Свържи се с нас

Новини

Над 63,7 млн. лв. са отпуснати за мерки по деинституционализацията

Published

on

снимка: МТСП

снимка: МТСП

„Амбицията ни е с отпуснатите държавни и европейски средства да постигнем заложеното във Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в България“. Над 63,7 млн. лева са отпуснати по ОП „Развитие на човешките ресурси“ (ОП РЧР) 2007-2013 г. за всички мерки по извеждането на децата от институциите.“

Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на кръгла маса за добрите примери за деинституционализация, организирана от МТСП в град Габрово. Във форума се включиха вицепремиерът Томислав Дончев, заместник-министърът на здравеопазването Адам Персенски и Кирил Киряков от ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК.

„Изминалият програмен период на ОП РЧР 2007-2013 г. беше важен за старта на деинституционализацията и конкретните резултати са налице. Правителството има волята да продължи процеса, за да могат децата и техните родители да получат възможно най-добрите грижи и подкрепа“, допълни министърът.

„Деинституционализацията е пример за това как реформите се комбинират с европейско финансиране. Нещо повече, в процеса на извеждане на децата от институциите, говорим за това, че европейските пари са ускорител на реформата“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. „Когато говорим за деинституционализация, критично важна е стратегическата визия на институциите и обществената подкрепа“, допълни той.

Подготовката за преструктуриране на Домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) по ОП РЧР 2007-2013. се реализира по Проект „ПОСОКА: семейство“ на Министерство на здравеопазването в партньорство с Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето по схема за безвъзмездна финансова помощ „Шанс за щастливо бъдеще”. По схемата се разкриха социални услуги, осигуряващи превенция на изоставянето и реинтеграция, както и специализирани услуги за децата от рискови групи.

„Проектът е добър, защото в него се предоставят различни видове услуги. За по-доброто обслужване на децата се грижат медицински персонал и социални работници. Особено важно значение този въпрос има за специалистите, които работят непрекъснато с деца с тежки увреждания“, каза министърът. Той постави акцент върху работната среда и нивото на заплащане на служителите в домовете.

„Развитите социални услуги в Габрово са много добър пример за преструктуриране на домове за деца до 3 годишна възраст“, каза министър Калфин. Според него най-добрият вариант е да няма изоставени деца, а новоразкритите социални услуги да бъдат в подкрепа на родителите, които отглеждат децата си.

На кръглата маса заместник-министрите на труда и социалната политика Лазар Лазаров и Зорница Русинова представиха етапът на деинституционализацията у нас и предизвикателствата пред общините през новия програмен период на оперативната програма.

В периода 2010 – 2015 г. са закрити 47 специализирани институции за деца. По проект „Детство за всички“ са въведени 131 услуги в 65 общини, където са настанени над 1 000 деца. По данни на МТСП продължава успешното развитие на приемната грижа по проект „И аз имам семейство“, в рамките на който достъп до близка до семейната среда са получили 1 900 деца.

Броят на децата, настанени в 29-те ДМСГД в страната намалява от 1 270 деца към края на 2013 г. до 911 деца в края на март 2015 г.

Мерките по ОП РЧР 2014-2020 г. ще продължат подкрепата на деинституционализацията на децата. През новия програмен период 658 млн. лв.са предвидени за борбата с бедността и насърчаване на социалното включване. В сферата на заетостта ще бъдат отделени повече от 1 266 млн. лв.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица