

Любопитно
„Шифърът на Априлов“ и „Гласът на камбаната“ част от празника на НАГ

снимка: Симона Иванова
И тази година се проведе изданието „Шифърът на Априлов“. Регламентът като юбилейно издание включи участници и осмокласници на Националната Априловска гимназия. Пет отбора, с по пет човека, мериха не само сили, но и знания в битката към откриването на шифъра. Кръстословици и исторически въпроси бяха само част от предизвикателствата, с които се справиха част от състезателите.
Организатори на тазгодишното издание са ученици от 10 А клас, с ръководител г-жа Стефка Костадинова, учител по Български език и литература. Те имаха за цел да проверят и затвърдят знанията на учениците във всички области, в които се обучават, но най-вече с миналото на будителите в първото светско новобългарско училище и благодетеля му – Васил Априлов.
Имената на отборите също бяха с нестандартни имена: „Прилеженъ“,“Мъддъръ“,“Благонравенъ“, „Внимателенъ“ и „Благочинникъ“. Участие взеха и учители, които за първи път приемат предизвикателствата на играта, с интерес.
През месец април, седмокласници също ще преминат през такъв тип игра, обещаха учителите, които застанаха зад впечатляващата идея.
Петте отбора имаха по пет загадки, като последната отвеждаше към шифъра. Учениците взели участие в надпреварата получиха бели тениски с лика на гимназията и идентификационен цвят, с който бяха номерирани техните загадки.
Стартът е равен за всички и те започват с една и съща задача, която ги отвежда до различно място в сградата, а това ще им осигури нова стая, в която да разгадаят следващото предизвикателство. По регламент групите имат определено време, с което да се справят с различните задачи и при крайното класиране, носещо допълнителни точки.
Репортер на „Габрово нюз“, проследи играта на един от участващите отбори с името „Благонравенъ“, с ментор – Росица Русева, учител по английски език. В синия отбор взеха участие Станимира Алексиева – 8д клас, Самуил Железаров – 9г клас, Деница Дечева – 10б клас, Калоян Христов – 11а клас и Момчил Асенов, представител на 12 В клас.
Синият отбор стигна последен до крайната дестинация, която бе Актовата зала на гимназията, но в крайното класиране зае трета позиция. Съставът на журито бе от учители и ученици, които стриктно следяха за спазване на правилата и в своите оценки отнемаха точки.
Първенците бяха наградени с книги, а останалите участници получиха грамоти за участие. След като награждаването приключи ученици и учители запечатаха момента с обща снимка.
Точно в 12 часа, след много години, се възроди традицията за „Гласът на камбаната“. В този миг всички камбани в града зазвъняха и поставиха началото на тържествения ритуал по повод 180-тата годишнина на Априловото школо.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
За събитието в Габрово дойдоха секретарите на Президента на Република България Румяна Коларова и Мартин Иванов.
Тържествено слово поднесоха кметът на община Габрово Таня Христова, както и г-жа Снежана Рачевиц, директор на НАГ. Събитието бе уважено и от много габровци и общественици, които засвидетелстваха своето уважение на днешния празник.
Автор: Симона Иванова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май