Свържи се с нас

Култура

Филмите днес от Смешен филм фест 5

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

С колекция от неми филми на Белгийската кралска филмотека, днес в 18.00 часа, ще бъде даден старт на петото издание на Смешен Филм Фест. Входът за откриването е свободен, а съпроводът на пиано ще бъде от Димитър Горчаков.

Филмите са от началото на 20 в. и в тях ще видим едни от първите опити за използване на специални ефекти в киното. Трябва да отбележим и филма „Една седмица“, който е един от първите режисьорски опити на Бъстър Кийтън, който е известен повече с ролите си в нямото кино.

Какво ще видим?

Преследването на тиквите – 1907, 8 мин.
Режисьор: Етиен Арно

Купчина огромни тикви се изсипват от каруцата и всяват хаос в града, въвличайки хора и животни. С помощта на анимационни трикове тиквите преодоляват всякакви препятствия, влизат в домовете, излизат от комините, спускат се в канала. Навсякъде ги гонят преследвачите, сред които има и едно… магаре.

Пътуване до Юпитер – 1909, 10 мин
Режисьор, оператор и специални ефекти – Сегундо де Хомон

Кралският астроном и магьосник обещава на краля пътешествие до Юпитер и дори му показва различните планети през телескопа. Въодушевен, кралят заспива и извършва пътешествието до небето по стълба директно от леглото си.

Неуловимият крадец – 1908, 3 мин, откъс

За да се спаси от своите преследвачи – двама не много умни полицаи, хитроумен джебчия използва триковете на анимацията, като се престорва на плашило, покривка, змия и даже купчина тухли.

Коко опакова – 1950, анимация и специални ефекти, 6 мин

Eдин човек опакова всичко – дори рибките в аквариума и котката. Но мастиленият клоун Коко и кучето го надминават – опаковат дори водата и стълбището, че и въглищата парче по парче…

Коко и кокала – 1950, анимация и специални ефекти, 5 мин

Коко и кучето спорят за кокал и художникът им предоставя много възможности да се надпреварват. А накрая ги прибира в мастилницата, откъдето са излезли.

Една седмица – 1920, 19 мин
Режисьори: Бъстър Кийтън и Еди Клайн

Сватбените камбани звънят за младоженците Сибил и Бъстър. Щедър чичо подарява къща, която лесно се сглобява за една седмица. Но трябва да се следват номерата на сандъците в инструкцията, а отхвърленият ухажор на Сибил коварно ги подменя…

Конкурсната програма ще започне още тази вечер с едно много силно присъствие – българската комедия „Живи легенди“. Прожекцията й е в 20.00 часа, а билетът е с цена 2 лв. На прожекцията ще присъства режисьорът на лентата Ники Илиев и част от актьорския състав.

Историята започва (или по-точно всичко се обърква) с един инцидент. Млад банкер, домогнал се до всички блага, за които може да се мечтае, претърпява катастрофа и изпада в безсъзнание, за да се събуди като своето 18-годишно аз. Без да помни нищо от случилото се след завършването си, той пристига в родния си град, за да се види с хората, които сега смята за най-близки, а именно – с бившите си съученици. Изпълнен с ентусиазъм и несвойствена за възрастта му приповдигнатост, нашият герой с изумление се сблъсква с навъсените и недоволни хора, в които са се превърнали приятелите му днес. Подтикнат от преоткрития си приключенски дух, той решава да осъществи юношеските мечти на всички тях, а и да намери себе си някъде по пътя.

В ролите ще видим Орлин Павлов, Саня Борисова-Илиева, Ники Илиев, Димо Алексиев, Любомир Ковачев, Яна Маринова, Георги Кадурин и самият Микеле Плачидо

Филмът е с награди от ФФ Манхатън, Ню Йорк 2014 – Най-добър чуждестранен филм; Югоизточен Европейски ФФ, Лос Анджелис 2014 – официална селекция; ФФ Иския Глоубъл”, Италия – Фокус България, откриващ филм, МКФ Вама Вече, Румъния – награда за най-добра актриса – Саня Борисова, най-добър режисьор в категорията CineBlackSea – Ники Илиев.

Касата на зала „Възраждане” ще работи от 21 до 27 октомври със следния график:

Всички делнични дни
от 17.00 до 20.00 часа

Събота и неделя
от 10.00 до 11.00 часа
от 15.30 до 20.00 часа

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица