Свържи се с нас

Новини

Атрактивни контейнери за отпадъци в пилотен габровски квартал

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Нова система за разделно събиране на отпадъците ще бъде въведена в общините Габрово и Трявна. За да бъде успешно възприета и ефективно използвана от жителите, е потърсен нестандартен и оригигинален подход чрез атрактивна и красноречива визия на съдовете за отпадъци.

Моделът, реализиран в Габрово и Трявна, се случва за първи път в България и представлява система от два вида контейнери – жълт и кафяв, съобщиха от габровската общинска администрация. Така в жълтия контейнер попадат суровините годни за рециклиране – стъкло, хартия, метал, пластмаса, текстил и др., а в кафявият – биоразградимите отпадъци (трева, клони, обелки, костилки, черупки, чай, кафе и др.)

В пределите на град Габрово вече е избран квартал, в който от 23 февруари 2015г. стартира пилотното въвеждане на системата за двукомпонентно разделно събиране на отпадъците.

Първите габровци, които ще могат на практика да реализират разделното събиране на отпадъците, са жителите на централен сектор в града, включващ територията между ул. „Юрий Венелин“ и ул. „Емануил Манолов“. Там вече са разположени новите контейнери за отпадъци, които в духа на габровския хумор освен чисто практична функция имат и атрактивен външен вид. На жълтия контейнер се е „закачила“ габровската котка, а от кафявата кофа шеговито поглежда усмихнат червей. Залагайки на по-впечатляваща и по-оригинална визия на контейнерите, Община Габрово очаква да насочи вниманието на гражданите и ще постави акцент върху правилното разеляне на отпадъците.

Като част от кампанията за популяризиране на новата система и с оглед на по-високата ефективност Община Габрово кани всички живущи в пилотния квартал, както и всички габровци, които искат да научат повече за проекта и новия начин за разделно събиране на отпадъците, на среща, която ще се проведе на 24 февруари 2015г. от 17:30 часа в Ритуалната зала на Общината.

Системата за разделно събиране е свързана с осъществяването на проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Габрово“, реализиран по оперативна програма „Околна среда 2007-2013“. Стартирал през лятото на 2012 година, проектът вече е в своята финална фаза. През изминалите почти три години в землището на габровското село Гръблевци се реализира напълно ново за пределите на България строителство, изискващо върху старо сметище да се изгради ново и модерно съоръжение за третиране на битовите отпадъци. Предизвикателство за строителните работи бе паралелното функциониране на старатото сметище, където и към момента се депонират отпадъците от домакинствата в Габрово.

Новопостроеното съоръжение, което замести старото сметище, включва нова клетка за депониране, площадка за компостиране и площадка за сепариране, административна сгради и складови помещения, кантарна платформа, система за изгаряне на депойния газ, високотехнологична пречиствателна станция, експлоатационни и контролни пътища.

Освен особеностите в строителството, реализирането на проекта води и до внедряването на напълно новата и много по-удобна за експлоатация от жителите система за разделно събиране на отпадъците, състояща се в само два контейнера. Същността на двукомпонентния модел е в разделянето на отпадъка в два потока – суха фракция и мокра фракция. Така пред жителите на Габрово и Трявна няма да стои изискването да разделят отпадъците си в множество съдове, а само в два. В жълт контейнер, предназначен за сухата фракция, попадат всички подходящи за рециклиране ненужни вещи, изработени от стъкло, хартия, пластмаса, метал. В специален, оборудван с филтри, кафяв контейнер попада мократа фракция – остатъци от плодове и зеленчуци, трева, клонки, дървесина, кафе, чай и др.

При експлоатирането на системата съдържанието на жълтия контейнер постъпва на сепарираща инсталация, намираща се на територията на депото за отпадъци, където суровините ще бъдат извадени и сортирани. Пътят на биоотпадъците от кафявия контейнер приключва на площадката за компостиране на депото, където след допълнителна обработка от биоразградимите отпадъци, ще се произвежда качествен почвен подобрител – компост.

Основното предимство на двукомпонентното разделно събиране на отпадъците е, че то е лесно за възприемане от населението, защото пести време и усилия на хората за сортиране на отпадъците, като същевремено не изисква голяма площ в техните жилища. Освен това така разделени отпадъците, те остават по-чисти суровини, годни за повторна употреба.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица