

Култура
„Златният Езоп“ остава в България

снимка: Дом на хумора и сатирата
На 18 и 19 март в Музея „Дом на хумора и сатирата” заседава журито на XXII Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2015.
Под председателството на проф. Тодор Варджиев – художник и графичен дизайнер, преподавател в катедра „Книга и печатна графика“ на Националната художествена академия – авторитетното международно жури извърши селекция на творбите и отличи най-добрите от тях.
За участие в 6-те конкурсни раздела бяха получени 1565 творби на 713 автори от 55 държави. Участниците от чужбина са 416, а от България – 297. Новите участници в Биеналето, които изпращат за първи път свои творби за конкурсите, са 236.
Радостен е фактът, че 487 автори даряват творбите си, които ще обогатят основния художествен фонд „Хумор на народите”, съхраняващ досега 32 860 произведения на близо 10 000 автори от 173 страни.
Продължава да расте популярността на габровското Биенале в доста далечни и екзотични страни. Доказателство за това са творбите, пристигнали от държави като Австралия, Бразилия, Израел, Индия, Иран, Корея, Китай, Колумбия, Монголия, Япония и др.
След прецизна селекция журито допусна за участие в изложбите … творби на … автори от .. държави, които ще бъдат изложени в залите на Дома на хумора и сатирата от м. май до края на м. септември т.г.

снимка: Дом на хумора и сатирата
- Голямата награда – статуетката „ЗЛАТНИЯТ ЕЗОП“, 2000 лв., диплом и самостоятелна изложба на Биенале 2017 година
НИКОЛАЙ АНГЕЛОВ – ГАРИ (живопис) – БЪЛГАРИЯ
- Наградата на град Габрово – статуетката „ГАСКАР“, 1500 лв. и диплом
ЛЕКС ДРЕВИНСКИ (плакат) – ГЕРМАНИЯ
- Награди на Министерството на културата на Република България и дипломи –
6 награди по 1000 лв. – по една за всеки раздел
- карикатура – МИХАЙ ИГНАТ – РУМЪНИЯ
- графика и рисунка – ИВАН ЯНЕВ – БЪЛГАРИЯ
- живопис – ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ (ЖОРО) – БЪЛГАРИЯ
- скулптура – ОГНЯН ПЕТКОВ – БЪЛГАРИЯ
- фотография – АРАС ЯЗЪДЖЪ – ТУРЦИЯ
- плакат – МАРЦЕЛИНА РИДЕЛЕК – ПОЛША
- Награда на Музея „Дом на хумора и сатирата“ – плакет „Светът е оцелял, защото се е смял!”, предметна награда на стойност 400 лв. и диплом
МЕХМЕТ ТЕКИРДАГ (графика) – ТУРЦИЯ
- Награда на Ротари клуб – Габрово – „Габровски куфар и виза за цял свят”, 100 евро джобни пари и диплом
НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ (плакат) – БЪЛГАРИЯ
- Награда „Млад талант” на Лайънс клуб – Габрово – 500 лв. и диплом
ЛОРА ЯНЕВА (живопис) – БЪЛГАРИЯ
Специални награди:
- Награда на Министерството на здравеопазването на Република България за карикатура, насочена срещу употребата на тютюневи изделия – 500 лв. идиплом
ИРИЕН ТРЕНДАФИЛОВ – БЪЛГАРИЯ
- Награда на Министерството на здравеопазването на Република България за карикатура, насочена срещу злоупотребата с алкохол – 500 лв. и диплом
ПАОЛО ДАЛПОНТЕ – ИТАЛИЯ
- Награда на Дирекцията „Национален парк „Централен Балкан“ за карикатура на тема „Защита на природата” – 3-дневно пребиваване из Националния парк „Централен Балкан” и диплом
ИЛЯ БЕРЕЗНИЦКАС – ЛИТВА
- Награда на Сдружението „Планета ГАБРОВО“ за карикатура на габровска тематика – статуетка, 100 лв. и диплом
ВЛАДИМИР МАРИНОВ – БЪЛГАРИЯ
- Награда на „Скални материали“ АД – Русе за скулптура – 2000 лв. и диплом
НИКОЛАЙ ЦВЕТАНОВ – БЪЛГАРИЯ
- Награди на „Скални материали“ АД – Русе за млад скулптор /до 35 г./ – 1000 лв. и диплом
КРАСИМИР МЕТОДИЕВ – БЪЛГАРИЯ
- Първа награда на „Фотографски системи“ ООД за смешна фотография – професионална фотографска раница на фирма LOWEPRO и диплом
РАДОСВЕТА КАЛИНОВА – БЪЛГАРИЯ
- Втора награда на „Фотографски системи“ ООД за смешна фотография – професионална фотографска чанта на фирма LOWEPRO и диплом
БОРИС НИКИТИН – РУСИЯ
- Трета награда на „Фотографски системи“ ООД за смешна фотография – статив за снимане със смартфон на фирма JOBY и диплом
ГАЛИНА СНИТКОВСКАЯ – РУСИЯ
- Награда на „Фотографски системи“ ООД за творба със специално отношение към фотографията – комплект от 15 рамки на фирма walther design и диплом
АЛЕКСАНДЪР ШМИД – РУСИЯ
- Награда на информационния седмичник на Северна България в. „Форум“ за скулптура – 1000 лв. и диплом
ГЕОРГИ ПАСЕВ – БЪЛГАРИЯ
Последните две награди (в допълнение към 20-те отличия, обявени в статута) бяха присъдени в процеса на селекция на представените творби, чието качество впечатли членовете на международното жури.
Официалната церемония по откриване на XXII Международно биенале и награждаване на лауреатите ще се състои на 16 май 2015 г. от 11.00 ч. в Музея „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.
Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата” – Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева