

Култура
Нещо смешно се задава

снимка: Община Габрово
Със скорост 24 кадъра в секунда към нас се е устремил Международният фестивал на комедийното кино Смешен филм фест 5.
От 21 до 27 октомври в Столицата на хумора и сатирата времето ще се отброява не в дни и часове, а в емоции – от поредния гледан филм, от вълнуващите срещи, от положителния заряд, който носи най-усмихнатият филмов фестивал в България.
Общият брой на заглавията тази година е 23 от 13 страни. За първи път във фестивалната програма присъстват филми от Хърватия и Кипър. Ще гостува режисьорът Кирякос Тофаридис с една от най-успешните кипърски комедии за последните години – „Блок 12”. Филмът ще направи своята българска премиера първо в Габрово в рамките на Смешен филм фест на 22 октомври и ден след това, 23 октомври, ще бъде представен в Дом на киното в София.
Тъй като петата годишнина е своеобразен малък юбилей, ще подарим на ценителите на стойностното кино едно вълнуващо пътешествие в епохата на немите филми с Колекция златни ленти на Белгийската кралска филмотека. Романтична нотка в това неповторимо преживяване ще внесе музикалният съпровод на пианиста Димитър Горчаков.
Българското комедийно кино ще бъде представено с две нови продукции „Живи легенди” на Николай Илиев и „Още една мечта” на Николай Мутафчиев. Публиката ще има възможност за среща с режисьорите и част от актьорския състав.
Киноманите ще могат да се насладят на лентите на световните величия: Люк Бесон, Уди Алън, Дъстин Хофман и да споделят екранните превъплъщения на Робърт де Ниро, Мишел Пфайфър, Томи Лий Джоунс, Пенелопе Крус, Алек Болдуин, Роберто Бенини, Маги Смит, Том Кортни, Били Конъли и много други. Акцент в програмата са две прожекции, посветени на големите имена в комедийния жанр: Робин Уилямс и Луи Дьо Фюнес. И тази година прожекциите от модул „Златни комедии“ ще преминат под формата на филмови лектории с гост-лектор проф. Александър Янакиев от Института за изследване на изкуствата към Българска академия на науките.
Специално внимание е отделено на детската аудитория в съботно-неделния афиш. Приятна изненада е подготвена за малките зрители, посетили филма „Астерикс и Обеликс. Бог да пази Британия”. Всяко дете ще получи подарък – книга, осигурена от издателство „Миранда”.
Тук е мястото да отбележим, че макар и организиран от габровци, фестивалът няма комерсиален характер. Билетите са на символична „възпитателна” цена от 2 лева, а входът за прожекциите от модул „Златни комедии“ е свободен.
Да загърбим за седмица компютъра, домашното кино, безкрайните телевизионни сериали, риалити формати, политически дебати, защото… най-добре се смее този, който се смее със Смешен филм фест!
Повече информация може да намерите на интернет страницата на фестивала www.filmfest.gabrovo.bg, а филмовата програма може да видите тук.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Икономикапреди 6 дни
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители