Свържи се с нас

Култура

„Българе“ представя в Габрово „Последната нощ на Апостола“

Published

on

българе 1

Създаден по идея на продуцента, режисьора и хореографа на Национален фолклорен ансамбъл „Българе” Христо Димитров и актьора Димитър Селенски, спектакълът „Последната нощ на Апостола” ще направи своята премиера пред публиката в град Габрово на 28 април, вторник, от 19 часа.

българе 2

На сцената в Дома на културата „Емануил Манолов“ ансамбъл „Българе” и Димитър Селенски ще покажат една различна гледна точка за величието и падението, за жертвоготовността и предателството, съизмерени с всеотдайното дело на Васил Левски.

българе 3

„Причината да се роди този спектакъл е усещането, че през последните години изразът на уважение пред паметта на Апостола става все по-формален акт, изпразнен от предишното искрено съпреживяване и преклонение пред подвига и саможертвата му“ – споделя Христо Димитров.

българе 4

Сценичната адаптация на текстовете е дело на актьора Димитър Селенски, режисурата – на Христо Димитров и Димитър Селенски, хореографията – на Христо Димитров. Постановката е с продължителност час и половина.
Усилията на творческия екип, създал спектакъла „Последната нощ на Апостола”, са насочени към чувството за национална принадлежност у съвременния българин. Приобщаването към събитието е провокация към зрителя, която му дава възможност да участва в процеса на преосмисляне на историческите факти чрез съпоставяне на народностното и личното, на доблестта и малодушието, за всеотдайността и егоизма.

българе 5Идеята е чрез средствата на сценичните изкуства да бъде представен спорен момент от националната ни история, който винаги ще приковава вниманието на истинските родолюбци. Момент, свързан с най-великия българин – Васил Левски и произтичащите от темата послания, придобили съществено значение за българския патриотизъм, дух и християнска вяра. Като бит и атмосфера спектакълът е обвързан по специфичен начин с историята ни. Новата експериментална форма на постановката има качествата да бъде обособена в собствена категория, твърди актьорът Димитър Селенски.

Първоначално замислен като събитиен спектакъл по конкретен повод, „Последната нощ на Апостола“ бе представен за първи път на паметната дата 19 февруари м.г. пред столичната публика. Изключителният успех, който постигна, доведе до желанието на зрители от цялата страна да го видят. Така веднага на 3 март той бе игран в Севлиево, после на сцените в Плевен, Стара Загора, Созопол, на първия събор „Войводска среща” в Жеравна, в Русе, Пловдив и през тази година в Самоков, Левски, Челопеч, Ямбол и във Враца на 3 март. Габрово ще е четиринадесетият град, където спектакълът ще бъде представен.

Завладяващите актьорски превъплъщения на Димитър Селенски, когото зрителите ще видят в шест различни образа на съвременници на Дякона и емоциите от изключителната актьорска игра на невероятните млади танцьори на ансамбъла, ще накарат публиката отново да съпреживее трагичните и величави моменти от националната ни история. Създаден от българи за българи, „Последната нощ на Апостола“ още от първите минути превзема сърцата на патриотите, за които е много важно съхранението на националната ни памет. Той е поредното тематично послание на Национален фолклорен ансамбъл „Българе”, чиито спектакли „Това е България”, „България през вековете” и „Албена” вече десетилетие присъстват като ярки знаци в обърканото ни време, повече от всякога нуждаещо се от силни духовни компаси.

Спектакълът „Последната нощ на Апостола” предлага едно различно емоционално преживяване, което със сигурност ще бъде оценено по достойнство от театралната публика в Габрово. Представлението е посветено на 155-годишнината от обявяването на Габрово за град и е под патронажа на кмета на община Габрово Таня Христова. Билетите на стойност от 10 и 12 лева са в продажба на касата пред Безистена.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Хор от Трявна ще участва във второто издание на „Земя на славни предци“

Published

on

Второто издание на Международен хоров фестивал “Земя на славни предци“ ще събере над 280 хористи на 5 и 6 октомври. Участие ще вземат 12 хора от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна и Гюргево, Румъния.

В богатата фестивална програма те ще изпълнят четири концерта, като два от тях ще бъдат на някои от най-знаковите обекти за културно-исторически туризъм в област Шумен и ще зарадват публиката със своите изпълнения в две категории – православна и светска музика, в две възрастови групи до и над 17 години.

На 5 октомври, в рамките на фестивала, се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлагат своята продукция във фоайето на НЧ „Христо Ботев-1872“ гр. Нови пазар.

Фестивалът се организира и финансира от община Нови пазар и НЧ “Христо Ботев -1872“ по идея на Милка Данаилова, диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, по настояще ръководител на дамска хорова формация “Лира“ към читалището.

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на община Нови пазар, с финансовата подкрепа на община Шумен и подкрепата Български хоров съюз.

Съдействие оказват община Каспичан, кметство Плиска, кметство Мадара, Регионален исторически музей – Шумен (РИМ-Шумен), Националните историко-археологически резервати „Плиска“ и “Мадара” към РИМ-Шумен както и храм „Св. Параскева“ – Нови пазар.

Зареди още

Култура

„Празник на пестила“ на 7 и 8 септември в музей „Етър“

Published

on

На 7 и 8 септември в музей „Етър“, Габрово се провежда осмото издание на „Празник на пестила“. По време на това събитие посетителите ще се запознаят с приготвянето на пестил по традиционна рецепта, ще могат да се разходят по алеята на вкусовете, където ще се предлагат храни и напитки, свързани с пестила и сливите.

През двата дни ще има демонстрации на направа на кошници, калайдисване на съдове, изработване на дървени лъжици и бакърджийски изделия – занаяти и домашни занятия, свързани с направата на пестил. Предвидени са фолклорни изпълнения и тематични изложби, както и възможност за участие в образователната игра с награди „Сливи с късмет“.

Пестилът, изработен от сини сливи по традиционна технология е включен в Световната книга на уникалните храни „Арка на вкусовете“. С „Празник на пестила“ музей „Етър“ спечели класацията Годишни награди в туризма 2018 в категорията „Духът на България“.

Технологичният процес на приготвяне на пестил е продължителен. Подбират се здрави, чисти, добре узрели, едри месести сливи и се насипват в големи бакърени пестилджийски тави, чиято вместимост е между 200 и 300 кг. Сварената и прецедена през дърмон или сито смес се разлива равномерно върху букови дъски. Поливката от гъстата сливова каша, с дебелина около 7–8 мм, се оставя на силно слънце на двора.

За два-три дни тя изсъхва и се вари нова каша, която се разстила върху първата смес. Тази операция се повтаря 7–8 пъти до получаване на желаната дебелина на пестила. Добре изсъхнал, пестилът се одира с огрибка. За по-лесно отлепване и за сладост в първата каша се сипват няколко шепи джанки. Готовият пестил се навива на руло и се съхранява в сухи проветриви места. Около Коледа вече е готов за консумация.

В миналото в Габровско се варят по 20 тона сливи, от които се изкарва 7 тона пестил. Добре изсушен и съхраняван при подходящи условия, пестилът имал трайност до 10 години. Само на 7 септември ще се проведе второто издание на Националния фолклорен конкурс „Обредна трапеза“. Организатори са музей „Етър“, Министерство на културата и Община Габрово. Проявата се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, в рамките на „Празник на пестила“.

Част е от програмата на „Европейски дни на наследството“ – инициатива на Европейския съюз и Съвета на Европа. На 7 септември 2024 музей „Етър“ отбелязва 60 години от своето откриване.

По този повод от 19.00 часа на голямата сцена в музея започва безплатен концерт на Нина Николина и виртуозните музиканти Калин Вельов – барабани и перкусии, Таня Първанова – вокал, Дамян Йорданов – кавал, Петър Миланов – китара. В репертоара са включени песните „Излел е Дельо“, „Лале ли си, зюмбюл ли си“, „Назад, назад, моме Калино“, „Майстор Манол“,“Свети Георги“, „Пуста младост“, „Еленко“, „Катерино Моме“, „Гюл девойкя“ и др., представени в модерен микс от етно и джаз.

От 18.00 часа влизането в музея ще бъде безплатно, за да могат посетителите на концерта спокойно да се настанят.

Зареди още

Култура

Габрово се подготвя за магичен Фестивал на светлината

Published

on

В последната седмица на август Габрово ще бъде озарен от светлина, музика и огнени танци по време на поредното издание на Фестивала на светлината, организиран от Народно читалище „Будителите 2017”. Събитието ще се проведе в двора на читалище „Будителите 2017“, сградата на бившето помощно училище до централния пазар. Входът е свободен.

Под мотото „Изпращаме август, посрещаме септемвРи”, фестивалът ще събере на една сцена артисти, които владеят изкуството на светлината и огъня, като ще предложи на посетителите незабравими визуални и звукови преживявания.

Фестивалът, който за първи път се проведе през 2022 г., тази година поставя фокус върху съвременните визуални изкуства като 3D мапинг, добавена реалност и светлинни инсталации.

Въпреки новите акценти, организаторите не забравят и първоначалните елементи на фестивала – огнените изкуства и музикалните изпълнения, които също ще заемат важно място в програмата. Програмата на фестивала включва множество събития, които ще се проведат на 30 и 31 август.

На 30 август, петък, в 20.00 часа, култовият музикант Kottarashky ще открие фестивала със своя концерт. След него, публиката ще може да се наслади на светлинните инсталации „Направи светлина” на Николай Табаков, а вечерта ще завърши с огнено шоу, представено от групата F.I.M.S.

На 31 август, събота, от 19.00 часа, програмата продължава с открити уроци по Регетон Денс и Латино танци, водени от Клуб за латино танци Инкансабле. След това на сцената ще излезе вокалистката Зора Колева, която ще зарадва публиката със своя концерт.

Вечерта ще завърши с впечатляващ 3D мапинг, разказващ дигиталната история на индустриалното минало на Габрово, създаден от Мириан Методиева и Емил Михов. От 28 до 30 август ще се проведе и работилница за създаване на светлинни инсталации, ръководена от Николай Табаков.

Обучението е безплатно и достъпно за всички възрасти, като желаещите трябва предварително да се запишат. Всички фестивални вечери ще се състоят в двора на читалище „Будителите 2017” (бившето помощно училище, до централния пазар), като входът е свободен за всички събития.

Габрово се готви за незабравимо преживяване, изпълнено с магията на светлината и изкуството.

Фестивалът на огъня и светлината II се провежда с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по програмата за подкрепа на любителско изкуство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица