Свържи се с нас

Култура

Иво Сиромахов представи „7 жени“ на празника на Габрово

Published

on

снимка: Симона Иванова

През ноември миналата година сценаристът на едно от най-гледаните предавания у нас „Шоуто на Слави“, представи „Моят таен любовен живот“, а на 16 май той предложи на габровци и неговото продължение „7 жени“. Иво Сиромахов пристигна пред гостите на книжарница „Хеликон“, за да завърши литературното си турне, състояло се в 9 града, част от които бе и Габрово, където разкри повече за най-новата си книга.

За „Моят таен любовен живот“ – получи отличие от „Хеликон” за най-продавана книга през 2014г., а относно приза с шеговит тон добави, че: „За мен количеството има значение, защото тези, които казват, че съдържанието е важно, завиждат!“, изтъкна той. „Хубаво е повече хора да бъдат разсмени, защото разбирам, че такъв тип литература се харесва“, сподели още авторът.

„След като в предната книга американката Скарлет е потресена и шокирана, и не се връща повече в България, героят остава с разбито сърце. За да преодолее раздялата с нея, той се впуска в нови връзки в седем различни държави“, разкри още от сюжета си Сиромахов.

Книгата представлява един своеобразен пътепис, в различни държави и различни любовни истории. Идеята за продължението му хрумва преди година и половина и тя вече е факт.

Действието на романа се развива в Берлин, Брюксел, Москва, Пекин, Дубай, Скопие и София. А неизменна част от сюжетите му, както и сега, са известни личности като: Ангела Меркел, Жан Клод-Юнкер, Владимир Путин и Роман Абрамович.

А на въпросът „Защо е въвлякъл в сюжета именно тези личности“, колоритният сценарист отговари със случката: „С Ангела Меркел навремето бяхме в една детска градина в „Орландовци”. Тя беше много ербап и постоянно „командореше“ другите деца. Затова никой не искаше да си играе с нея. Всички деца я мразеха и я наричаха „свиня братска от трета градска”. Само аз й се подмазвах. Може би съм усещал, че някой ден ще е на ръководен пост.“

За останалите личности не пожела да даде коментар и пожела на читателите си да прочетат новото му творение.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Относно корицата Иво Сиромахов изтъкна интересен момент и защо точно той е застанал на обложката. „Много исках Леонардо ди Каприо да се снима. Обадих му се един ден и го помолих да „удари едно рамо“, че съм направил една книга. А той ми отговори, с удоволствие, но не ми препоръчвал, защото бил карък. Толкова години не можел да вземе Оскар, а сега нямало да провърви и на книгата, та да си намеря друг човек!”.

В крайна сметка отново с чувство за хумор и виц той отвърна. „Нали знаете какво е казал шофьорът на трамвая: Кво се качи, тва возим!”, така и при мен. Няма достатъчно хора, затова се снимам аз. Сцената е заснета при Дяволската река.“

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Вече „7 жени“ има и първите отзиви. Учителят Йода споделя: „“Жени седем хареса много ми“, Агент Мълдър: „Истината е някъде в 7 жени”, а Кейт У. „Леонардо глътна водата и сега ми остана само Сиромахов”.

В края на срещата драматургът раздаде автографи и се снима заедно със своите почитатели. А на въпрос от публиката „ще се включи ли в карнавалното шествие през следващата година“, той отвърна: „Разбира се само чакам да ме поканите!“

Автор: Симона Иванова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица