Свържи се с нас

Култура

Ден втори от Смешен филм фест

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Късният филмов следобед започва с представяне на книга, а именно писателят–хуморист Михаил Вешим и „Когато бях морски капитан“. Вешим не е непознато лице за габровската публика и въпреки че много често го бъркат с Вешин, ние тук много добре знаем кой е той, най-малкото от предишни издания на филмовия фестивал, когато ни е гостувал.

Какво казва писателят за новата си книга?

„Имаше такъв виц: някакъв човек много хойкал по кръчмите. Жена му решила да го отучи – сготвила вечеря, направила салата, сипала му ракия и го попитала защо ходи по кръчмите, като може да си пие и вкъщи. Мъжът отпил от ракията и казал: „И когато бях морски капитан…“ Жената веднага го прекъснала: „Че кога си бил морски капитан?” И отговорът: „Ето, жена, защо не пия вкъщи!“

И аз не съм бил морски капитан, но обичам да разказвам за пътешествията си. Сравнени с тези на Колумб и Магелан, моите са нищо. От тях няма да узнаете колко е висока Айфеловата кула – това го пише в Гугъл. Но ще научите какво е „пржена мешавина“ на сръбски, „Мама Хуху“ на китайски и „рахунек“ на полски – това и Гугъл не го знае.“

Можем да прекараме времето си в компанията на Михаил Вешим и „Когато бях морски капитан“ днес, 22 октомври, в 16.30 часа в Регионална библиотека Априлов – Палаузов.

В 18.00 часа започва хърватският филм „Духът на Маршал Тито“. Входът е свободен. Мястото е зала „Възраждане“.

Историята разказва как духът на маршал Тито се появява на малък хърватски остров по време на погребението на стар ветеран на комунизма. Вестта за невероятното събитие бързо се разпространява и скоро на острова нахлуват ветерани, тайни агенти, полицаи, клошари, националисти. Кметът, който е собственик на единствения хотел, решава да развива „социалистически спиритуален туризъм“, докато бившите партизани отварят отново музея на социалистическата революция и изтупват от праха старите си униформи.

Филмът има редица награди и участия във фестивали: МФФ Берлин 2000, диплом от журито на читателите на “Берлинер цайтунг”, наградата “Волфганг Щауде “; Фантафестивал 2001, Голямата сребърна награда за европейски фантастичен филм; награда за най-добър режисьор на МФФ в Карлови Вари 2000; наградата на публиката “Златните двери на Пула” на ФФ в Пула 2000; „Златна арена” за най-добър филм, „Златна арена” за най-добър актьор в главна роля на Илия Ивезич; награда за най-добра музика на Национален конкурс; МФФ в Санта Барбара 2001, наградата “Кодак вижън”

В 20.00 часа е прожекцията на комедията “Блок№12“, на която ще присъства и самият режисьор Кириякос Тофаридис. Продукцията на Кипър и Гърция също участва в конкурсната програма и може да се похвали с интересен сценарий:

Английски сателити, които извършват научни изследвания от космоса, откриват големи залежи на петрол в района на старите мини в Кипър. Пенсионерът Костанас Ризитес е закупил голяма част от парцела от кипърския си колега Ахмет Бейоглу и се е преселил там с жена си. По време на тежката икономическата криза двамата му синове се разоряват и са принудени да се настанят в неговата къща.

Положението се влошава още повече от решимостта на кипърското правителство да отчужди къщата и упорития отказ на собственика да я продаде. На всичко отгоре двама английски агенти и Хасан Бейоглу (син на Ахмет) са се настанили на бивак в двора. Къщата на практика е под вътрешна и външна обсада.

Филмът може да бъде възприет и като съвременна версия на класическия хит „Зорба гъркът”, а сред наградите и селекциите му са: Дни на кипърското кино 2013 – Специалната награда на журито, селекция за Европейски филмови награди 2013; Европейски филмов фестивал Севиля 2013, МФФ в Гоа, Индия 2013.

Източник: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица