

Новини
Планът за управление на ПП “Българка” не бе приет в този си вид

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Областният управител на Габрово Николай Сираков и експертът от Областната администрация Марияна Ризова участваха в обсъждането на плана за управление на ПП „Българка“. Крайното решение на Висшия експертен екологичен съвет както вече стана ясно бе да върне за доработване Плана за управление, информираха от администрация на губернатора.
По този повод областният управител даде повече информация за срещата като коментира, че към териториите на ПП „Българка“ имат отношение различни институции, които обаче имат общи цели, свързани с опазване на биологичното разнообразие, устойчиво използване на биологичните ресурси и справедлива и разумна подялба от ползите на всички заинтересовани страни.
Според Николай Сираков Планът за управление на ПП „Българка“ има функцията да балансира интересите на всички заинтересувани страни и най-добрият начин, по който да се използват природните ресурси като същевременно се използват с грижа за тях.
Становището на Областната администрация, представено по време на обсъждането, съдържа две основни претенции към плана, обясни той, а именно, че към графична част „Транспортна инфраструктура“ нанесените на картата варианти на проектно трасе на „Обход на гр. Габрово“ и тунел под прохода „Шипка“ не отговарят на действащата ситуация, както и към графична част „Функционално зониране на режими“, където в територията на община Габрово, в близост до историко-архитектурен резерват Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” е предвидена туристическа зона, към която няма отразен никакъв подход.
От картата не става ясно тази зона в границите на Историко-архитектурен резерват Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” ли е и как точно ще се организира.
Сираков припомни, че този природен парк е създаден не защото учени са дошли тук и са открили редки видове, а по инициатива на две общини, с основна цел – опазване на буковите гори и вододайните зони. Така че в последствие научните среди имат възможността да изследват това биоразнообразие и да прилагат някакви мерки.
Областният управител обясни, че една от основните претенции от страна на МОСВ във връзка с плана за управление е, че самият план ясно и категорично не казва какво е забранено и какво е позволено. В частта на режимите нещата са описани така, че са прекалено тълкувателни, което в последствие ще създава проблеми. Такъв план има философията да служи като навигационна карта на всички дейности, които се извършват на територията му. Той трябва да транспонира законите като ги преведе конкретно спрямо територията и да упоменава ясно какво може – или не може да се случва, или какво може да се случва, но при определени условия.
От думите на Николай Сираков става ясно още , че по време на обсъждането от Изпълнителната Агенция по горите са изразили притеснение, че ако Планът не бъде приет в момента с корекции и забележки имат голям риск техен проект, от който е част този план да претърпи провал и да се загубят близо 2 млн.
„Под натиска че ще се изгубят едни пари не могат да се вземат решение“, коментира Сираков, защото ако се приеме един неработещ план, то тогава загубите няма да са 2 млн., а в дългосрочен план ще са стотици млн.
„Някой от нещата, ако не се реализират са просто неизмерими като загуба – като например тунелът под Шипка“, категорично заявява той.
След близо тричасови дебати крайното решение на Висшия експертен екологичен съвет е Планът да бъде върнат за доработване. По този повод мнението, което авторите са изразили е, че имат ангажимент само към нанасянето на корекциите и то доброволно от тяхна страна и нямали ангажимент към доработването му!
Община Габрово също има дълъг списък с препоръки, които трябва да се удовлетворят, Министерството на земеделието и храните имаха 11 конкретни въпроса, на повечето от които нямаше удовлетворителен отговор и те ги внесоха като становище, което желаят да се отразят, допълни още областният управител по повод проведеното обсъждане.
Той коментира в заключение, че план за управление на всеки един природен парк е задължително да има защото това е инструмент, с който всеки, който пребивава и извършва дадена дейност на територията на парк трябва да знае какво е позволени и какво забранено. „Считам, че планът е важен и се надявам да бъде преработен, така че да удовлетворява всички страни и да внася ред и яснота при управлението и ползването на природните ресурси“ – категоричен е в позицията си областният управител на Габрово Николай Сираков.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста