Свържи се с нас

Новини

Министър Павлова в Трявна: „ЗУТ трябва да се промени“

Published

on

снимка: МРРБ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова участва в ІV-та национална среща на главните архитекти и експерти по устройствено планиране от общините в Трявна, организирана от Националното сдружение на общините в България. На нея регионалният министър представи проблемите, които съвместно трябва да бъдат решавани в следващите месеци.

Като приоритет министър Павлова представи потребността от промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и призова за активност главните архитекти в предложенията. Нормативният акт е водещ в дейността на архитектите.

„Много натрупани проблеми има по отношение устройство на територията, разделението и функциите между държавата и общините и главните архитекти“, посочи министърът. Предвид факта, че през тази година ще има избори и нови общински съвети, гледането на промените ще се отложи за късна есен, за да не се политизират.

Тя предложи до септември да се предлагат промени, през октомври да бъдат обобщени и ноември, след формирането на новите общинските съвети, да се пристъпи към промените в ЗУТ.

Активирането на свлачищата през тази година налага въвеждането на силно рестриктивен режим за строителство върху тях, посочи Павлова. Според нея е важно ясно да се разпише как се спазва закона, как се издават разрешенията за строеж в тези зони, кой носи отговорност. Като пример тя посочи, че главните архитекти масово издават разрешителни за строеж без да търсят съгласуване с МРРБ. Като пример тя посочи местността Фиш-Фиш, в която е трябвало да има само леки постройки, а всъщност има къщи с басейни и масивно бетонно строителство на няколко етажа.

Павлова посочи, че се разработва специална Стратегия за свлачищата до 2020. Ресурсът от 870 млн. за 1950 свлачища са крайно недостатъчни. С тях дори за превенция не можем да говорим, коментира министър Павлова. От тези средства 470 млн. лв. са за аварийни и спешни укрепвания и почти не остава ресурс за превенция. Планираме да са разпределени през Комисията по бедствия и аварии, и частично през МРРБ и малко от околна среда, посочи тя.

Министър Павлова обясни, че държавата се опитва да помогне на общините в изработването на Общите устройствени планове, но ограниченият ресурс не стига за всички. Сега финансираме 87 общини, мотивира се тя и призова главните архитекти да не саботират процеса, а да го подкрепят.

Според нея е необходимо затягане и на контрола върху незаконното строителство. „Поставяемите обекти по крайбрежието са много. Само в Слънчев бряг са 560, съгласуват се с общинските съвети, но вие сте тези, които трябва да следите незаконните и да се разпореждате да ги премахват. Затова обаче е необходима воля“, каза регионалният министър.

Тя представи и новите моменти в новата Оперативна програма „Региони в растеж“. Очаква се програмата да бъде одобрена от ЕК в следващите няколко седмици.

В новата ОПРР има промени в начина на управление на проектите – делегираме на 39-те общини функциите на междинно звено по отношение на избора на проекти. С делегирането на това правомощие в рамките на всеки интегриран план, общините ще трябва сами да си направят подбора на проектите. Много важно е дейностите по тези проекти да отговарят на условията за допустимост на разходите“, посочи министърът. Павлова призова главните архитекти от сега да се формират екипите, за да не се губи време при реализирането.

До края на юни и началото на юли ще бъде отворена първата покана за кандидатстване по ос 1. „На Комитет на наблюдение на 4 и 5 юни ще бъдат одобрени критериите за селекция на проекти и общините следва максимално бързо да започнат със селекцията им. Дотогава общините ще трябва да са си направили селекцията на проектите. За 2018 са заложени минимални цели за сертификация на средства и неизпълнението им ще лиши общините от възможността да се възползват от допълнителен ресурс в размер на 6% и в тази връзка е необходимо бенефициентите да бъдат максимално мобилизирани и проактивни“, обясни министър Павлова.

И в този период бенефициентите ще могат да се възползват от финансовите инструменти (по подобие на финансовия инструмент JESSICA). Около 16% oт бюджета на Програмата ще бъде разпределен под формата на нисколихвено дългосрочно кредитиране за проекти, генериращи приходи. Управлението на Финансовите инструменти ще се осъществява от Фонд на фондовете към МФ, като в рамките на ОПРР се предвиждат четири фонда за градско развитие – един за София и по един за Южна и Северна България, и един фонд за туризъм.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица