

Култура
Александър Илиев ще разкрие „другото си аз“ в пантомимен моноспектакъл

снимка: Община Габрово
Този петък, 21 ноември, ще имаме възможност да видим майсторските сценични превъплъщения на Александър Илиев в алегоричния пантомимен моноспектакъл „Alter Ego”. Представлението ще започне в 18.00 часа в зала „Възраждане”.
С помощта единствено на движенията на тялото, ефектна музика и осветление, актьорът ще насочи вниманието на зрителите към същността на човешката природа. Човекът е наследник на основните инстинкти, характерни за животните. Жаждата му за живот, силата на глада, желанието за продължаване на рода и инстинктът на стадото движат цялото му битие. Роден в райската градина, наречена Земя, той счита, че всичко е негово и че всичко е на една ръка разстояние. Първата му крачка още от дете е и първа крачка към смъртта. Човекът просто е падащ ангел, умиращ с поглед нагоре. Изгубеният Рай остава за децата и внуците, за да бъде проигран отново и отново.
Сценарият и режисурата са на Александър Илиев, музикалният монтаж е дело на Васил Генев, а автор на костюмите е Ралица Георгиева. Действието се разгръща в няколко епизода: Пролог – Еволюцията на човека, Ябълковото дърво, Кедърът и брезата, Акулата и цацата, Орелът и гълъбът, Конят и кобилата, Маймуната и огледалото, Човекът и градината, Епилог – Смъртта на човека.
След края на представлението не бързайте да тръгвате към изхода – останете в залата, защото вечерта ще продължи с представяне на книгата на Александър Илиев „Обща теория и практика на пантомимата”.
Входът е свободен!
Александър Илиев е доцент в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Доктор по изкуствознание, ръководител на класове, преподавател в „Carnegie Mellon”, Питсбърг, САЩ. Той е режисьор, педагог, продуцент, антрополог и мим. Има над 180 авторски постановки в България, Русия, САЩ, Германия, Италия, Гърция, Китай, Швейцария, Македония, Индия, Непал. Режисьор е по пластика в постановки на Александър Морфов, Нешка Робева, Младен Киселов, Крикор Азарян, Юлия Огнянова, Дияна Добрева, Ивайло Христов, Здравко Митков, Бойко Богданов, Гриша Островски, Рубен Симонов и други. Участва като сценарист, оператор и режисьор на игрални, документални и телевизионни филми – продукции на България, Русия, САЩ, Китай, Швейцария, Македония, Индия, Непал, Тайланд, Монголия, Япония, Танзания, страните от Централна Азия. Актьор и консултант е в над 40 игрални и документални филма в България, Великобритания, Русия, САЩ, Франция, Италия, Китай, Швейцария, Македония, Турция, Индия, Непал. Автор на 11 книги – научни трудове и художествена литература; стотици статии и рецензии за научни издания, вестници и списания. Преподавал и ръководил майсторски класове в най-големите университети по изкуствата на Русия, САЩ, Италия, Германия, Чехия, Гърция, Китай, Турция, Македония, Албания, Индонезия, Таджикистан. Научен ръководител е на над 50 експедиции в Европа, Азия, Африка и Америка. Планински водач и ръководител е на над 60 спортни, високопланински и поклоннически експедиции в Хималаите, Тибет, Памир, Хиндукуш, Килиманджаро, Алпите и много други. Носител е на 3 рекорда, вписани във файловете на Гинес – Еверестки маратон, Еверест концерт и 25 ½ солова игра на пантомима.
*Публикуваната информация е актуализирана в 12.25 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!