

Култура
Поредно обидно отношение на Общината към местните кадри!

На снимката – Светла Димитрова, © Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Днес пред медии беше представен новият директор на АЕК „Етър“ Светла Димитрова, която беше избрана след провеждането на втори конкурс за поста.
Дни преди комисията окончателно да се произнесе, в габровската общественост се заговори, че победителят в него е предизвестен.
Публикуваме без редакторска намеса коментарът на един от хората, който първи изрази публично мнението си по отношение на назначението, изпълнителният директор на Сдружение „Фабриката“ Мариана Николаева – Мърфи.
„В момента Община Габрово представя пред журналисти новия директор на Архитектурно-етнографски музей „Етър”, избран чрез конкурс с предизвестен успех.
Не е възможно да не изразя възмущението си от този факт и да премълча за обидното отношение на Общината към местните кадри. За позицията си имам морално право и аргументи. За избора отговорност носят… те си знаят.

На снимката – Мариана Николаева – Мърфи © Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Не познавам новия директор – бившия такъв на Историческия музей във Стара Загора. Дамата е представена като специалист, с безспорни научни качества, събрала е най-много точки при защитата на концепцията за развитие на Етъра. По мнение на учени към БАН музеят в Стара Загора е един от най-модерните в страната и т.н.
Вярвам, че е така. Освен това всеки, който отговаря на изискванията, може да се яви на конкурса и да го спечели, независимо от кой град пристига.
Болката ми е за опасната тенденция в Габрово, докато шумно и отчаяно скачаме и викаме срещу „масовата чалгизация“ или други екстравагантни неща, с тихи стъпки и много фино Общината да премазва всеки местен, успешен и неудобен кадър в областта на културата.
Удобните се назначават без конкурс. Неудобните ги пропъждат. Според мен и в областта на културата трябва да се въведе стандарт и надпис „имитираща продукт/политика“.
Вероятно Общината ще впрегне всички усилия, за да докаже, че ТОВА е правилният директор, но можеше отдавна да впрегне усилия, мисъл и сърце, за да ВИДИ, че ИМА и в Габрово хора, специалисти, които обичат, знаят и могат да работят за града си.
Като прочетох отново написаното по-горе виждам, че има гняв и съпротива. А всъщност, не трябва ли да мислим позитивно и с доброта. Та ние имаме приз „Кмет на водния цикъл“, „Кмет на месеца“, „Сграда на годината“, кръгово и т.н.
Трябва да се обичаме, да освободим вътрешната си сила и мъдрост и да приемаме само хубавото. Трябва да благодарим за всичко, което ни се случва и да обичаме всеки, който ни помага, с добро или лошо, да вървим напред!“
Автор: Мариана Николaeва – Мърфи.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“