

Новини
Норвежки опит за Габрово в сферата на енергийната ефективност
Общината с проект за подмяна на отоплителните инсталации
в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ и ДЯ „Зора“

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Община Габрово кандидатства по програма за „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ за изграждане на ново котелно помещение в детска ясла „Зора“ и подмяна на отоплителната инсталация в Природоматематическата гимназия „Акад. Иван Гюзелев“, информира Миглена Въгленова, експерт “Публичност и визуализация” в местната общинска администрация.
Проектното предложение „Норвежки опит за Габрово в сферата на енергийната ефективност“ бе внесено за оценка в Министерството на икономиката и енергетиката в края на миналата седмица.
Финансирането е по грантова схема относно мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи, по меморандум за разбирателство между България, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Предвидените строително-монтажни работи в сградата на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ включват изграждане на нова тръбна мрежа и подмяна на износените отоплителни тела, без да се подменят двата топлопровода от котелното. По проект, финансиран от оперативна програма бяха изпълнени всички енергоспестяващи мерки с изключение на ремонт на отоплителната инсталация и малка част от покривите на училището.
Дейностите по въвеждане на мерки за енергийна ефективност в ДЯ „Зора“ предвиждат подмяна на горивната база с изграждане на пристройка към основния корпус на сградата за нов котел на природен газ с мощност 300 KW. Съществуващото котелно се намира в сутерена, което не отговаря на изискванията за пожарна безопасност. През 2010 г. в яслата са реализирани мерки за енергийна ефективност по проект, финансиран от ФМ на ЕИП, но тя е единственото детско заведение на територията на гр. Габрово, което не е газифицирано.
За двата обекта са изготвени доклади от енергийни обследвания, както и технически проекти за изпълнение на предвидените енергоспестяващи мерки. Обследванията показват, че в сградите не е извършена единствено топлоизолация на покриви, което ще бъде направено със средства от общинския бюджет в началото на 2016 г.
Планираната обща стойност на проекта е 518 744.61 лв. със срок за изпълнение от една година. Безвъзмездната финансова помощ е до 100% от допустимите разходи. За реализацията на дейностите Община Габрово е включила като партньори ДЗЗД „ЕнЕфект Груп“ и норвежката компания „Норконсулт“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия