

Култура
„Хоро за хората“ вади от раклите носии от различни краища на страната
Идната неделя на 17 май, преди залез слънце, на площад „Възраждане“ ще се извие второто „Хоро за хората“ в Габрово, което по идея на инициаторите, може да бъде толкова пъстро и шарено, колкото е и градското население на областния град.
Още в началото на миналия век, почти до последното му десетилетие, заради своето индустриално развитие, Габрово привлича хора от различни краища на страната. В мукавените куфари, с които са слезли на гарата, може би са донесли и малък спомен от родния край – забрадка, домашнотъкана резица кърпа, престилка, карлянка, риза, или сукман, пафти и накити. Да ги извадят от домашните ракли със спомени и да ги покажат на неделното хоро на градския площад, призоваха от Клуба на будителите по повод второто издание на инициативата, което съвпада с празниците на града и 155-годишнината на Габрово като град.
Не е нужно участниците да са облечени изцяло в национални костюми, още по-малко препоръчително е да търсят за случая костюми, ушити за някой танцов колектив. Многообразието, макар и не съвсем в пълния си вид, е идеята на това хоро, предназначено за хората на Габрово – каквито са те днес: наследници на стари градски фамилии, или от близките колиби, откъснати от корена си, но останали завинаги свързани с него потомци на Родопа, Пирин, Добруджа, Мизия и т.н. Естествено е да се очаква изобилието от габровски носии да е най-голямо, пък и все пак, става въпрос за габровското хоро от инициативата, която се разпространява във все повече български градове, над 15 вече.
Габрово беше дванайстият град, който се залови на хорото в неделя преди залез слънце. Общонационалната фолклорна инициатива „Хора за хората“ стартира на площад „Възраждане“ на 26 април при изключителен интерес.
На „хорото за Родината“ и под звуците на българската народна музика се заловиха млади и стари, някои от които не си спомняха кога за последен път са били на традиционно хоро, част от битието на нацията ни. Имаше и такива, които останаха в ролята на зрители, защото краката вече не ги държат, но и много млади хора, излезли на семейна разходка с децата си. Имаше и елементи на флашмоб, поднесен спонтанно от най-активните участници в хорото – танцьорите от габровските клубове и ансамбли, които са и най-ревностните пазители и разпространители на националната танцова традиция и с това, което правят „повдигат хилядолетния ни български дух“, каквато е и идеята на инициативата.
Общонационалната фолклорната инициатива „Хора за хората” я има и в Габрово, засега два пъти месечно в неделите от 19.00 часа на площад „Възраждане” .
Това стана възможно благодарение на гражданската активност на „Клуб на будителите” и подкрепата на Община Габрово. Най-малко две недели в месеца, час преди залез слънце, в центъра на Габрово ще звучат български народни хора, а всеки, който желае ще може да се хване на хорото до познат, приятел или просто съгражданин.
„Хора на Хорото по отколешна традиция за здраве, веселие, сила и единение. На площада в град, село и квартал, всяка неделя 30 мин преди залез!“ – повече за инициативата: https://www.facebook.com/groups/440736799400742/?fref=ts.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден


Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.
От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.
Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.
От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.
*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.


Култура
Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“


Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.
Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.
Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.
Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!
„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


-
Кримипреди 4 дни
Закопчаха тревненец заради близо килограм и половина марихуана
-
Новинипреди 7 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 7 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг
-
Новинипреди 4 дни
Габрово осъмна с априлски сняг насред пролетта
-
Културапреди 4 дни
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април
-
Новинипреди 4 дни
Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар
-
Културапреди 3 дни
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман