновски. От 15 души в първите дни на юни, към средата на месеца от групата остават само трима – единият от тях е Д. Тодоров. Заловен след предателство при с. Бели Осъм, Троянско, заед¬но с Никола Обретенов и Сава Пенев е осъден от Търновския съд на смърт чрез обесване. Русенският извънреден съд след намесата на дипломати, начело с руския консул, заменя смъртното наказание с доживотен затвор. До обявяването на Руско-турската война от 1877-1878 г. той престоява с други ботеви четници в Цариградския затвор, откъдето е преместен в крепостта Сан Жан Д`Акр на полуостров Акия (Сирия).

По силата на Санстефанския мирен договор, на 21 март 1878 г. е освободен заедно с другите четници. След Освобождението живее в Габрово, а след това в София. През 1882 г. се оженва, има четири деца. Работи като контрольор в тютюнева фабрика. Участва в Сръбско-българската война (1885 г.). В периода на Стамболовото управление (1887-1894 г.) е иконом-надзирател в Народното събрание и директор на Софийския затвор. По време на втората Балканска война (1913 г.) е представител на Червен кръст в Одрин. Член е на опълченското дружество „Шипка“ и известно време негов председател. През м. май 1940 г. е избран за почетен гражданин на Габрово. Умира на 25 септември 1940 г. в София.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Връчват 20-те Априловски награди за литература

Published

on

В навечерието на Деня на народните будители ще бъдат връчени Априловски награди 2024. Церемонията ще се състои за 20 пореден път и ще събере писатели, критици и литературни почитатели.

Събитието е акцент в културния календар на Община Габрово и с него се отличават творчеството и таланта на автори с принос към българската литература. В конкурсната част могат да участват всички автори, родени или дълго пребивавали на територията на Габрово, както и всички редовни членове на Дружество на писателите – Габрово.

В тазгодишното издание на престижния конкурс книгите, с които авторите участват, следваше да бъдат издадени в периода от 15 септември 2023 г. до 15 септември 2024 г. Жанровете са поезия, проза, литература за деца, хумор и сатира, етнография, краезнание.

След представяне на годишния преглед на книгите, включени в конкурса, критическия доклад на рецензента Владимир Шумелов, и след проведено обсъждане с деветчленно жури са определени и носителите на наградите.

Церемонията ще се състои на 31 октомври от 18.00 часа в ХГ „Христо Цокев“. Участие в нея по традиция ще вземе НЧ „Априлов – Палаузов“, а гост изпълнители ще са деца от школата на Весела Пенева.

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Култура

Габрово ще отбележи Деня на народните будители, 1 ноември

Published

on

В чест на Деня на народните будители, Община Габрово организира серия от мероприятия и инициативи, с които да почете просветители на нацията. Тържествената програма започва в 13.00 ч. с откриване на нова експозиция в Регионалния исторически музей в града, представяща богатото културно и просветно наследство на региона.

От 17.00 часа пред Националната Априловска гимназия ще се проведе възпоменателно тържество в чест на народните будители, където гражданите ще могат да се включат в специалната програма и да отдадат почит на дейците, оставили своя отпечатък в историята.

По-късно, в 17.30 ч., пред паметника на Васил Априлов ще бъде проведена инициативата „Пътят на светлината“, организирана от Народно читалище „Будителите“ и Младежки център – Габрово.

Кулминацията на празничния ден ще бъде тържественото обявяване и връчване на почетни отличия на личности с изключителен принос за града. Церемонията ще се проведе в 18.00 часа в зала „Възраждане“, където ще бъдат отличени съвременни будители и общественици за заслугите им към община Габрово.

Зареди още

Култура

Габрово ще отличи изтъкнати личности за Деня на народните будители

Published

on

В чест на Деня на народните будители, Община Габрово ще проведе тържествена церемония за обявяване и връчване на почетни отличия.

Събитието ще се състои на 1 ноември в зала „Възраждане“, като на него ще присъстват общественици, представители на културния и обществен живот в града, както и граждани.

Поканата за тържествената церемония, посветена на заслугите и постиженията на изтъкнати габровци и личности, допринесли за развитието на общината, отправят кметът на Габрово и председателят на Общинския съвет.

След официалната част присъстващите ще имат възможност да се насладят на концерт на „Тримата български тенори“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица