

Култура
Рачо Ковача ще води карнавалното шествие в Габрово

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Освен традиционната габровска котка, която обикновено води Карнавала, тази година и друг от символите на града ще поведе карнавалното шествие. Емблематичният образ на Рачо Ковача, придружаван от 30 красиви „котки“ от Танцова школа „Лиана“, ще е сред водещите акценти на тазгодишната карнавална фиеста на 16 май.
Тази любопитна подробност около Карнавала разкри днес неговият сценарист Иван Минчев, в присъствието на кмета Таня Христова по време на специален брифинг за журналисти. „За да съчетаем двете емблеми на нашия град, габровската котка пък ще бъде съпровождана от 30 малки „рачо ковачовци“, каза още Минчев.
За втора поредна година около Котката ще бъдат героите на Чапа, Чарли Чаплин, Санчо Панса, Хитър Петър и Дон Кихот, придружаван от две Дулсинеи.
По думите на Иван Минчев в Карнавала ще има и няколко картини, посветени на 155 години от обявяването на Габрово за град. Това е първата сесия на Общинския съвет от 1860 г. В ролята на първия кмет ще влезе сегашният областен управител на Габрово Николай Сираков, който ще дебатира със съветници за какво да се похарчат първите пари на града.
Семейството на Дядо Миню Попа е друга водеща картина от Карнавала. Известният в миналото габровец ще разяснява на фамилията си защо яйцето има канелка, защо лъжицата е с дупка и защо очилата със зелени стъкла са толкова големи.
Със символична картина, озаглавена „Строители на съвременно Габрово“ ще бъде отдадена почит към всички кметове. Таня Христова, Николай Сираков, Томислав Дончев и Богомил Белчев ще имат свои фигури, които ще бъдат показани върху кораб, който превозва портрети на всички техни предшественици.
Злободневните политически картини, толкова характерни за нашия Карнавал, няма да отсъстват. Тази година акцентът е „санирането на многофамилните сгради“, добави още Иван Минчев. „За наша радост, част от политическите теми ще могат да бъдат коментирани лично от „Бойко Борисов“ от централната трибуна“, информира още сценаристът.
Около 80 картини ще бъдат представени тази година пред габровци и гостите на града, а участниците в Карнавала надхвърлят 3 000. Няколко са местата в Габрово, където се предвиждат пунктове за безплатно гримиране на граждани.
Шествието ще тръгне в 18.00 часа от входа към спортните съоръжения на Националната Априловска гимназия. Ще продължи през площад „Възраждане“ пред Общината, моста срещу сградата на читалище „Априлов – Палаузов“, ще премине пред хотел Балкан, по ул. „Брянска“ и ще приключи след новото кръгово кръстовище на бившата Консултативна поликлиника.
Шествието е посветено на 155 години от обявяването на Габрово за град.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?