Свържи се с нас

Култура

Филм на BBC, забранен от комунистическата цензура, излъчва интернет платформа

Published

on

снимка: kulturabg.com

снимка: kulturabg.com

Филмът „40 минути” на BBC, заснет в Габрово през 1983 г. и забранен за излъчване у нас от комунистическата цензура, пуска днес интернет платформата Култура ON-AIR – www.kulturabg.com.

Днес в 13:00 часа интернет радиото към платформата Култура ON-AIR (www.kulturabg.com).

Към 14:00 часа на платформата ще бъде качен самият филм „40 минути”, който ще може да се гледа от всички потребители по света.

1983-та е времето на развития социализъм. Има още доста години до падането на „стената”. България е страна, обвита в мрежа от комунистически идеологеми, обществено отрицание, икономически и социални постижения, измислена парадност, която много хора гледат с насмешка, но никой не си позволява да наруши.

През 1983-та всичко в България изглежда застинало, създадено да бъде такова за векове. През пролетта на тази година в Габрово се случва нещо, което нарушава монотонността на развития социализъм.

Екип на BBC снима в столицата на хумора и сатирата филм, който е копродукцията с единствената тогава българска телевизия и носи заглавието „40 минути”.

Филм, който никога не се излъчва у нас. Във времето на развития социализъм филмът е забранен от комунистическата цензура. И днес не са ясни причините. Българи, подпомагали екипа на BBC при заснемането му вярват, че „40 минути” попада под забрана заради лицата на габровците, увековечени на лентата.

Сниман е фестивал на хумора и сатирата, а няма нито едно усмихнато лице. Апатия, известна умора, примиреност – това вижда един зрител, който има шанса да гледа „40 минути”.

Има ли манипулация във филма на западната телевизия?

На този въпрос отговор дава Галина Бонева от Дома на хумора и сатирата, която през 1983 г. е била част от екипа, заснел продукцията на BBC. След излъчването му по интернeт-радиото Култура ON-AIR интервюто с нея ще бъде достъпно и за слушане по всяко време в архива на платформата (www.kulturabg.com).

снимка: kulturabg.com

снимка: kulturabg.com

Нека само си припомним, че става въпрос за епохата, в която Джеймс Бонд не е бил само култов герой от касов филм. Шпионите реално са съществували и са действали от двете страни на Желязната завеса.

Самата Галина Бонева се оказва под ударите на бившата Държавна сигурност, тъй като си позволила да заведе журналистите от BBC в местността Градище. Под скалата, на която 26-годишната тогава преводачка е заснета да стои, имало военен завод и това провокирало съмнения в службите на бившата комунистическа власт.

Директорът на Дома на хумора и сатирата, легендата Фъртунов, застава твърдо зад нея и това може би я съхранява.

Преводачът е човек, който  е „sitting on the fence”, казва Галина Бонева в интервюто пред Култура ON-AIR. Да, според английската поговорка това е човек, който стои върху ограда, гледа от едната страна, гледа от другата и се опитва да съчетае най-доброто от двете. От едната страна е българското общество, от другата западното, а преводачът вижда двете и се пита как да направи така ,че да се вземе най-полезното от тях.

Домът на хумора и сатирата има екип от космополити. През 1983 г. тази дума дори още не е навлязла в употреба, но там работят и творят такива личности. Във времето, когато няма интернет, връзките са нещо доста локално, а контактите със западните общества трудни, ДХС е територия за международни контакти – място където се срещат и съчетават различни култури.

Важна роля в съхраняването и популяризирането на филма има Петьо Йорданов от екипа на ДХС. Той прехвърли „40 минути” от касетите, ползвани от BBC през 1983 г. на цифров носител, което позволява на интернет платформата Култура ON-AIR да пусне продукцията в интернет.

снимка: kulturabg.com

снимка: kulturabg.com

Петьо Йорданов разказва подробности, свързани с техническото съхраняване на филма, които са любопитни за широката публика. Неговият поглед върху „40 минути” също ще бъде достъпен на интернет платформата Култура ON-AIR, а слушателите на онлайн-радиото ще могат да го чуят първи малко след 13:00 часа днес.

снимка: kulturabg.com

снимка: kulturabg.com

Онлайн платформата Култура ON-AIR бе създадена с финансовата подкрепа на програма Култура на Община Габрово и се администрира от фондация „Граждански форум”. Тя съдържа в себе си интернет-радио, аудио и видео материали, новини. Онлайн медията се стреми да създаде архив на културата, създавана в Габрово и да я направи достъпна за хората от всяко кътче на света.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица