

Новини
Стартира подписка против ТТИП и в област Габрово

снимка: www.solidbul.eu
БСП в партньорство на сдружение „Солидарна България” започва събирането на подписи, против Трансатлантичекото търговско споразумение за търговия и инвестиции между САЩ и Европа, съобщиха от централата на левицата в Габрово.
В подписката, която е достъпна в офисите на БСП в цялата област, се казва: „Събираме подписи, за да се чуе гласът на гражданите и заедно да призовем българските институции да не подкрепят Споразумението ТТИП в този му вид, да изискат пълна информация от Европейската комисия за хода на преговорите по него и да отстояват ефективно интересите на България.“
Още през ноември 2014 г. HC на БСП в своя позиция констатира, че Споразумението ТТИП поставя пазара над социалните права и свободи на гражданите и прие позиция, с която ясно и категорично заявяваме ако ще се водят преговори те трябва да бъдат публични и под демократичен контрол. Настояваме при преговорите да се гарантират защитата на човешките и социалните права, достойни условия на труд, екологичните стандарти, както и честността на търговията.
„За нас, социалистите, разширяването на нови пазари и конкуренцията не трябва в никакъв случай да бъдат в ущърб на потребителите и за сметка на безопасността на условията на труд и на защитата на околната среда.
БСП категорично се противопоставя на определен кръг въпроси, които са обект на преговори. Отхвърляме идеята за специален механизъм за уреждане на спорове инвеститор-държава (специални съдилища).
Настояваме при преговорите да не се допусне занижаване на трудовите, социални, екологични стандарти, стандартите за защита на данните и за защита на потребителите, както и по отношение на добива на шистов газ и разпространението на ГМО.
Проектът на Споразумение в този му вид и рамки, в които е достъпен, не заслужава нашата подкрепа.
Призоваваме ви да подкрепите позицията на БСП и да се включите в Общоевропейската подписка против Споразумението ТТИП между EC и САЩ. Нека заедно да покажем, че българите имаме мнение и никой и никога не може да ни свежда чужди решения, които са против нас и бъдещето на децата ни.“
Всеки, които иска да се присъедини към инициативата, може да го направи и от интеренет страницата на „Солидарна България“: http://solidbul.eu/ или в офисите на БСП в цялата област.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия